REKLAMI GEÇ

Meclis’te gaz tartışması

Meclis’te gaz tartışması

Denizli Belediye Meclisi’nde görüşülen Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda oluşan biyogazın değerlendirilmesi görüşmesi tartışmalı geçti. Meclis Birinci Başkan Vekili Şamil Çınar’ın, depolama sahasında oluşan gazın 20 yıllığına kiralanma yetkisinin Belediye Encümeni’ne verilmesini öngören bütçe komisyon raporu, muhalefetin tepkisini çekti.

/ DENİZLİHABER / 9 Haziran 2008 Pazartesi, 00:00

Denizli Belediye Meclisi’nin Haziran ayı ikinci birleşiminde görüşülen Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda oluşan biyogazın değerlendirilmesi görüşmesi tartışmalı geçti. Meclis Birinci Başkan Vekili Şamil Çınar’ın, depolama sahasında oluşan gazın 20 yıllığına kiralanma yetkisinin Belediye Encümeni’ne verilmesini öngören bütçe komisyon raporu, muhalefetin kafasını karıştırdı.

CHP’li Vekiller Tuncer Savru ve Zafer Gönenç’in ‘Neden 20 yıl?’ itirazına bir destek de DP Belediye Meclis Vekili Ümit Bahtiyar’dan geldi. Biyogaz depolanan alanın fizibilite raporunun henüz hazır olmamasına rağmen böyle bir kararın alınmasında neden acele edildiğini sorgulayan Muhalefet Vekilleri, henüz hiçbir hazırlık yokken böyle bir karar alınmasının düşündürücü olduğunu belirtti.

Adı geçen yerle ilgili kendilerine henüz bir işletme talebinin gelmediğini söyleyen Şamil Çınar, bölgedeki biyogazla elektrik üretebilecek bir tesisin Denizli Belediyesi’ne maliyetinin 500 Bin Euro olduğunu belirtti. Çınar, “Katı atık depolama sahasından çıkan gazın boşa gitmemesi için böyle bir karar aldık. Ortada henüz bir talep yok. Biz belediye encümenine sadece, alanı ihaleye çıkarma hakkı veriyoruz. Zaten Denizli Belediyesi’nin böyle bir tesis kurması yasal açıdan imkansızdır” dedi.

Saatte 300 kilowatt elektrik üretebilecek kapasitede bulunan biyogaz depolama sahasında bulunan metan gazının miktarının 12 yıl sonra daha da artacağını, bu yüzden de 20 yıllık bir kiralama süresinin son derece acele alınmış bir karar olduğunu söyleyen Tuncer Savru, fizibilite raporunun hazırlanmasının ardından önerinin yeniden görüşülmesi talebinde bulundu. Tüm kaynakların Denizli adına en verimli şekilde kullanılması gerektiğine inandığını belirten Savru, “Bizim bu sahanın kiralanmasına bir şey dediğimiz yok. Ancak bölgedeki teknik araştırmaların henüz yeterince yapılmadığına inanıyoruz. Kendi komisyonunuzun bile olan bitenden haberi yok. İtiraz ettiğimiz bir diğer husus da kiralama süresinin 20 yıl olması. Bu süre daha kısa tutulmalıdır” diye konuştu.

Ümit Bahtiyar ise Meclis Başkanı Çınar’a önerinin geri çekilmesi talebini iletti. Yapılan oylamada Bahtiyar’ın talebi kabul görmezken komisyon, AKP’li vekillerin oy çoğunluğuyla meclisten geçti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı