REKLAMI GEÇ

Yol yapım çalışması sırasında bulunan tarihi yerleşim yerinde kazılar sürüyor

Yol yapım çalışması sırasında bulunan tarihi yerleşim yerinde kazılar sürüyor

Honaz tünelinin bağlantı yolunun inşaatı sırasında içinde atölyeler olan, Roma dönemine ait en az 1500 yıllık arkeolojik yerleşim alanı bulundu. Depremle yıkıldığı tahmin edilen alan korumaya alındı, bağlantı yolunun güzergahı değiştirildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Mart 2021 Pazar, 15:37

Honaz Tüneli’nin bağlantı yolu yapımı çalışması sırasında bulunan Hamambaşı Arkeolojik Yerleşim Alanı’nda kazılara devam ediliyor.

Şehirler arası trafiğin, kent merkezine girmeden geçişini sağlayacak yolun inşaatı sırasında işçiler, 2 ay önce, Cankurtaran Mahallesi’nde baca benzeri bir yapıya rastladı.

Haber verilmesi üzerine Denizli Müze Müdürlüğünden gelen ekip, alanda kazı çalışmaları başlattı. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile Hamambaşı Arkeolojik Yerleşim Alanı tescil edildi.

Duran yol çalışmaları ise alternatif güzergahın belirlenmesinin ardından yeniden başlayacak.

ALANDA 77 NOKTADA ÇALIŞMA YAPILIYOR
İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Turhan Veli Akyol AA muhabirine, Hamambaşı Arkeolojik Yerleşim Alanı’nda 77 noktada kazı çalışması yapıldığını belirtti.

Dikdörtgen ve kare formlu moloz taş örgülü duvarlara sahip mekanlar ile 4 ila 8 santimetre kalınlığında pişmiş toprak yer döşemelerinin tespit edildiğini aktaran Akyol, bir seramik satış dükkanının da bulunduğunu aktardı.

Bulunan seramiklerin çoğunun Geç Roma dönemine ait olduğunu aktaran Akyol, şöyle dedi:

“Buluntular arasında sağlam durumda tabak, geniş ağızlı yayvan iki küçük kulplu pişmiş toprak kap, kulplu ayaksız ve kaidesiz omuz bölümü işlemeli aydınlatma amaçlı sırsız seramik kandiller var. İki parça halinde bulunan kandil kalıbı ise bize burada üretimin yapıldığını göstermektedir. Ele geçirilen kandil formları geç Roma dönemine ve 5-6. yüzyıla tarihlenmektedir. Cam buluntularda yonca ağızlı formlu kaplar, kadeh dipleri, pencere camları ele geçirilmiştir. Kazısı yapılan alandan çıkarılan buluntular ve mimari kalıntıların ışığında alanda Helenistik, Roma ve Doğu Roma gibi dönemlerde yaşantının var olduğu, 7. yüzyılın sonlarına doğru yerleşimin deprem sebebiyle bittiği anlaşılıyor.” DENİZLİ (AA) –

Honaz Tüneli’ni Antalya yoluna bağlayacak inşaat sırasında en az 1500 yıllık arkeolojik yerleşim alanı bulundu. Bölge…

Denizli Haber paylaştı: 14 Mart 2021 Pazar

Yorumlar

Yaşar Tok   -  Bağlantı 14 Mart 2021, 18:46

Çevre Şehircilik İl Müdürü ve İl Kültür Müdürü’nün o zaman sorulmuş 17 soruya yanıtını hala merak ediyorum.

Yaşar Tok   -  Bağlantı 14 Mart 2021, 18:44

Bu sayfalarda 14 Mayıs 2018 tarihli “Honaz Milli Parkında Çevre İhlali Var mı?” başlıklı köşe yazısı, zamanında okuyanlar tarafından nasıl algılanmıştı acaba?

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı