REKLAMI GEÇ

Yangına kurban giden Çal Gazi Paşa Mektebi restorasyonu başladı

Yangına kurban giden Çal Gazi Paşa Mektebi restorasyonu başladı

Cumhuriyet’in ilk yıllarında, Anadolu’daki eğitim ateşini yakan okullardan Çal Gazi Paşa Mektebi 4 yıl önce yandı. Büyük ölçüde zarar gören okulun restorasyon çalışmaları başladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Mayıs 2023 Salı, 11:19

Çal ilçesinde 2019 yılındaki yangında küle dönen Cumhuriyetin ilk okullarından olan Gazi Paşa Mektebi’nin restorasyon ihalesi geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. İhaleyi alan firmanın yetkilisi Çal’a gelerek, Kaymakam Mert Çanga ve Belediye Başkanı Fethi Akcan ile birlikte restorasyon yapılacak olan Gazi Paşa Mektebi’nde incelemede bulundu. Başkan Akcan, “Yanan okul için Çal’ın namusudur demiştik. Cumhuriyet’in ve Atatürk’ün mirası olan tarihi okulumuz için restorasyon çalışmaları bu hafta başlıyor. Burası Çal Kültür Evi olarak hizmet verecek” dedi.

1928’de yapımı tamamlanan Çal Gazi Paşa Mektebi, 2019 yılındaki yangında büyük hasar görmüştü. Kovid-19 salgını nedeniyle ihalesi ertelenen tarihi okul için restorasyon ihalesi geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. İhaleyi alan firma 21 milyon TL bedelle 330 gün içinde restorasyonu tamamlayacak.

İhaleyi alan firmanın yetkilisi Serkan Sökmen, Denizli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı yetkilileriyle Çal’a geldi. Kaymakam Mert Çanga ve Belediye Başkanı Fethi Akcan, restorasyon yapılacak olan okula giderek, restorasyonu yapacak firmanın yetkilisiyle son görüşmeleri yaptı.

Başkan Akcan, “Okulumuz yandıktan sonra uzun süre restorasyonu için mücadele verdik. Kaymakam Mert Çanga ve önceki dönem kaymakamlarımız da bize büyük destek oldu. Yanan tarihi okul, cumhuriyetimizi temsil eder ve Atatürk’ün mirasıdır. Yanan okul için her seferinde Çal’ın namusudur dedik, sahip çıktık. Okulun restorasyonunun yapılması için bu güne kadar verilen mücadelede bizlere destek veren, emeği geçen, yapıcı eleştiride bulunan herkese teşekkür ediyorum. Restorasyon tamamlandığında Gazi Paşa Mektebi, Kültür Evi olarak hizmet verecek” dedi.

Gazi Paşa Mektebi’nin restorasyon çalışmaları için son hazırlıklar tamamlandı, bu hafta için de restorasyon için start veriliyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
21 Haziran 2024 Cuma 18 36Sıcak
22 Haziran 2024 Cumartesi 17 37Sıcak
23 Haziran 2024 Pazar 18 39Sıcak
24 Haziran 2024 Pazartesi 19 40Sıcak
25 Haziran 2024 Salı 20 40Sıcak