REKLAMI GEÇ

Onlar Çınar’ın ilk mağdurları

Belediye Başkanı Zeybekci’nin startını verdiği, yıkımların 6 içinde başlayacağı Çınar Projesi’nin ilk mağdurları Belediye Sarayı’nın hemen yanında faaliyeti sürdüren Turizmciler Lokali’nin işletmecisi aile oldu.

/ DENİZLİHABER / 27 Haziran 2007 Çarşamba, 00:00

Başkan Zeybekci’nin, “En büyük idealim, altın topum, kızıl elmam” dediği Çınar Projesi’nde “çevrenin temizlenmesi” yolunda ilk somut adımlar atıldı, mal sahipleriyle anlaşma sonucu gerçekleşen istimlâklerin ardından binalar da boşaltılmaya başlandı. Çınar’da 130 bin YTL’ye mal sahibi Adnan Kanbir’in rızasıyla istimlâk edilen Belediye Sarayı yanındaki binanın kiracısı durumundaki Turizmciler Derneği’nin lokali de mahkeme kararıyla boşaltıldı. Böylelikle Çınar Projesi’nin ilk mağdurları Yatağan Ailesi oldu.

Denizli Belediyesi, Çınar Projesi çerçevesinde uzlaştığı üç gayrimenkulü bedellerini ödeyerek geride bıraktığımız Mart ayında kamulaştırmıştı. Belediye’nin hemen yanındaki Turizmciler Lokali ve alt katında bir emlakçinin bulunduğu iki katlı bina ile bir boş arsa ve metruk bir ev için istimlâk çalışmaları tamamlanmış, mülkleri kullanan kiracılara da “boşaltın” yazıları gönderilmişti.

Turizm eğitimi alan kızı için bu işe girişip yaklaşık üç yıldır Turizmciler Derneği’nin Lokalini başarıyla işleten Fatma Sezgin Yatağan, bugüne kadar binlerce kişiye ailecek hizmet verdiklerini ve büyük gelişme sağladıklarını belirtirken bunanın boşaltılması sırasında nemlenen gözlerini gizleyerek, “ Eşim emekli Makine Mühendisi Ahmet Yatağan’la birlikte bu lokale çok emek verdik. Gecelerimizi gündüzlerimize kattık. Amacımız Turizm İşletmeciliği eğitimi gören ve bu yıl mezun olmasını beklediğimiz kızımız Sena’ya, Denizli’nin merkezinde küçük ama güzide bir iş kazandırmaktı. Tam başardığımız anda, yatırımımızın karşılığını almaya başladığımız anda yol genişletme gerekçesiyle gelen istimlak elimizi kolumuzu bağladı. Biz ailecek bu işi öğrendik ve müşterilerimizle bir aile havası içinde çok iyi dostluklar kurduk. Şimdi bir başka yerde sıfırdan başlamak zorundayız. Olan bize oldu” dedi.

Çınar projesi’nin ilk mağduru olan Yatağan ailesi kısa sürede yeni arayışa girip yakın çevrede bir mekan arayışına girdi. Başarılı işletmeciliği nedeniyle hemen teklif alan aile, Hürriyet İlköğretim Okulu’nun hemen yakınındaki Emekli Bankacılar Lokali ile anlaştı. Turizm İşletmeciliği son sınıf öğrencisi Sena Yatağan Mesul Müdür olarak atandığı yeni lokalde sıfırdan kolları sıvadı ve Denizli’deki yarışta yerini aldı.

ÇINAR’DAN DÖNÜŞ YOK

İstimlâk çalışmaları ve Proje’nin evreleri konusunda görüşlerini aldığımız Belediye Başkanı Zeybekci, Genel Yayın Yönetmeni Osman Ülkü’ye yaptığı açıklamada, Çınar’dan dönüş yok. Bu yılın sonuna kadar şu andaki Belediye Binasını yıkmayı hedefledik. Şu andaki istimlakler bizim Belediye Binası’yla ilgili yapmış olduğumuz bir çalışma..Yani 18. Madde uygulanmayan arkadaki çürük bölgeyle ilgili.19. Adayla ilgili. Şu an gönüllü olarak yerini terk etmek isteyenlerin bina ve arsalarını satın alıp kamulaştırmaya başladık. Çınara dahil edeceğimiz ve Belediye binasını taşıyacağımız bölge orası. Çınar Projesi’nde herhangi bir geri adım atmıyoruz. Geri dönüş yok. Sadece hukuki aşamalarda süreçler davam ediyor. Çınar Projesiyle ilgili şu ana kadar bir olumsuzluk yok. Devam.. Şu anda biz bu projeye ne kadar çok önem verdiğimizi Caminin önünü ve Belediye’nin önünü düzenleyerek göstermeye çalışıyoruz.. Üniversiteyle yapmış olduğumuz ortak projede de, Belediye Binası’nın geçici olarak taşınacağı yeri bile biz ayarladık. Şu andaki Rektörlük binası ve Eğitim Fakültesi binaları belediye hizmet binası olarak hazırlanıyor. İlk yapacağımız şey bu binayı, şu andaki belediye binasını ortadan kaldırarak Meydan’a dahil etmek. Yıl sonu veya 2008’in başında şu andaki Belediye Binası’nı yıkacağız” demişti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı