Çameli’de Ağaç Bayramı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çameli’de Ağaç Bayramı

Çameli’de Ağaç Bayramı

Çameli Orman İşletme Müdürlüğü her yıl 21-26 Mart tarihleri arasında düzenlenen Ormancılık Haftası ve Ağaç Bayramı kapsamında ‘Ormancılık Haftası ve Ağaç Bayramı’ etkinlikleri düzenledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Nisan 2017 Salı, 09:35

Çameli Belevi Mahallesi Karadağ Mevkii’nde gerçekleştirilen törene Çameli Kaymakamı Onur Özaydın, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Çameli İlçesi Protokol Üyeleri, Çameli Cumhuriyet Savcısı Taner Gül, Çameli Daire Amirleri, Çameli Belediyesi Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları Mahalle Muhtarları, Çameli merkezdeki öğrenciler öğretmenler ile çok sayıda davetli katıldı .

Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı Okunmasıyla başladı
Orman Haftası ve Ağaç Dikme Bayramı kapsamında düzenlenen etkinliklerde konuşan Çameli Orman İşletme Müdürü H.Hakan Uysal, “Ormanlar bir ülkenin akciğerleri ve en büyük zenginlik kaynağıdır. Kullandığımız kalem, okuduğumuz kitap, yazdığımız defter, oturduğumuz sandalye, yemek yediğimiz masa ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz yüzlerce ihtiyacımızı ormanlardan karşılarız. Bizim için orman, hava gibi, su gibi, ekmek gibi ihtiyaç duyduğumuz doğal kaynaklardandır. Binlerce bitki, hayvan türünün yaşadığı ormanların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Her orman birer oksijen ve yağmur fabrikası gibidir. Ormanlarını bilinçsizce tüketen ülkeler, sadece çölleşmekle kalmazlar, sahip oldukları en değerli şeyi ve en büyük doğal zenginliği de kaybetmiş olurlar” dedi.

Çameli Kaymakamı Onur Özaydın ise, “Bir ağaç yetiştirmek bir çocuk yetiştirmek kadar meşakkatli ve zordur. Burada birazdan Orman Bölge Müdürlüğümüzün de katkıları ile tam 600 fidan dağıtılacak, böylece bizler de fidanlar dikerek ağaca ve doğaya verdiğimiz önemi perçinlemiş olacağız.Bu anlamda genç neslimize, öğrencilerimize seslenmek istiyorum; lütfen biraz sonra sizlere Çameli Orman İşletme Müdürlüğümüzün katkıları ile dağıtılacak olan fidanlarınıza sahip çıkın, doğaya dolayısıyla da geleceğe verdiğiniz değeri diktiğiniz fidanları büyüterek, yeşerterek taçlandırın. Bu vesile ile sizlerin de bu dünyada yarınlara bırakacak dikili bir ağacınız olsun. Sözlerime burada son veriyor, hepinizi ağaç dikme etkinliğimize davet ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan’da, 2015-2016 Yılında aynı yerde farklı noktada fidan dikimi etkinliği gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu etkinliklerin meyvelerini almaya başladık.Türkiye genelinde ağaçlandırmada ikinci sırada yer alıyoruz. Ormanlarımız bizim için önemli Çameli’de 25 Orman Köyü iken 31 Mahalle varmış. 25 orman köyü olması vasfıyla kasaba olmamışlardır. Nedeni ise Orman vasfını kaybetmemek için” dedi.
Çameli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Orman ve Doğa Konulu şiir yarışmasında dereceye giren ödülleri dağıtıldı.

DUALARLA FİDAN DİKİMİ BAŞLADI
Çameli Müftüsü Bayram Danacı tarafından Fidan Dikim Töreninin hayırlara vesile olması dileğiyle dua edildi. Çameli Orman İşletme Şefi Abdullah Kaya Fidan tarafından ‘fidan dikimi nasıl yapılır nasıl ekilir’ konularında bilgiler verildi. Öğrencilere Orman Genel Müdürlüğü amblemli şapka, T-şhirt ve balondan oluşan hediyeler verildi. Çameli Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 600 fidan dağıtımı yapıldı ve Çameli Belevi Mahallesi Karadağ Mevkiine Fidan Dikimi gerçekleştirildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı