Honaz Belediyesi’nin bilançosu belediye binasına asıldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Honaz Belediyesi’nin bilançosu belediye binasına asıldı

Honaz Belediyesi’nin bilançosu belediye binasına asıldı

Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek geleneği bozmadı, bir yıllık gelir gider bilançosunu belediye binasına astı. Başkan Kepenek, hesap verebilir belediye modeline sahip olduklarını belirterek, “Denetleme mekanizmamız daima halka açık” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Şubat 2021 Cumartesi, 17:34

2 Haziran 2019’da tekrarlanan seçimlerde CHP’den belediye başkanlığına seçilen Yüksel Kepenek, görevi teslim aldığında şeffaf ve sosyal belediyecilik sözünü vermişti. Başkan Kepenek, belediyenin çalışmalarını, gelirlerini, borçlarını, gerçekleştirdiği ihaleleri içeren 2020 yılı gelir gider bilançosunu belediye binasına bir kez daha asarak ilçe halkıyla paylaştı. Kepenek hesap verebilir bir belediye ve örgüt modeline sahip olduklarını ifade ederek, “Diğer belediyelere de örnek olması bizleri açıkçası sevindirir” dedi.

HESAP VEREBİLİR BİR BELEDİYE MODELİ
Vatandaşların zor ve farklı koşullarda ödediği her kuruşun nereye ve nasıl harcandığını, bunlardan geriye nasıl dönüşler sağlandığını, onların hayatlarına nasıl dokunulduğunu görmesi gerektiğini ifade eden Başkan Kepenek, “Bu da hesap verebilir bir belediye ve örgüt modelidir. Belediyemizin denetime açık olduğunun göstergesidir. Diğer belediyelere de örnek olmasından mutluluk duyuyoruz. Bu anlamda halkımız bize, ‘siz belediye olarak ne yaptınız’ sorusunu sormadan, biz sizden aldıklarımızla bunları yaptık cevabını vermek için bu eylemi gerçekleştirdik” dedi.

ŞİKAYET ETMEDEN YOLUMUZA DEVAM ETTİK
Resmi olarak 10 Haziran 2019’da işbaşı yaptıklarını belirten Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, yeni yönetim olarak devraldıkları mali tabloyu hatırlattı ve şunları söyledi:

“Kasamızda yaklaşık 300 bin TL bakiyemiz vardı. Önceki yönetimden resmî kurumlara ve firmalara toplam 5 milyon 160 bin TL borcumuz bulunmaktaydı. Tüm bu tabloya rağmen şikâyet etmeden yolumuza devam ettik. Borçların tamamını ödedik. Hızlı bir mali disiplin ve etkili bütçe yönetimi uygulamasına geçerek, hem hizmet üreten, projeleri ayağa kaldıran, hem de borçlarını ödemeye başlayan bir yapıyı mümkün kılabildik” dedi.

PANDEMİ SÜRECİNE RAĞMEN BAŞARILI BİR YIL GEÇİRDİK
2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkili olan koronavirüs salgınına rağmen çalışmalarda ve projelerde hız kesmediklerini ifade eden Başkan Kepenek, pandemi süreci boyunca hizmetleri aksatmadan sürdürdüklerine dikkat çekti.

Belediyecilik çalışmalarını ilçeye bağlı 22 mahalleye eşit şekilde ulaşması için gayret ettiklerini belirten Başkan Kepenek, “Ata tohumlarımızı gelecek kuşaklara aktarmak adına Yerel Tohum Merkezimizi faaliyete geçirdik. Burada 637 tür tohumu korumaya aldık. 440 bin fideyi halkımıza ücretsiz dağıttık. Mahallelerimizde ihtiyaç olan bölgelerde yeni yollar açtık, mevcut yolları yeniden düzenleyerek sıcak asfalt ve kilitli parke taşı ile kapladık. Duvar inşa ihalesi yaparak yol yapımları sırasında birçok sokağımızı istinat duvarları ile koruma altına aldık. Covid-19 salgınından ilçe halkının en az şekilde etkilenmesi için okulları, resmî kurumları, camileri, parkları, kamusal alanları, kahvehaneleri, berberleri, yolcu minibüslerini sürekli dezenfekte ettik. Tarımsal sulamaya önem veriyoruz. Bu amaçla Dinana Çayı’nı kapalı havzaya alarak damlama sulama sistemlerine ekledik. Kaklık Mahallemizde yeni bir sondaj açarak 1200 dönümlük alanda sulamaya destek verdik. Arazi yollarını açtık, sulama kanallarını sürekli temizledik. Çiftçilerimizin ürünlerini yaş sebze meyve alım merkezine daha rahat ulaştırabilmeleri için iki farklı alternatif yol açarak düzenlemelerini tamamladık” dedi.

HONAZ KAPALI PAZARYERİNE KAVUŞACAK
Denizli’de kapalı pazaryeri olmayan tek ilçe olduklarını belirten Kepenek, vatandaşları yazın güneşten kışın yağmurdan kurtarmak için yeni bir pazaryeri ihtiyacını gidereceklerinin ifade etti.

Başkan Kepenek, “Honazımızı modern bir kapalı pazaryerine kavuşturmak istiyoruz. Bu amaçla kapalı pazaryeri ihalesi yaptık. Eski hal binamızın olduğu yerde inşaatımız başladı. 2 Haziran 2021’de hizmete açacağız. İlçemizin buna çok ihtiyacı var. Araç parkını sürekli geliştiriyoruz. Belediyemiz imkanları ile Devlet Malzeme Ofisi’nden 2020 model son teknoloji ürünü yerli malı bir ekskavatör satın aldık. İller Bankası, SGK ve vergi de dahil şu an hiçbir devlet kurumuna borcumuz yok” diye konuştu.

Amaçlarının ilçede yaşayan 34 bin vatandaşa hesap vermek olduğunu vurgulayan Kepenek, “Bir kamu yöneticisi için en güzel, en onurlu şeylerden biri hesap verebilmektir” dedi.

Yorumlar

soru yorum   -  Bağlantı 14 Şubat 2021, 11:30

İşte gerçek belediyecilik bu, hesap verebilirlik bu. Büyükşehir Belediyesi’ nden 18 senedir çıt yok.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı