REKLAMI GEÇ

ASANSÖR KONUSUNDA YETKiN TEKNiK PERSONEL SAYISI YETERSiZ

ASANSÖR KONUSUNDA YETKiN TEKNiK PERSONEL SAYISI YETERSiZ

Denizli genelinde TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından kontrolü gerçekleştirilip, can güvenliği açısından kırmızı etiket alan asansörlerin değişimi için acil uygulama başlatıldı. Fakat asansör firması sayısının az olması nedeni ile ileri tarihlere verilen revizyon süresi beklenmekte.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Aralık 2014 Çarşamba, 11:00

Denizli’de TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilen genel kontrollerde, 751 asansörden yüzde 85’inin kullanımının can ve mal güvenliği açısından uygun olmadığı ortaya çıkmıştı. Ardından Saltak Caddesi’nde yapılan taramada ise, 158 asansörden 122 tanesi kullanıma uygun olmadığı gerekçesiyle kapatılıp kırmızı etiket almıştı. Kırmızı etiket alan binalardaki asansörlerin yenilenmesi için, bina yöneticileri acil harekete geçti. Bu sefer de başka bir sorunla yüz yüze gelindi. Apartman yöneticileri yoğun bir şekilde asansörlerini değiştirmek için, asansör firmalarıyla bağlantıya geçseler de hem asansör firma sayısının hem de firmada görevli teknik personel sayısının yetersiz olması nedeniyle revizyon teslim tarih süresi uzamaktadır. Yapılan kontroller sonucu, bir çok asansörde montaj değişikliği şart olmaktadır. Bu da montaj yetkisi olan firmalar tarafından revizyon yapılması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.

ic-yusuf-garip

 

ASANSÖR FİRMALARI DA RANT PEŞİNDE
Güneş Apartmanı Yöneticisi Av. Yusuf Garip, bina ve asansörlerinin 25 yıllık olduğunu belirtirken “Asansör firmalarından biriyle yeni asansör için sözleşme imzaladık. Şubat ayı ortalarında yeni asansörümüz takılacak. Bu değişim için istenen ücretler ise 30 ile 50 bin lira arasında değişiyor. Bu rakamlar çok fazla. Sayıları az olan ve tekelleşme sistemi içinde olan firmaların rakamları da rant düşüncesini akla getiriyor. Denizli’mizde işini doğru dürüst yapan, sadece rant gözlüğüyle bakmayan asansör firmalarının artması gerektiğinden yanayım. Ayrıca asansör bakım ve işletme yönetmeliğinin günümüzün ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesi, belediye, mühendisler odası ve vatandaşların da görev ve sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesi gerekiyor” diye konuştu.

ic-zahide-kiraz

“ASANSÖRLERİN ACİL DEĞİŞMESİ LAZIM”
Saltak Caddesi Nuri Bey Apartmanı’nın Yöneticisi olan Av Zahide Kiraz “Bina ve asansörümüz 22 yıllık ve kırmızı işaretli. Makine Mühendislerinin kontrolünün ardından, asansörün revizyona girmesi ve tüm eksikliklerinin giderilmesi gerektiği söylendi. Bizde farklı firmalarda asansörün revizyonu için fiyat araştırması yaptırdık. Şu anda asansörümüz yenisiyle değiştirilmiyor. Makine Mühendisleri Odası’nın bildirdiği aksaklıklar giderilmeye çalışılıyor. Fakat maliyet 40 bin lira olduğu için, apartman sakinlerine bu rakam çok fazla gelecek. Asansör firması çalışmaların 2 hafta içinde bitirileceğini söyledi. Bizde kimsenin mağduriyet yaşamaması için, bir an önce yeni asansörümüzün faaliyete geçmesini bekliyoruz. Çünkü apartmanımızda, merdiven çıkamayacak yaşlı ve hasta insanlarımız da var” dedi.

ic-serdar-daylan
“ASANSÖR FİYATLARI AŞAĞIYA ÇEKİLMELİ”
Konak Karataş Apartmanı Yöneticisi Serdar Daylan, “Geçen yıl asansörümüzle ilgili tüm rezervler yenilendi ve asansörümüze güvenli olduğunu belirten yeşil etiket verildi. Ayrıca her ay bakımını da düzenli olarak yaptırıyoruz. Fakat ilimizde asansör firmaları sayısı, nüfusa göre çok az. Öncelikle bu firmaların sayısının artması ve fiyatların aşağı seviyelere çekilmesi gerekiyor” dedi.

ic-necati-ercan
“SAĞLIKLI ASANSÖRÜN ŞARTI, YÖNETİCİ BİLİNCİ”
Köprülü Köşk Apartmanı’nın Yöneticisi Necati Ercan, “Asansörümüze Makine Mühendisleri Odası tarafından kullanılabilir ve tehlike taşımadığını bildiren yeşil etiket verildi. Ben binadan 3 yıl önce bir daire aldım ve yine 3 yıl önce bina yöneticisi oldum. Ben yönetici olmadan önce asansörümüz kırmızı etiketliymiş. Yönetici olunca, asansörümüz komple revizyondan geçti. Asansör ve insan hayatı konusunda çok titiz olduğum için, her yıl zaten Makine Mühendisleri Odası’na asansör kontrolü için müracaatta bulunuyordum. Asansörün güvenilir ve insan hayatı için sağlıklı olması, bence belediye ve makine mühendislerinden önce yönetici ve bina sahibinin duyarlı olmasına bağlı” dedi.

BİLGİ İÇİN BAŞVURUN: Asansör denetimleriyle ilgili daha geniş bilgi 263 36 38 nolu telefon ve www.mmo.org.tr adresinden alınabilecek.

Yorumlar

Asansörcü   -  Bağlantı 18 Aralık 2014, 18:24

Ucuz alan, pahalı alır.
Bineceğiniz otomobili alırken en ucuzunu mu tercih edersiniz?

Asansörcü   -  Bağlantı 18 Aralık 2014, 18:23

Asansör onlarca ürünün birleştirilerek çalıştırıldığı komplike bir sistem iken, belli bir rayici olması gerekirken, sorun herşeyin en ucuzunun istenmesi.
Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.
Ucuz etin yahnisi yavan olur.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
16 Temmuz 2024 Salı 24 39Sıcak
17 Temmuz 2024 Çarşamba 26 40Sıcak
18 Temmuz 2024 Perşembe 25 40Sıcak
19 Temmuz 2024 Cuma 26 41Sıcak
20 Temmuz 2024 Cumartesi 25 42Sıcak