Çivril’de elma isyanı büyüyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çivril’de elma isyanı büyüyor

Çivril’de elma isyanı büyüyor

Yaklaşık 250 bin ton elma üretimi yapılan Çivril’de, bu yıl rekolte yüksek olmasına rağmen mahsulünü kilo başına 50 kuruşa bile satamadığı için girdi maliyetlerini karşılayamayan üreticiler, ağaçlarını köklemeyi sürdürüyor. Üreticiler, elma bahçelerinde artık hayvanlar için yem üretecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 25 Ekim 2016 Salı, 13:46

Ramazan ÇETİN – Tunay YAZICI (DHA)
10 bin dekar alanda elma üretimi yapılan Çivril’de geçen yıl ürettiği elmayı dalında kilosunu 1- 1.5 liraya satan üreticiler bu yıl kilosu 50 kuruşa alıcı bulamıyor. ‘Dip elma’ olarak bilinen, meyve suyu fabrikalarının istediği elmalar ise 10 kuruşa bile satılamıyor. İlçede sadece Emirhisar Mahallesi’nde 20 bin ton dip elması meyve suyu fabrikaları satın almadığı için meydanlara döküldü. 10 kuruşa bile alıcı bulamayan elma üreticisi ise çareyi bahçelerindeki binlerce elma ağacını köklemekte buldu.

denizli-civril-elma-agaclari-sokuluyor-ciftci-isyanda-1

Geçtiğimiz yıllarda elmanın çürüğünü de satıp maliyetlerini düşüren Denizli’nin elma üretim merkezi Çivril’de üretici, bu geçmişi arar oldu. İlçede 30 yıldır elma üretimi yapan Halim Ergut, 10 kilo elma parasına 1 bardak çay içebildiğini söyledi.

ELMA AĞAÇLARINI SÖKÜP YEM YETİŞTİRECEK
Bahçesindeki elma ağaçlarını kepçe yardımıyla sökmeye başlayan Ergut, “38 dekar alanda 150 ton elma yetiştiriyorum ama para etmiyor. 1 kilogram elmanın üreticiye maliyeti 70 kuruş. Ancak, mahsülü kilosu 10 kuruşa bile satamıyoruz. Alan da satan da yok, perişanız. 10 kuruşla nasıl mazot alacağız. 10 kuruşla bir bardak çay içemiyoruz. 10 kilogram elma satacağız ki bir bardak çay içebilelim. Girdiler çok pahalı. Yapacak bir şey yok, çaresiz şekilde ağaçları sökmek zorunda kaldık. 12 yaşındaki ağaçları kökleyip, yerinde hayvanlarımız için yem yetiştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

“ELMALAR YERLERDE SÜRÜNÜYOR”
Elma üreticisinin sorunlarını yerinde görmek için ağaçların köklendiği bahçeye gelen CHP Çivril İlçe Başkanı Ömer Köseoğlu, “Bütün elma üreticileri aynı kaderi paylaşıyor. Yılların emeği, para etmediği için ağaçlar kesiliyor. Köylü, ürünü para etmediği için elma yetiştirmekten vazgeçiyor, Tarım ve hayvancılık çökmüş durumda, bunun neresi siyasi başarıdır. Kesilen elma ağaçlarına bakın. Yerde sürünen elmalara bakın. Bunlar alın teriyle yetişiyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı