REKLAMI GEÇ

Bakan, Genel Müdür’e ayar çekti

Bakan, Genel Müdür’e ayar çekti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’nin ev sahipliği yaptığı Türkçevizyon Festivali’nin tanıtım toplantısında “Biz Eurovisyon’u taklit etmiyoruz. Bu yarışma değil, festival” diyen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e “Küçük düşünmeyelim” şeklinde özetlenebilecek bir ayar çekti. Bakan Zeybekci, “Türkçevizyon,  niye kültür coğrafyamıza hitap eden, Eurovision’a alternatif bir yarışma olmasın” dedi.

Şengül Boz / DENİZLİHABER / 5 Eylül 2014 Cuma, 14:30

Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve TRT işbirliği ile düzenlenen Türkçe Sözlü Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısı Çamlık Ofis’te yapıldı.  Toplantıya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Milletvekilleri Bilal Uçar, Nurcan Dalbudak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin katıldı.
ic-ibrahim-sahin

“EUROVİSİON’U TAKLİT ETMİYORUZ”
Bu yıl 5.’si gerçekleştirilecek olan Türkçe Sözlü Müzik Festivali’ne 22 ülkeden 22 sanatçının katılacağını açıklayan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, “Türkçevizyon Festivali’ne katılan sanatçılar, kendi ülkelerinde popüler olan eserleri Türkçe olarak seslendirecekler. Türkçevizyon, Eurovision yarışmasının taklidi olarak eleştirildi. Türkçevizyon bir yarışma değildir. Bir festivaldir” açıklamasında bulundu.
ic-nihat-zaybekci

“NEDEN EUROVİSİON’A ALTERNATİF OLMASIN?”
Türkçeyi tanıtmak ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe konuşulan ülkelerle dostluk ve dayanışmanın güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Türkçe Sözlü Müzik Festivali’nin bir amacının da Denizli’nin tarihi, kültürü ve doğal güzelliklerini tanıtmak olduğunu vurgulayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkçevizyon,  niye kültür coğrafyamıza hitap eden bir yarışma olmasın. Neden Eurovision’a alternatif olmasın. Bugün 22 ülke katılıyor ama çok daha geniş bir coğrafyada neden bir yarışma haline dönüşmesin? Bunu da konuşmamız gerekiyor. Festivalin yarışma haline döndükten sonra 40 ülke tarafından yayınlanır hale gelmesi bizim için inanılmaz bir başarı olur. Bu bugünden itibaren bizim hedefimiz olmalıdır” diye konuştu.

“TÜRKİYE VE DÜNYA DENİZLİ’Yİ İZLEYECEK”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise şunları söyledi:  “Kültür coğrafyamızda, beraber dayanışmayı sağlayabilme noktasında çok olumlu katkılar sağlayacağını düşünerek, bu sene festivalin 5’incisini gerçekleştiriyoruz. Burada 22 ülkeden birçok sanatçı katılacak. Sanatçılar kendi şarkılarını Türkçe söyleyecekler. Hem Denizlimizin hem ülkemizin tanıtımı noktasında çok büyük katkı sağlanacak. Çünkü canlı yayınlarımız olacak. Festivale katılan ülkelerdeki televizyonlarda da yayınlar olacak. Hem ülkemiz, hem Denizlimiz, hem de o güzel Türkçemiz bu kültür coğrafyamızda en üst seviyede etkili bir şekilde kullanılmış olacak.”

ic-1

İLÇELERDE DE OLACAK
Türkçevizyon’a katılan 22 ülkeden 22 sanatçı, Delikçınar Meydanı, Açıkhava Tiyatrosu, İncilipınar Parkı’nda Türkçe konserler verecek. 10 Eylül’de başlayacak olan Türkçevizyon, bu yıl ilçelerde de gerçekleştirilecek. Acıpayam, Sarayköy, Çivril’de de düzenlenecek olan Türkçevizyon’un Galası,  Pamukkale Antik Tiyatro’da yapılacak.  13 Eylül’de gerçekleştirilecek olan Galaya, Rafet El Roman ve Ezo konuk sanatçı olarak katılacak.

Yorumlar

gazoli   -  Bağlantı 6 Eylül 2014, 13:09

sayın bakan ın buna benzer çıkışları bence son derece gereksiz.bizim istihbarat teşkilatımız da onları dinlesin açıklaması gibi bu da pek düşünülmeden söylenmiş bir söz gibi duruyor.Bu tür şeyler oturup isin bilenleriyle planlanıp söylenilmeli.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
14 Haziran 2024 Cuma 26 43Sıcak
15 Haziran 2024 Cumartesi 20 36Sıcak
16 Haziran 2024 Pazar 19 38Sıcak
17 Haziran 2024 Pazartesi 21 38Sıcak
18 Haziran 2024 Salı 22 40Sıcak