REKLAMI GEÇ

Sulama desteğini geri isteyen çiftçiler traktörlerle ilçe meydanını kapattı

Sulama desteğini geri isteyen çiftçiler traktörlerle ilçe meydanını kapattı

Sulama ücretlerinin yüzde 300 artması, üzerine yüzde 50’lik sulama desteğinin kaldırılması çiftçiyi canından bezdirdi. Geçen hafta Çivril’deki eylemin bir benzeri Çal’da düzenlendi. Çiftçiler traktörlerle ilçe meydanına indi, zamların geri alınmasını, sulama desteğinin geri verilmesini istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Haziran 2024 Pazartesi, 16:56

Sulama suyu fiyatlarında geçen yıl gerçekleşen yüzde 50’lik indirimin bu yıl gerçekleşmemesi ve fiyata zam yapılması üzerine yaklaşık 100 traktör ile konvoy oluşturan Çallı üreticiler, ilçe merkezinden ilerleyerek Atatürk Parkı önünde toplandı. Eylemleri için ilçede semt pazarını kurulduğu Pazartesi gününü tercih eden çiftçilerin oluşturduğu konvoy nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşandı. Taleplerinin dinlenmesi için İlçe Kaymakamı Ahmet Baz ile Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil’in alana davet eden çiftçiler, sıkıntılarını anlatıncaya kadar bir süreliğine Çal –Denizli karayolunu ulaşıma kapattı.

“İndirim oranı yükseltilecek”
Konuyla ilgili daha önce kendisine gelen talepleri DSİ yetkililerine ilettiğini ifade eden İlçe Kaymakamı Baz, üreticilerle yaptığı konuşmada; “Geçtiğimiz hafta muhtarlarımız ve ziraat odası başkanımız bu konuyla ilgili olarak beni ziyaret ettiler. Bu görüşmelerimizden edindiğimiz bilgileri DSİ Bölge Müdürlüğüne ilettik. Bu konuyla ilgili olarak Ankara’da bir toplantı yapıldığını öğrendik. Bu toplantı sonucunda yine geçtiğimiz yıl olduğu gibi çiftçilerimizin mağdur olmaması adına bir indirim uygulanacağı hususunda bize bilgi verdiler. Bir indirim uygulanmış lakin bu oran çiftçilerimiz tarafından makul görülmemiş. Görüşmelerin devam ettiği ve bu indirim oranının yükseltileceğiyle ilgili bize bilgi verildi. Son durum bu şekilde. 3-4 günlük bir süre istendiğini ve bu hafta içerisinde konunun netleşeceğini ümit ediyoruz” dedi.

Çallı çiftçilerin onlarca traktörüyle sulama suyu fiyatına yapılan zam ve geçtiğimiz yıl uygulanan yüzde 50 sulama bedeli desteğinin kaldırılması nedeniyle gerçekleştirdikleri eyleme vatandaşlarda destek verdi. Sulama suyu bedelinde indirim yapılmasını, sulama bedelinin yüzde 50’sinin geçen yıl olduğu gibi devlet tarafından ödenmesini, kaçak su kullanımının önlenmesini ve su adaletli bir şekilde dağıtılmasını talep eden çiftçiler, İlçe Kaymakamı Ahmet Baz ile görüştükten sonra eylemlerini sorunsuz bir şekilde sonlandırdı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
15 Haziran 2024 Cumartesi 15 32Az Bulutlu
16 Haziran 2024 Pazar 14 33Az Bulutlu
17 Haziran 2024 Pazartesi 15 34Az Bulutlu
18 Haziran 2024 Salı 15 36Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
19 Haziran 2024 Çarşamba 16 35Gökgürültülü Sağanak Yağışlı