REKLAMI GEÇ

Çöp toplama işine yeni düzen

Çöp toplama işine yeni düzen

2009’dan itibaren kentteki tüm binalara birer çöp bidonu yerleştirmeyi öngören ‘bidon düzenlemesi’, Meclis Başkanı Osman Zolan ve muhalefet üyeleri arasında tartışıldı, AKP’li üyeler tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Düzenlemeye göre, her binanın içine, çöp bidonu yerleştirilecek.

/ DENİZLİHABER / 9 Eylül 2008 Salı, 00:00

Kentteki çöp konteynırlarının kaldırılmasının ardından çöp toplama işini düzene sokma amacıyla hayata geçirilmesi planlanan ‘bidon sistemi’ni, Meclis Başkanı Osman Zolan ve muhalefet partileri üyeleri arasında tartışıldı. AKP’li üyelere ise sadece düzenlemeyi onaylamak kaldı. Düzenlemenin, kent sakinleri için henüz çok erken olduğunu ve mevcut altyapının yeterli olmadığını söyleyen CHP ve DP’li meclis üyelerinin itirazları, AKP’li üyelerin sayısal üstünlüğüne takıldı. AKP’li üyeler ise tartışmaya dahi katılmayarak oybirliği ile düzenlemenin kabulüne karar verdi.

Düzenleme neleri içeriyor?

Kısa bir süre önce yapılan değişiklikle birlikte kentteki konteynırların bir kısmı kaldırılmış ve çöp toplama işlemlerinin bir kısmı, sadece çöp torbalarıyla yapılmaya başlanmıştı. Çöp poşetlerinin kent sakinleri tarafından bilinçsiz kullanılması, kötü koku ve sineklere neden olması, konteynırların zarar görmesi ve sağlıksız olması nedenleriyle Avrupa’nın birçok şehrinde uygulanan her binaya bir çöp bidonu sistemine geçilmesi planlanıyor. Her binanın içine, binada yaşayan kişilerin sayısına göre birer çöp bidonu yerleştirilmesini öngören düzenlemeyle birlikte, yaşanan kirliliklerin giderilmesi planlanıyor. 5 hanelik binalara 120 litrelik, 5 hanenin üstünde olan binalara 240 litrelik ve tek haneler için 60 litrelik birer çöp bidonu yerleştirilecek.

CHP ve DP’li meclis üyeleri, apartman içlerinde dayanılmaz bir koku olacağı ve sistemin işlemeyeceğini belirterek kent sakinlerinin yapılan düzenlemeden memnun kalmayacağını dile getirdi. Avrupa’daki sistemin, kentte yaşayan bireylerin de etkisiyle verimli olduğunu belirten muhalif üyeler, sistemin bir noktadan sonra tıkanacağını ve belediye bütçesi için gereksiz bir yük olacağını söyledi. Ancak muhalefetin karşı çıkışlarına rağmen düzenleme, AKP’li üyelerin oy birliğiyle kabul edildi. Yeni düzenleme, 2009’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı