60 yıldır su altında olan köy, kuraklıkla ortaya çıktı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

60 yıldır su altında olan köy, kuraklıkla ortaya çıktı

60 yıldır su altında olan köy, kuraklıkla ortaya çıktı

Çivril’de Işıklı baraj gölü yapılırken su altında kalan 50 haneli Gencelli Köyü, 60 yıl sonra ortaya çıktı. Yeterli yağışın olmaması nedeniyle çekilen baraj gölünün suları, 60 yıldır görülmeyen köyün mezarlığına kadar geriledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Ocak 2021 Çarşamba, 15:40

Çivril’de 1950 yılında yapımına başlandıktan sonra baraj havzasında kaldığı için boşaltılıp haritadan silinen Gencelli köyü, çekilen baraj suları nedeniyle ortaya çıktı.

Genç Çivril Gazetesi’nin haberine göre; 1950’li yıllarda barajın su tutmasıyla birlikte köyde yaşayanlar Seraserli ve Sundurlu’ya taşındı. Ardından, 50 hanelik köy sular altında kaldı. Yıllar sonra, yaşanan kuraklık nedeniyle barajın suları çekildi ve ilçede unutulmaya yüz tutmuş köy yeniden hatırlandı.

Çivrilliler, anılarda kalan ve sadece yaşlıların hatırladığı ve şu anda olmayan Gencelli Köyü’nü gezmeye geldi. Bazı enkazların kenarında 1950’li yıllara ait mutfak eşyaları da bulundu. Suların çekilmesiyle, köyün dışında kurulmuş olan mezarlıktaki mezar taşları da ortaya çıktı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı