Kas hastalığı, Kavak Ailesi’nin 3 üyesini hayattan aldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kas hastalığı, Kavak Ailesi’nin 3 üyesini hayattan aldı

Kas hastalığı, Kavak Ailesi’nin 3 üyesini hayattan aldı

Genetik bir kas hastalığı olan Huntington, Güney’de bir ailenin kabusu oldu. Genetik seyreden hastalık, babadan iki çocuğuna geçti, ölümler birbiri ardına geldi. Baba 30’lu yaşlarda hayatını kaybetti. Aynı hastalığın pençesine düşen oğlu geçtiğimiz yıl 22 yaşındayken hayatını kaybetti, kızı Merve hastalığın son kurbanı oldu ve 20 yaşında hayata veda etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Mart 2020 Pazartesi, 15:34

Güney’de yakalandığı kas hastalığı olan Huntington’a yenilen Merve Kavak 20 yaşında hayatını kaybetti. Merve’nin genç yaşta ölümü sevenlerini yasa boğarken, genç yaştaki ölümün altından ailenin bu hastalığın pençesinden bir türlü kurtulamadığı çıktı.

BABAYA AİLEDEN GEÇTİ, ‘EVLENME’ DEDİLER
Genetik bir kas hastalığı olan Huntington, babadan çocuklara geçen bir hastalık olarak biliniyor. Baba Halil Kavak’ın hastalığın pençesinde olduğu genç yaşlarda ortaya çıktı. Hastalığın teşhisinin ardından tedavi sürecine başlayan Halil Kavak’a ilk ve en önemli uyarı ise evlenmemesi, bir aile kurmaması oldu. Ancak, Halil Kavak tedavi süreci devam ederken yaşamını Sibel Kavak ile birleştirdi.

2 ÇOCUĞU DÜNYAYA GELDİ
Halil Kavak, “evlenme” uyarısına rağmen aile kurdu, bir süre sonra oğlu Mustafa, ardından da kızı Merve dünyaya geldi. Hastalığı ilerleyen Halil Kavak bir süre sonra yatağa bağımlı hale geldi, 30’lu yaşlarda da yaşamını yitirdi.

İKİ ÇOCUKTA DA ERKEN YAŞLARDA ORTAYA ÇIKTI
Belirli bir yaşa kadar belirti göstermeyen, gençlik yıllarında ortaya çıkan Huntington, oğul Mustafa Kavak’ta da ortaya çıktı. Babasından daha erken yaşta yatağa bağımlı hale gelen genç Mustafa hastalıkla pençeleşirken, kız kardeşi Merve de lise 2. sınıfa geçtiğinde, 15 yaşındayken yürüme yeteneğini kaybetmeye başladı.

İKİNCİ KURBAN MUSTAFA
Babasından gelen hastalığın pençesine düşen Mustafa Kavak’ın durumu iyiden iyiye kötüleşti, güç ve kilo kaybetmeye başladı. Tedaviye cevap vermeyen hastalık Mustafa’yı geçtiğimiz yıl henüz 22 yaşındayken hayattan kopardı.

MERVE DE DAYANAMADI
15 yaşında hastalığın belirtileri ortaya çıkmaya başlayan Merve Kavak’ın durumu da, abisinin kaybından sonra iyiden iyiye kötüye gitmeye başladı. Sonunda Merve için de kaçınılmaz son geldi, o da yaşamını yitirdi.

KAVAK AİLESİ 3 KURBAN VERDİ
Tedavisi olmayan Huntington hastalığı, Kavak Ailesi’nin 3 ferdini hayattan kopardı. Halil Kavak’ın “evlenme” uyarısına aldırış etmemesi, kendi ile birlikte 2 çocuğunun da hazin sonla karşılaşmasına yol açtı.

HUNTİNGTON HASTALIĞI NEDİR?
10-20 yıllık bir dönem arasında yavaş yavaş gelişir ve sonunda kişiyi yürüme, konuşma, düşünme ve mantıktan yoksun bırakır. Genellikle 30-50 yaşlar arasında ortaya çıkar.

En belirgin belirtileri kol, bacak, gövde ve yüz kaslarının ani ve istemsiz kasılmasıdır. Belirtiler çoğunlukla duygusal dalgalanmalar, sözlerin ağızda gevelenmesi, sakarlık, depresyon ve sinirlilik ile birlikte oluşur. Hastalığın ilerlemesiyle yutma zorluğu, düzensiz yürüme, denge kaybı, muhakeme gücünün bozulması ve bellek problemleri gibi belirtiler görülür.

Genellikle 30-50 yaşları arasında belirtiler başlar. Serebral korteksin ön lobu etkilenir ve istem dışı hareketler, kişilik değişimleri gözlenir. Çabuk sinirlenme, depresyon, içine kapanma ve konsantre olamama gibi davranışlar da hastada mevcuttur. Yutmada zorlanma, bunama, konuşmada zorluk da ilerleyen dönemlerde ortaya çıkar. Bireyde ölünceye kadar giderek artan hücre ölümleri ve sinirsel tahribat gözlenir. Belirtilerin ortaya çıkmasından sonra ortalama 10-15 yıl sonra hastaların çoğu ölür.

1993 yılında, 4. kromozom izlenerek hastalığa sebep olan gen bulunmuştur.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı