REKLAMI GEÇ

Çivrilli balıkçı kadınlar ağ örüyor

Çivrilli balıkçı kadınlar ağ örüyor

“Işıklı Gölünün Balıkçı Kadınları” projesi kapsamındaki kursiyerlere sertifikaları verildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Ağustos 2018 Cuma, 18:24

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nca destekleme programına alınarak finanse edilen, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nün uzman desteği ile Çivril İlçesinde yürütülen “Işıklı Gölünün Balıkçı Kadınları” projesi uygulamaya konuldu. Projeye katılım sağlayan kadın kursiyerlere sertifika töreni düzenlendi.

Sertifika törenine Vali Yardımcısı V. Vefa Kaya, Baklan İlçe Kaymakamı Onur Yeniay, Çivril Belediye Başkanı Gürcan Güven, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Denizli Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, törende yaptığı konuşmada; “Yapılan proje ile su ürünleri avcılığı sektöründe kadınlara yönelik istihdamın ve ekonomiye olan katkısının artırılması konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Kırsal alanda yapılan geleneksel aile balıkçılığında kadın kardeşlerimizin de adını ön plana çıkartan örnek bir projedir. Uygulanan projenin balıkçılıkla geçimini sağlayan başta yöre halkına olmak üzere, İlimiz su ürünleri sektörüne hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

EĞİTİM HAKKINDA
Uygulanan proje ile bölgedeki kadınların bilgi ve becerilerinin geliştirilerek, hem kendi balık ağı ihtiyaçlarını kendilerinin örmesi hem de ördükleri ağları ülkemizdeki diğer avlak sahalarındaki balıkçılara pazarlayarak aile ekonomilerine katkı sağlamaları hedeflenmiştir. Eğitim süresince kadınlarımıza; çevre dostu sürdürülebilir balıkçılık, su ürünleri mevzuatı, sazan ve turna balığı için ağ örme, donatımı ve ağ tamiratı konusunda uygulamalı eğitimler verilmiştir. Eğitim sonunda Isparta ilinde bulunan Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne teknik gezi düzenlenerek Enstitü laboratuvarları ve yürütülen bilimsel çalışmalar hakkında kadın kursiyerler bilgilendirilmiştir.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı