Tescilli Kale Biberi’nde bu yıl yüzde 30 rekolte artışı bekleniyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Tescilli Kale Biberi’nde bu yıl yüzde 30 rekolte artışı bekleniyor

Tescilli Kale Biberi’nde bu yıl yüzde 30 rekolte artışı bekleniyor

Kale İlçesi’nin tescilli ürünü biber hasadı başladı. İlçede geçen yıla oranla biber dikim alanının fazlalaştığı belirtildi. Üreticiyi geçen yılki fiyatların cesaretlendirdiği dile getirildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Temmuz 2019 Perşembe, 10:03

Denizli’nin Kale ilçesinde coğrafi işaret belgeli Kale biberinde yüzde 30 rekolte artışı bekleniyor. Türkiye’nin üç tescilli biberinden biri olan Kale biberinin hasadına başlandı. Üreticiler tarafından ilçedeki pazara getirilen biber, sabahın erken saatlerinde satışa sunuluyor.

Tezgahlarda yerini alan Kale biberi, toptan 6, perakende ise 7 liradan alıcı buluyor. Kale Ziraat Odası Başkanı Halil Saygın, yaptığı açıklamada, biberin rekoltesinin önceki yıllara göre daha yüksek olduğunu söyledi.

Geçen yıl fiyatın yüksek olması nedeniyle ekim alanının arttığını dile getiren Saygın, “Kale biberinde ekim alanı 8 bin dekara çıktı. Geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 30 artışla 8 bin ton ürün bekliyoruz. Çiftçilerimizin emeklerinin karşılığını almalarını istiyoruz. Kale biberinin tanıtımı ve pazarlanmasına yönelik bir tesisin açılması üreticilere çok büyük fayda sağlayacaktır. Sektörde üreticilerle toptancıların sözleşme yapmalarını istiyoruz. Bunu başarabilirsek üreticinin pazar korkusu olmayacak, biberi pazar sıkıntısından kurtarmış olacağız” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı