REKLAMI GEÇ

Güney Belediye Başkanı Ayhan’ın cezası onandı: 5 ay görevde yok

Güney Belediye Başkanı Ayhan’ın cezası onandı: 5 ay görevde yok

Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan hakkında, mahkeme kararını uygulamamaktan devam eden yargılamada verilen hak mahrumiyeti cezası onandı. İçişleri Bakanlığı’na ulaşan karar Güney Kaymakamlığı’na iletildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Eylül 2021 Cuma, 17:32

Denizli’nin Güney İlçesi’nde 2017 yılında işten çıkarılan tekniker Raif İ. Denizli İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme kararı sonrası Güney Belediye Meclisi, 11 üyenin katıldığı toplantıda işe iade kararını reddetti.

Rayif İ, işe iade edilmeyince kararla birlikte tekrar mahkemeye başvurdu. Bu kez, mahkeme kararını uygulamamaktan Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan’ı 1 yıl hapis cezası verildi. Ceza 10 aya indirilerek 6 bin lira para cezasına çevrildi.

Raif İ, cezayı Antalya Bölge Adliyesi 3. Ceza Dairesi’ne taşıdı. İstinaf mahkemesi, 11 Kasım 2020’de Halil Ayhan’ın cezasına ek olarak 150 gün hak ve yetkilerinin kullanımının kısıtlanmasına karar verdi.

KARAR ONANDI VE BAKANLIĞA ULAŞTI
Belediye Başkanı Ayhan’ın itirazıyla Yargıtay dosyayı görüştü. Edinilen bilgilere göre, Yargıtay, istinaf mahkemesinin kararını onadı. Karar İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlık da yazıyı Denizli Valiliği eliyle Güney Kaymakamlığı’na gönderdi.

‘E-DEVLETTEN KONTROL ETTİM, DAVA SÜRÜYOR’
Denizli Haber’in ulaştığı Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan, kararın kendisine ulaşmadığını söyledi. E-devlet üzerinden yaptığı kontrolde de dosyanın hala Yargıtay’da olduğunun görüldüğünü söyleyen Ayhan, “Buldan’da görülen davada 6 bin lira para cezası verilmişti ancak Antalya’da Bölge İdare Mahkemesi’nde görülen ikinci davada ise 6 bin lira artı 5 ay hak mahrumiyeti cezası verildi. Biz kararda artırım olduğu için karara itiraz edip Yargıtay’a taşıdık. Şuan e-devlet üzerinden yaptığım kontrolde dosyanın Yargıtay’da olduğu görünüyor” dedi.

Karar uygulanmaya başlanınca ne olacak?

Belediye başkanının 5 ay görevini yapamayacak olması nedeniyle Güney Belediye Meclisi olağanüstü toplanacak. Meclis, kendi arasından bir kişiyi 5 ay başkan vekili olarak seçecek. 5 ay tamamlandığında başkanvekili görevi yeniden başkana devredecek.

Güney Belediye Meclisi’nde şu anda Ak Parti’nin (belediye başkanı hariç) 4 üyesi bulunuyor. Başkan ile yaşadığı tartışma nedeniyle hem partisinden hem de meclis üyeliğinden istifa ettiğini açıklayan Merve Kırcalı’nın ismi halen meclis üyeleri arasında görülüyor. Ak Parti’nin 4 üyesine karşılık Millet İttifakı’nı oluşturan CHP’nin 3, İyi Parti’nin de 2 üyesi mecliste görev yapıyor. Bu durumda da başkanvekilinin CHP ya da İyi Parti’den seçilmesi büyük olasılık olarak görülüyor.

Yorumlar

Bilal   -  Bağlantı 26 Eylül 2021, 07:42

İster Cumhur ittifakı ister Millet ittifakı sonuçta Halk seni Belediye Başkanı yapmış mı ve Vatandaş da davayı kazanmış mı ben burada şahsi ve menfaat iç çekişmesi görüyorum Derhal Belediye Başkanlıktan alınsın .

şefkat   -  Bağlantı 24 Eylül 2021, 18:58

Kanuna uymak vatandaşın görevi olduğu kadar idarecilerin de görevidir. Mahkeme karar vermiş, uygulamamak hem suçtur hem de tazminat gerekçesidir.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı