REKLAMI GEÇ

2009’DA DA YİNE DENİZLİ KAZANDI

2009’DA DA YİNE DENİZLİ KAZANDI

Denizli Belediyesi, 2009’da, alt yapıdan, köprülü kavşaklara, dar gelirlilere yönelik konut yapımından, yollara, spor alanlarından yeşil alanlara, sosyal ve kültürel etkinliklerden bilgi evlerine kadar 100’ü büyük 1000 dolayında projeyi Denizli’ye kazandırdı.

/ DENİZLİHABER / 4 Ocak 2010 Pazartesi, 17:11

Denizli Belediyesi, 2003’de 54 milyon TL gerçekleşen bütçeyi, 2009’da enflasyon rakamlarının da hesaba katılmasıyla 6 katına ulaşmıştır. Bu rakam, 5 yıl öncesine göre 6 kattan daha fazla yatırımın vatandaşların hizmetine sunulması anlamına geliyor. Kentin sorunlarının, geçmiş yıllarda olduğu gibi pansuman tedaviyle değil bir daha sorun olmayacak şekilde çözülmesi için yıl içinde yoğun bir şekilde çalışıldı.

2009’DA NELER YAPILDI
2009 yılı, Denizli için bir dönüşüm değişin yılı oldu. Başkan Zeybekci, önceki yıllarda olmayan, daha önce kentte bilinmeyen ilkleri yaşatmaya bu yılda da devam etti. 77 Dev projenin 5 yılda yapımı kamuoyuna açıklandı. Vadi projeleri, tüp geçitler, tarihi rekorlar, en çevreci belediye olma gibi başarılı projeler 2009’a damgasını vurdu.

KAYHAN TÜP GEÇİTİ
Denizli-Ankara Karayolu’nda 3 ayda bitirilip hizmete sunulan Kayhan Tüp Geçidi, kentin ilk tüp geçidi olma özelliğini taşıyor.

DEV ALT YAPI PROJESİ
2008’in sonunda başlanan içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hattı yapımını içeren Dev Alt Yapı Hamlesi’nde sona gelindi. Dünyanın birkaç şehrinde kullanan, Türkiye’de ise sadece İstanbul’da lokal olarak kullanılan depreme dayanıklı borular Denizli genelinde kullanıldı. Projede yüzde 70’lere varan gerçekleşme sağlandı.

FATİH KAPALI PAZARYERİ
Mahalle halkının her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde inşa edilen kapalı pazaryeri, 77 dev proje arasında yer alıyor. Tesiste, bilgi evi kurs merkezi, nikah salonu, çok amaçlı toplantı salonu, kapalı pazaryeri ve park alanı bulunuyor.

MEHMET AKİF ERSOY KAPALI PAZARYERİ
Mehmet Akif Ersoy Kapalı pazaryeri de, Fatih kapalı pazaryeri gibi mahalle sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı kapalı pazaryeri, uluslararası festivallere de ev sahipliği yapıyor.

HASAN GÖNÜLLÜ KAPALI OTOPARK VE ANAOKULU
Bir zamanlar tutuklu ve hükümlülerin kaldığı eski cezaevi alanı, şimdi anaokulundaki miniklerin öğrenim gördüğü eğitim yuvasına dönüştü. 1200 araçlık otopark ise Denizli’nin ilk yeraltı otoparkı olma özelliğini taşıyor.

AK VADİ KONUTLARI BİTTİ
Denizli Belediyesi, TOKİ işbirliğiyle 1534 aileyi ev sahibi yaparak yuvalarına yerleştirdi. Denizli’nin terk edilmiş bölgesi haline gelen Aktepe Kurudere bölgesi, AK Vadi evleriyle hayat buldu.

800. YIL KONUTLARI TAMAMLANDI
Türklerin Denizli’ye gelişinin 800. yılı anısına 800. Yıl konutları ismi verilen konutlar 2009’da bitirildi. 1400 konutluk 800. yıl konutlarında, binlerce aile sıcak yuvalarında mutlu bir yaşam sürüyor.

40 BASKETBOL VE VOLEYBOL SAHASI
2004 sonrası kentin dört bir tarafına yapılan basketbol ve voleybol sahalarından 2009’da 40 tane daha yapıldı.

MOLLA DERESİ ISLAHI
Geceleri insanların içinden geçmeye korktuğu 174 dönümlük Molla Deresi, dinlenmek isteyenler için cazibe merkezi haline getirildi. Yeşil alanları, parkları ve peyzaj düzenlemeleriyle bölge insanının 2. adresi haline gelen Molla deresi, şimdilerde cenneti andırıyor.

ASFALT REKORU
Yıl içinde yeni bağlanan beldeler ağırlıklı olmak üzere asfaltlamaya devam edildi. Geçen 5 yıl 9 aylık sürede, 1100 kilometre uzunluğunda yola denk gelecek 900 bin ton asfalt döküldü. 2009’daki asfaltlama da söz konusu sürecin ortalamasının üzerinde yer aldı.

EN ÇEVRECİ BELEDİYE
Denizli Belediyesi, kentte uygulanan projelerin tamamında çevre hassasiyetini gözetti. Katı Atık Bertaraf Tesisleri, Atık Su Arıtma Tesisi, toplu konut alanları, yeşil alanlar, parklar, bahçeler, ormanlar, atıkların ayrıştırılarak toplanması gibi birçok proje de doğayı ve çevreyi koruyan uygulamalar tercih edildi. Çevre ve Orman Bakanlığı da, 2947 belediye arasından Denizli Belediyesi’ni ‘en çevreci belediye’ seçti.

FESTİVALLER BAŞKENTİ
Belediye organizasyonunda gerçekleşen uluslar arası tiyatro ve halk dansları festivaline bir yenisi daha eklendi. Türkçevizyon Uluslararası Türkçe Müzik Festivali’nin ilki bu yıl düzenlendi. Ayrıca, yok olmaya yüz tutmuş Türk oyunlarının yer aldığı yeni bir festival için de alt yapı oluşturuldu.

KENT KONSEYİNE BİNA
Türkiye’de ilk kez bir belediye, sivil toplum kuruluşlarını bünyesinde bulunduran Kent Konseyi için hizmet binası yaptı. Böylece, sivil inisiyatifin yönetime dahil edilmesi amacıyla önemli bir mesafe kat edildi.

ONLARCA ÜCRETSİZ KONSER
Belediye konservatuvarı aracılığıyla, onlarca ücretsiz konser düzenlenerek sanata verilen önem bir kez daha gösterildi. Birçok ünlü sanatçı da Denizlili hayranlarıyla ücretsiz buluştu. Tiyatro sanatına gönül verenler için de onlarca yetişkin ve çocuk oyunu hazırlandı.
Bu arada, yeni belediye binası, Pamukkale Tüp Geçidi yapımı işini ise ihale edildi.

13 BELDE VE 10 KÖY BİRLEŞTİ
Daha önce Denizli Belediyesi sınırları ve mücavir alan sınırları dışında kalan 13 belde ve 10 köy, Denizli Belediyesi’ne bağlandı. Böylece, yapılacak en küçük bir proje için çıkan onlarca sorun ortadan kaldırıldı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
28 Mayıs 2024 Salı 15 26Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
29 Mayıs 2024 Çarşamba 15 28Çok Bulutlu
30 Mayıs 2024 Perşembe 15 28Çok Bulutlu
31 Mayıs 2024 Cuma 14 29Az Bulutlu
1 Haziran 2024 Cumartesi 17 31Az Bulutlu