REKLAMI GEÇ

“Arazi planlamasını biran önce yapın”

“Arazi planlamasını biran önce yapın”

TEMA Denizli Temsilcisi Zeki Akakça, Türkiye’de, her yıl 1 milyar 400 milyon ton toprağın erozyonla kaybedildiğini belirterek, buna rağmen henüz Türkiye’nin arazi planlaması yapılmadığını hatırlatarak, yetkililerin biran önce arazi planlamasını yapması gerektiğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 17 Haziran 2008 Salı, 00:00

Tema Vakfı Denizli Temsilcisi Zeki Akakça, Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’de erozyonla kaybedilen toprakların çokluğuna dikkat çekti. Türkiye’de, 500 milyon tonu tarım alanlarında olmak üzere, her yıl 1 milyar 400 milyon ton toprağın erozyonla kaybedildiğini belirten Akakça, “Çölleşme, küresel bir sorundur. Dünya yüzeyinde her yıl 6 milyon hektar alan çölleşmekte yaklaşık 750-800 milyon kişi çöl ve çöl benzeri yerlerde açlık sınırında yaşamaktadır. Küresel düzeyde çölleşmeden doğrudan etkilenen bölgelerde yıllık gelir kaybı 42 milyar dolar iken çölleşme ile mücadelenin yıllık bedeli sadece 2.4 milyar dolardır” dedi.

Birleşmiş Milletler’in, 17 Haziran 2008 Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü’nün ana temasını, “Sürdürülebilir tarım için arazi bozulumu ile mücadele” olarak belirlediğini hatırlatan Akakça, “Arazi bozulumu; giderek artan iklim değişikliğinin de etkisiyle bir ülkenin tek başına çözebileceği sorun olmaktan çıkmıştır. Arazi bozulumu tarımsal ve ekonomik kayıpları şiddetlendirmekte, yerel-bölgesel ve uluslararası gıda pazarlarını alt üst etmekte, sosyal ve siyasal istikrarsızlığa sebep olmaktadır” diye konuştu.

Türkiye’nin, yaşadığı toprak kaybına rağmen, henüz arazi planlaması yapmadığını söyleyen Akakça, “Bu nedenledir ki tarım arazileri üzerine sanayi tesisleri kurulmakta, ormanlar yakılıp talan edilerek yapılaşmaya açılmakta ya da tarlaya çevrilmeye çalışılmaktadır. Suyun olmadığı yerde çok su isteyen ürünler yetiştirilmeye çalışılmakta, sulak alanlar kurutularak tarlaya çevrilmeye çevrilmektedir. Bu nedenlerle TEMA Vakfı 2008 Dünya Çölleşme Mücadele gününde ülkeyi yönetenleri “Gelecek için arazi planlaması” yapmayaçağırmaktadır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
17 Temmuz 2024 Çarşamba 25 38Sıcak
18 Temmuz 2024 Perşembe 25 41Sıcak
19 Temmuz 2024 Cuma 26 40Sıcak
20 Temmuz 2024 Cumartesi 26 41Sıcak
21 Temmuz 2024 Pazar 27 42Sıcak