REKLAMI GEÇ

Yakanı yakacaklar

Yakanı yakacaklar

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Denizli Valiliğine gönderdiği genelgede, Orman yangınlarına sebebiyet verenlerin tespit edilerek kanunda öngörülen cezai müeyyidelerin uygulanmasını ve meydana gelen zararın kendilerinden tazmin edilmesini istedi.

/ DENİZLİHABER / 7 Eylül 2013 Cumartesi, 15:09

Havaların kurak gitmesi Orman ve Su İşleri Bakanlığını harekete geçirdi. Denizli valiliği ile birlikte tüm valiliklere genelge gönderen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, valiliklere Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre Perşembe gününden itibaren 6 gün süreyle orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığı uyarısında bulundu.

Bu kapsamda orman yangınına ya da kırsal alan yangınına sebebiyet verebilecek her türlü piknik ateşi, anız, artık ve çöplük ateşi yakılmaması gerektiğinin vurgulandığı genelgede, “Vatandaşlarımızın orman yangınları riski konusunda bilgilendirilmesi ve uyarılması noktasında orman teşkilatına talimat verdim. Diğer yandan orman yangınından haberdar olan vatandaşlarımızın, ALO 177 Orman Yangını İhbar Hattını arayarak orman teşkilatına haber vermesi yangınlara kısa sürede müdahale edilmesi ve söndürülmesi açısından büyük önem arz ediyor” ifadeleri yer aldı.

YAKANI YAKACAKLAR
Bakan Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü’nce her yıl ortalama 4 bin anız ve kırsal alan yangınına müdahale edildiğini, ayrıca orman yangınlarının yüzde 90’ının insan hatasından kaynaklandığını vurguladığı genelgesinde, şu uyarılarda bulundu:
“Özellikle rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda çıkan anız ve kırsal alan yangınları bazenormanlarla birlikte yerleşim yerlerini, köyleri, tatil sitelerini de tehdit etmektedir. Bu yüzden hava şartlarının yangına sebep olduğu, özellikle rüzgarın şiddetli ve nisbi nemin düşük olduğu günlerde anız yakılmaması, orman içerisinde ve yakın yerlerde vatandaşlarımızın ateşle ilgili faaliyetlerden uzak durmaları gerekmektedir.”

Eroğlu, Valiliklere gönderdiği genelgede ayrıca, Orman yangınlarına sebebiyet verenlerin tespit edilerek kanunda öngörülen cezai müeyyidelerin uygulanacağı ve meydana gelen zararın kendilerinden tazmin edileceği duyurusunda bulundu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı