REKLAMI GEÇ

Üçgen Kavşağı’na çözüm buldu

Üçgen Kavşağı’na çözüm buldu

Doğuştan sol bacağı olmayan ve protezle yaşamanı sürdüren 35 yaşındaki özürlü vatandaş Ali Yollu, Üçgen Kavşağı’nın trafik sorununu çözmek için ‘Üçgen Kavşak Sistemi’ni geliştirdi. Yollu, atık malzemelerden de sistemin bir maketini yaptı.

/ DENİZLİHABER / 4 Ağustos 2008 Pazartesi, 00:00

Doğuştan sol bacağı olmayan ve protezle yaşamanı sürdüren 35 yaşındaki özürlü vatandaş Ali Yollu, Ankara-İzmir ve Antalya yol kavşaklarının birleştiği, 18 tali yolun bağlandığı Üçgen Kavşağı’nın trafik sorununa çözüm buldu. Üçgen Kavşağı’na yapılacak 3 katlı kavşak sistemi ile araçların yeraltından birbirini görmeden geçiş yapabileceğini anlatan Yollu, üzerinde 6 ay çalışarak Üçgen Kavşak Sistemi’nin maketi yaptı. Atık kağıtlardan, şişelerden ve tahta parçalarından, tutkal kullanarak Üçgen Kavşağı maketini yapan, içerisine ışıklandırma sistemi de kuran Yollu, yaptığı maketi kendisini evinde ziyaret eden Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’ye armağan etti. Yollu, “Bu maket Üçgen Kavşağı’ndaki trafik karmaşasının bitirilmesi için size yol göstersin. Üçgen Kavşağı’nı bu şekilde yaparsak trafik akışı hızlanır ve araçların geçişi kolaylaşır. Ben ilkokul mezunuyum. Maket yapmayı seviyorum. Size yol gösterir, fikir olur diye üzerinde 6 ay çalışarak maketi yaptım” dedi.  Maketin uygulanabilir olup olmadığına bakacaklarını anlatan Başkan Zeybekci de, “Maketi belediyemizin giriş katında en güzel yerde, cam bir bölme yaptırarak sergileyeceğiz. Biz belediye olarak her türlü fikre ve projeye açığız. Engelli olmasına rağmen Ali Yollu, kentimizin trafik sorunun çözümü için çalışmış, çabalamış, sabır göstermiş. Bu duyarlılığı beni mutlu etti” dedi.

< ?XML:NAMESPACE PREFIX = O />

Düştüm trafik kilitlendi

2003 yılında köprülü kavşaklar yapılmadan önce karayolunu yaya olarak geçmek isterken ayağındaki özrü nedeni ile düşerek yaralandığını, kendisinin düştüğünü gören şoförlerin durmasıyla Üçgen Kavşağı’nda trafiğin kilitlendiğini ve bu yüzden maket yapmaya karar verdiğini anlatan Yollu, “5 yıl önce hastaneye gitmek için evden ayrıldım. Üçgen Kavşağı’na yakın bir yerden karşıdan karşıya geçmek isterken düşerek yaralandım. Sürücüler de ben düşünce durmak zorunda kaldı. Trafik kilitlendi, çok üzüldüm. O zaman bu trafik sorunu çözmek isteyenlere yol göstermek istedim. Maket yapmaya merakım ve becerim var. Üzerinde 6 ay çalışarak kafamda bir proje çizdim. Çizdiğim projeyi de etrafımdaki atık malzemeleri kullanarak tutkal yardımı ile makete çevirdim. Üçgen Kavşağı maketini de boyadım” dedi.     

Kentin sorunlarına herkes sahip çıkmalı

Ali Yollu’nun kavşak maketi hediyesini kabul eden Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Üçgen Kavşağı’nın önümüzdeki dönemde yapılması planlanan bir çalışma olduğunu söyledi. Başkan Zeybekci, “Üçgen Kavşağı şehirlerarası yolların birleştiği 18 tali boyun bağlandığı bir bölge burada öyle bir proje hazırlanmalı ki araçlar kolaylıkla kavşak sistemine girerek yollarına devam etmeli. Gelecek dönem yapılması planlanan projeler arasında yer alan Üçgen Kavşağı’nı biz hep iki katlı olarak düşünüyorduk. Ali Yollu, Üçgen Kavşağı’nın 3 katlı olarak ta inşa edilebileceğini bize gösterdi. Yaptığı maket her şeyi anlatıyor. Duyarlılığından ötürü kendisini kutluyorum. Bu maket bize yol gösterici olacak. Belediyemizin en güzel yerinde engelli Ali Yollu’nun maketini sergileyeceğiz. İnsanlar azimle, sabırla, düşünerek neler yapılabileceğini kendi gözleri ile görecekler” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı