Honaz’da ‘Atatürk ve Mübadele’ konuşuldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Honaz’da ‘Atatürk ve Mübadele’ konuşuldu

Honaz’da ‘Atatürk ve Mübadele’ konuşuldu

Honaz’da Türkiye’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81.yıl dönümü nedeniyle ‘Atatürk ve Mübadele’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa ünlü Yazar Kemal Yalçın katıldı, Atatürk’ün Balkan Savaşları ve sonrasında yaşadıkları ile mübadillerin hayatlarını anlatıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Kasım 2019 Salı, 16:44

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 81. yıldönümü nedeniyle Honaz Belediyesi tarafından Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonu’nda ‘Atatürk ve Mübadele’ konulu konferans düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan konferansa Honazlılar yoğun ilgi gösterdi.

Konferans öncesi ilk konuşmayı Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek yaptı. Honaz’da Atatürk ve mübadeleyi birlikte anmak istediklerini belirten Kepenek, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 81.yıldönümünde minnetle ve şükranla anıyorum. O bu toprakların bağımsızlığı için her şeyiyle mücadele ederek bizlere bu güzel ülkeyi bıraktı. Ona her daim minnettarız. Mübadele kararını alarak şu an ilçemizin Hisar Mahallesi’nde yaşayan muhacir kardeşlerimizin ülkemize gelmesini sağladı. Onların ne büyük zorluklar yaşadığını hep duyduk. Benim çocukluğumda sıra arkadaşlarımın ikisi de muhacirdi. Onlarla okudum ve çok güzel günler geçirdim. Selanikli olan Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşerilerinin ilçemizde olmasından dolayı çok mutluyuz. İnşallah onları ata topraklarına götüreceğiz” dedi.

Konferansta Yazar Kemal Yalçın ise konuşmasına Atatürk’ü anarak başladı. Yalçın, “Ben yıllardır yurtdışında yaşayan biri olarak hiçbir ülkede insanların kurucu liderlerini bu kadar sevdiğini görmedim. Bu toprakların insanlarının Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgisi içten, samimi ve çıkarsız. Bu sevgi her geçen yıl daha da artıyor. Bundan sonra da artacağa benziyor. Onu ve silah arkadaşlarını minnetle anıyorum” diye konuştu.

Yazdığı Emanet Çeyiz kitabında mübadele insanlarının hayatını anlattığını belirten Yalçın, “Benim atalarıma Rum komşuları tarafından bırakılan emanet bir çeyizi sahiplerine götürmek için yola çıkmıştım. İnanılmaz hayat hikayelerine ulaştım. Mübadillerin yaşadığı sıkıntılar, dertler, acıları bir araya getirerek gelecek kuşaklara bir miras bıraktım. Şimdi burada Selanik’ten gelenlerin çocuklarını, torunlarını görmekten dolayı çok mutluyum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı