REKLAMI GEÇ

ZİRAAT ODASI BAŞKANI’NDAN ÜZÜMDE OYUN UYARISI

ZİRAAT ODASI BAŞKANI’NDAN ÜZÜMDE OYUN UYARISI

Çal Ziraat Odası Başkanı Ömer Ayhancı, spekülatörlerin üzümde büyük vurgun peşinde olduğunu iddia etti. Ayhancı, “Üreticinin elinden ‘Rekolte çok, üzüm para etmez’ diyerek, üzümü ucuz fiyata alanlar, yarın büyük vurgun yapacak. Bu oyun bozulsun” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Eylül 2014 Cuma, 11:43

Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA)
Çal İlçesi’nde 200 bin dekar bağ alanı olduğunu, yıllık 160-170 bin ton üzüm üretildiğini söyleyen Çal Ziraat Odası Başkanı Ömer Ayhancı, üzüm üreticilerinin aldatıldığını ileri sürdü. Bir süre önce Rusya’nın ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine gıda ithalatını yasakladığını hatırlatan Ömer Ayhancı, “Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklaması, ülkemizdeki üreticiler arasında heyecan uyandırdı. Putin’in açıklamalarının ardından devreye giren görünmez yüzler, kim olduğunu bilemediğimiz eller öyle oyunlar oynamaya başladı ki; akıllara zarar. Üzüm spekülatörleri devreye girdi. Büyük vurgun peşindeler” dedi.

‘OPERASYON KURU ÜZÜMLE BAŞLADI’
Ömer Ayhancı, üzümde vurgun peşinde olanlarla ancak devletin konuya müdahil olmasıyla mücadele edilebileceğini savundu. Geçen yıl 1.2 TL’den satılan sofralık üzümün bu yıl 70 kuruştan alıcı bulduğunu açıklayan Ayhancı, “Şaraplık üzümün kilogramını geçen yıl 1 TL’den satılırken şimdi 50-60 kuruşa satılıyor. İçki fabrikalarına giden sululuk üzümün kilogram fiyatı bu yıl 20 kuruş civarında. Geçen yıl bu rakam 80 kuruş idi. Üzüm fiyatları kuru üzüme göre belirlenir. 4 kilogram yaş üzümden 1 kilogram kuru üzüm çıkar. Operasyon kuru üzümle başladı. Önce fiyat kırdılar. Geçen yıl ihracata giden üzümün tonu 2600 dolardan gitti. Bu yıl ilk parti 1660 dolardan gönderildi. Bu fiyatın da önümüzdeki günlerde 1500 dolarlara düşeceği konuşuluyor. Kuru üzümde fiyat kırınca, yaş üzüm fiyatlarını da indirdiler” diye konuştu.

ÜRETİCİ PANİKLEDİ
Çal Ziraat Odası Başkanı Ayhancı, tüccarların ve diğer alıcıların her yerde, ‘Rekolte çok, üzüm para etmez’ diye söylemlerde bulunduğunu ve üreticinin de panik havasına girip elindeki üzümü maliyetin de altında fiyatlara satmaya başladığını iddia etti. Başkan Ayhancı, şöyle konuştu: “Kuraklık nedeniyle rekolte yüksek değil. Biz insanlara bunu anlatamıyoruz. ‘Üzümünüzü satmayın’ diyoruz ama panik havası nedeniyle ve ihtiyaçlarını giderme adına satıyorlar. Birileri sürekli üzüm stoğu yapıyor. Bağlarda üzüm kalmadığı zaman düğmeye basacaklar. Spekülatörler büyük vurgunlar yapacak. Bugün üreticinin 1 TL’ye satamadığı üzümün kilogram fiyatı belki de 3 TL olacak. Devlet, spekülatörlerin oyununu bozmalıdır. Üzüm de kirli ve büyük bir oyun oynanıyor, bu oyun bozulsun.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
22 Temmuz 2024 Pazartesi 21 39Sıcak
23 Temmuz 2024 Salı 20 38Sıcak
24 Temmuz 2024 Çarşamba 19 35Sıcak
25 Temmuz 2024 Perşembe 19 35Sıcak
26 Temmuz 2024 Cuma 18 33Parçalı Bulutlu