Çameli’de lise takımının ürettiği elektrikli otomobil Karaman Teknofest 2021’in en gözdesi oldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çameli’de lise takımının ürettiği elektrikli otomobil Karaman Teknofest 2021’in en gözdesi oldu

Çameli’de lise takımının ürettiği elektrikli otomobil Karaman Teknofest 2021’in en gözdesi oldu

Çameli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 2 aylık çaba ve hayırseverlerin katkılarıyla üretilen elektrikli otomobil Karaman0, 2021 Teknofest Elektromobil yarışmalarında boy gösterdi. Karaman, tüm kategorilerde en gözdeler arasında yer aldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Eylül 2021 Perşembe, 18:03

1-5 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Liseler Arası Elektrikli Araç yarışlarında boy gösteren ve okulumuzun KARAMAN adını verdiği elektrikli otomobil, 120 km menzili ve saatte 145 km hız yapabilmesiyle ziyaretçilerin büyük ilgisini gördü.

Üretim aşamasının  yaklaşık 2 ay sürdüğü Karaman’ın yapımında; Denizli Ticaret Odası, Çameli Kaymakamlığı, Çameli Belediye Başkanlığı, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çameli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile hayırseverler katkı sağladı.

Kilometrede 4 kuruş değerinde yakıt tüketen elektrikli otomobil Karaman, Körfez Yarış Pisti’nde bulunan virajlar ve yarışmaya katılan diğer takımların araçlarının güvenliği düşünülerek saatte 75 km hız yaptı, liselerarası elektrikli araç yarışlarının en hızlı aracı olarak kayıtlara geçti. Verimlilik yarışlarında ise; tüm rapor süreçlerini, zorlu testleri ve teknik kontrolleri başarıyla tamamlayarak 64 araba arasından ilk 15 araç içerisinde kendisine yer buldu.

Karaman, üstün bir başarıyla geçtiği tüm zorlu testler sonrası 17 yıllık yarış tarihinin en büyük, en güçlü, en sağlam ve en hızlı arabası olduğunu ispatladı.

Teknofestteki yarışma serüveninin ardından Karaman Elektromobil Takımının bir sonraki durağı Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü oldu. Müdürlük bahçesinde Çameli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektromobil Takımı tarafından İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici’ye Karaman hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyet ve gururu vurgulayan Müdür Ekici, “Büyük emekler sonucu böyle bir aracın ortaya konması gerçekten çok kıymetli. Meslek liselerinin bu kadar önem arz ettiği bir dönemde Çameli Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi’nin böyle özellikli bir aracı yapmış olmasının değeri çok büyük. Teknofest gibi prestijli bir yarışmada boy gösteren ve girdiği tüm testlerden başarıyla çıkan Karaman’ın yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hedefine inanmış öğretmenler ve öğrencilerimiz Denizli halkının ve çeşitli kuruluşların sonsuz desteğini de alarak çıktıkları yolda üstün bir başarı yakaladılar” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı