REKLAMI GEÇ

Aydem’den leyleklere özel yuva

Aydem’den leyleklere özel yuva

Denizli, Muğla ve Aydın’ın elektrik dağıtım işini yürüten Aydem A.Ş, özellikle leyleklerin göç yolları üzerinde bulunan elektrik direklerinde izolasyon yapıp leylekler için özel yuva kuruyor.

/ DENİZLİHABER / 1 Şubat 2010 Pazartesi, 17:57

Geçen yıllarda elektrik direkleri üzerine yuva yapan leyleklerden elektrik akımına kapılarak ölenlerin olduğunu, şebekenin de bu yüzden zarar gördüğünü ifade eden Aydem Elektrik Genel Koordinatörü Fikret Akbaş, göçmen kuşların ve leyleklerin önümüzdeki göç mevsiminde direkler üzerinde kendileri için özel hazırlanan güvenli yuvalarda kalması için çalışmalara hız verdiklerini söyledi. Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nden, Duacılı Beldesi ve Aydın, Bozdoğan İlçesine kadar olan hat üzerindeki direklerde izolasyon ve yuva kurma çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Genel Koordinatör Akbaş, “Hizmet bölgemiz göçmen kuşların göç yolları arasında yer almaktadır. Özellikle bölgemizde yoğun görülen leylekler çoğunlukla yuva yapmak amacıyla direklerimizi kullanmaktadırlar. Bu esnada hem leylekler zarar görmekte, aynı zamanda elektrik kesintilerine sebep olmaktadırlar. Çevre bilinciyle çalışan ve TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri belgesi alma çalışmaları yapan Aydem’in leyleklere ve doğal yaşama duyarsız kalması düşünülemez“ dedi.

Ekipler çalışıyor
Göç yolundaki elektrik direklerinin tepe noktalarına yerleştirmek üzere özel yuvalar ve enerji altında olan iletkenlerin izolasyonu yaptıklarına dikkat çeken Akbaş, çalışmanın göç mevsiminden önce bitirileceğini söyledi. Aydem olarak doğal hayatın ve canlıların korunmasından yana olduklarını belirten Akbaş, “Göç sırasında birçok engelle karşılaşan leyleklerin ölmemesi, hem de bu nedenle abonelerimizin elektrik kesintileri yaşamaması için gerekli tedbirleri almak istiyoruz. 4 kişilik ekibimizi leyleklerin ölmemesi için görevlendirdik. Hat üzerindeki direkler ve yüksek gerilim hatları leyleklere ve göçmen kuşlara karşı zararsız hale getiriliyor. Bunun yanında direklerin üzerine kurduğumuz yuvaları leyleklerin gelip hemen barınabilecekleri şekilde ot ve ağaç dalları ile hazırlıyoruz. Bundan sonra hatlarımız üzerinde kuş ölümleri yaşanmayacak. Kuşlar kendileri için hazırlanan yuvalarda her türlü tehlikeden uzak yaşayacak” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
27 Mayıs 2024 Pazartesi 13 25Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
28 Mayıs 2024 Salı 15 28Parçalı Bulutlu
29 Mayıs 2024 Çarşamba 17 29Parçalı Bulutlu
30 Mayıs 2024 Perşembe 15 29Parçalı Bulutlu
31 Mayıs 2024 Cuma 15 31Az Bulutlu