REKLAMI GEÇ

“YANLIŞ YOK İHMAL VAR”

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Forum Çamlık ile ilgili yaptığı açıklamada, 1998 yılında yapılması gereken ancak yapılmayan bir evrak değişimi nedeniyle sorun yaşandığını, Forum Çamlık’ta bir yanlış olmadığını sadece ihmal ve acelecilik yüzünden bu sorunun ortaya çıktığını söyledi.

/ DENİZLİHABER / 16 Eylül 2008 Salı, 00:00

Kent gündemini günlerdin meşgul eden Forum Çamlık karmaşasına, bir açıklama da Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’den geldi. Başkan Zeybekci, Belediye Encümen Salonu’nda yaptığı basın toplantısında, Forum Çamlık’ın bulunduğu alanla ilgili sorunun 1998 yılında alelacele yapılan bir uygulamadan kaynaklandığını söyledi. Zeybekci, “Burada bir yanlış yoktur. 1998’de iyi niyetle yapılmış bir uygulamada, gerekli evrak değişikliği yapılamadığı için bu sorun ortaya çıktı” dedi.

Zeybekci, “Forum Çamlık’ın olduğu bölgede, Denizli Belediyesi olarak yapılmış bariz bir hata yoktur. Teknik olarak bir hata yapılmıştır. Çevredeki vatandaşların hakkını ihlal eden bir durum söz konusu değildir. 1997’de o bölgede, 18. madde uygulaması yapılmış ve bu yerin 19 bin metrekaresi Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) yapılarak yeşil alan ilan edilmiştir. 1998’de, DOP’tan gelen yeşil alanı belediye, belediye hizmet alanı, kültür park ve yeşil alan ilan etti ve tapu çıkarttı. İşte belediye burada hata yaptı. Aslında yapılan şey sadece bir ihmaldir. Denizli Belediyesi, o dönemde, Emsan İlköğretim Okulu’nun olduğu alanı, bedelsiz olarak Milli Eğitim’e bağışladı. Çim sahayı da ayırdı ancak Nikah Sarayı ve Açık Hava Tiyatrosu’nun olduğu alanı, sadece kamunun kullanımına sundu, resmi olarak ise terk etmedi. Burada hakları suistimal edici bir uygulama yok. Sadece acelecilik ve acemilik var” dedi.

Forum Çamlık’ın olduğu alanda, yoğunluk oranını artırdıklarına dair iddiaları da yanıtlayan Zeybekci, “Biz orada yoğunluk artırımı yapmadık. 1.60 yoğunluk sınırı getirdik ve bunu o yerin ihale şartnamesi belirlenmeden yaptık. Emsal yoğunluğun 1.60 olduğunu, orası satışa çıkmadan önce herkes biliyordu” dedi.

Forum Çamlık olayına bugüne kadar getirilen yorumlardan çok daha farklı bir bakış açısı ile bakan Zeybekci, “Belediyenin 98’de yaptığı ihmal sonrası, aslında şimdi Denizli Belediye mağdur duruma düştü. Açılan dava sonucunda, mahkemenin istediği yeşil alan sorunu da çözüldü. Burada, ‘eş zamanlı’ isteğinin yerine getirilebilmesi için ise ancak zamanda geriye dönmek gerekir” dedi.

Davayı açan taraf olan TMMOB’a bağlı tüm odalarla birlikte, Çamlık Nikah Sarayı, Açık Hava Tiyatrosu ve sahanın bulunduğu alanı yeşil alan olarak göstermeye karar verdiklerini belirten Zeybekci, “Odalarla ortak mutabakata vardık. Bu üç yer, Denizli Belediyesi’nin tapulu mülkiyetidir. Buraların fonksiyonlarını değiştirerek satabilirdik ama zamanında yaptığımız ihmalden dolayı, buralardaki tapu hakkımızı terk ederek kamunun hizmetine sunduk. Yani Denizli Belediyesi’nin zamanında fiiliyatta, terk ederek yeşil alan yaptığı ve kamuya  sunduğu alanları, evrak üzerinde terk etmemesinden bu sorun kaynaklanıyor” dedi.

Zeybekci, binanın yıkılması yoluna gidilirse, Denizli’nin bundan mağdur olacağını belirterek, “Firma, mahkemeye dava açar ve harcadığının daha fazlasını belediyeden alır. Mahkemenin istediğini yerine getirmek için aldığımız karar alınabilecek en iyi karardı.” dedi. Zeybekci, mahkeme kararının 1 ay içerisinde yerine getirilmesi gerektiğini hatırlatan basın mensuplarına, “Meclis gündemine aldığımız gün, süre dolmamıştı” dedi.  

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı