REKLAMI GEÇ

Soğan çiftçinin yeni umudu oldu

Soğan çiftçinin yeni umudu oldu

Üzümü ile ünlü Denizli’nin Çal ilçesinde susuz soğan üretimi yapıldı. Üzüme alternatif olması planlanan soğanda 3 dönümlük alanda 6 tona yakın hasat bekleniyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Eylül 2023 Cuma, 14:06

Üzümüyle meşhur Denizli’nin Çal ilçesinde aşırı yağmur nedeniyle üzümlerde “mildiyö” hastalığı çoğaldı. Üzüm bağlarının yüzde 80 oranda zarar görmesi üzerine üretici alternatif ürünlere geçti. Hancalar Mahallesi’nde de çiftçi Yüksel Çırak, 3 dönümlük kıraç tarlasına soğan dikti. Susuz yetişen soğanda hasada başlayan çiftçi Çırak, 3 dönümlük alandan yaklaşık 6 ton soğan hasadı yapmayı planladıklarını söyledi. Bugüne kadar küçük alanlarda kendi ihtiyaçları kadar soğan ürettiklerini ancak bağlarda görülen ‘mildiyö’ hastalığı nedeniyle alternatif ürün olarak daha geniş alanlarda soğan üretimine başladıklarını anlatan Çırak, “Sezon sonu itibarıyla soğanları hasat etmeye başladık. Bu bizim sulanmayan, kıraç soğanımız. Yemeklerde özellikle tadı, lezzeti veren en büyük unsurlardan bir tanesi. Bu sene mahsullerimizdeki, özellikle bağlarımızdaki mildiyö hastalığından dolayı ürün alamayacağımız sezon başında belliydi. Biz de alternatif ürün olarak soğana yöneldik. Bunu birkaç aileye daha önerdik, onlar da yaptılar. İnşallah gelecek dönemlerde aile sayımızı çoğaltırız, Hançalar’ı soğanın merkezi haline getiririz. Türkiye ekonomisine katkıda bulunur, topraklarımızı da değerlendirmiş oluruz. 3 dönüm civarında bir soğan yaptık ve 6 ton civarında bir hasat bekliyoruz bu sene. İnşallah ekonomimize, kendimize ve ülke ekonomimize katkıda bulunur. Bizim topraklarımızda ne olsa yetişiyor, onun için her şeyi denemeye çalıştık. Özellikle soğanı alternatif ürün olarak diktik. Bunun yanında yerli domates, bamya, kavun, karpuz ekimi yaparak topraklarımızı değerlendirmeye çalışıyoruz. Özellikle bamya bizim vazgeçilmezlerimizden bir tanesi. Üretici olarak bunlarda da başarılı olduk. Bu sene soğanımızdan gerçekten güzel bir verim aldık, fiyatımız da güzel. Soğan dikimiyle ilgili bütün aileleri de teşvik ediyorum, herkese tavsiye ediyorum. Bütün aileler denesin” dedi.

SOĞAN ÇAL TOPRAKLARINI ÇOK SEVDİ
Üzüm bağlarında ortaya çıkan hastalık nedeniyle alternatif olarak dikimi yapılan soğandan çok iyi sonuç alındığına dikkat çeken Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil, susuz yetiştirilen soğanın Çal topraklarını çok sevdiğini söyledi. Soğanın ekim alanının özellikle Hançalar Mahallesi bölgesinde daha da artmasını beklediklerini ifade eden Çil, “Çal ilçemiz verimli toprakları, rakımı, konumu, toprak yapısıyla özel bir bölge. Bölgemizde pek çok ürün yetiştiriliyor. Bunların yanında bu sene bağlarda yaşadığımız büyük sıkıntıdan dolayı bir deneme üretimi şeklinde soğan diktik. Bunda da çok güzel sonuç aldık. Soğandan dekarda 2 ton civarında bir verim elde edildi. Tadı, kalitesi, aroması bütün ürünlerde olduğu gibi soğanımızda da çok farklı, memnunuz. Çiftimizin özellikle bağdan canının yandığı, ümitlerinin kaybolduğu, maddi olarak büyük bir sıkıntıya düştüğü yılda soğandan alternatif olarak deneme yapan çiftçilerimiz iyi gelir elde edecek. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu sadece denemeyle kalmaz, devam eder. Susuz üretilen soğanla çiftçilerimiz için yeni bir ürün, yeni bir umut kapısı açılmış oldu” diye konuştu. DENİZLİ (İHA)

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
21 Haziran 2024 Cuma 18 36Sıcak
22 Haziran 2024 Cumartesi 17 37Sıcak
23 Haziran 2024 Pazar 18 39Sıcak
24 Haziran 2024 Pazartesi 19 40Sıcak
25 Haziran 2024 Salı 20 40Sıcak