REKLAMI GEÇ

“Belediyenin borçlanma hedefi 500 milyona dayandı”

“Belediyenin borçlanma hedefi 500 milyona dayandı”

Denizli Belediye Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi Mimar Arif Balkanay, Denizli Belediyesi’nin borçlanma hedefinin, 500 milyon liraya dayandığını belirterek, “Neredeyse 2 yıllık belediye bütçesine denk olan bu miktar, 10 yıl boyunca Denizli halkının sırtına yüklenecek” dedi.

/ DENİZLİHABER / 12 Ocak 2010 Salı, 17:48

Denizli Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Arif Balkanay, Denizli Belediyesi’nin borçlanma hedefinin, 500 milyon liraya dayandığını belirterek, bunun Denizli’nin geleceğinin zamansız ve programsız yatırım ve harcamalarla ipotek altına alındığını ifade etti. Balkanay, “Ocak meclisinde alınan 40 milyon Euro’luk borçlanma kararı ile Denizli Belediyesi’nin kredi ile borçlanma kararı toplamda 500 milyon liraya dayandı. Neredeyse 2 yıllık belediye bütçesine denk olan bu miktar, 10 yıl boyunca Denizli halkının sırtına yüklenecek. Yani Sayın Zeybekci, kendinden sonra göreve gelecek olan belediye başkanlarının kaynaklarını da şimdiden kullanmak istiyor. Geleceğimiz, zamansız ve programsız yatırım ve harcamalar ile ipotek altına alınıyor” dedi.

Denizli’nin, ödediği vergilerde ilk 10 il arasında iken, Ankara’dan aktarılan kaynaklarda, son 10 il arasında olmaya devam ettiğini hatırlatan Balkanay, “Yok öyle yağma! Hem ‘hükümet ve başbakan en yakınımızda’ diyeceksin, hem de Denizli’nin hala üvey evlat muamelesi görmesine göz yumacaksın. Böyle adaletsizlik olmaz! Sayın Belediye Başkanını göreve davet ediyorum. AKP çoğunluğu ile bir saatlik iştir bu adaletsizliği giderecek yasayı çıkartmak. Yerel yönetimlerin, İller Bankası’ndan aldığı payları sadece nüfus kriterine bağlamaktan kurtarınız. Çünkü, o kaynakları oluşturan vergiler, şu anda işsizlikten su parasını bile ödeyemez olan on binlerce emekçinin alın teridir aynı zamanda… O halde sosyal adaleti sağlayın. Nüfus kriterinin yanına, genel bütçemize sağladığımız katkı, gelir dağılımındaki dengesizlik, kalkınmışlık seviyesi, eğitim seviyesi, işsizlik oranı gibi kriterleri de içine alan yeni bir yasal düzenleme yaptırın. Yaptırın ki ‘Denizli Hak Ettiğini Alacak’ sloganınız gerçek olsun” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
23 Mayıs 2024 Perşembe 19 31Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
24 Mayıs 2024 Cuma 15 28Parçalı Bulutlu
25 Mayıs 2024 Cumartesi 14 29Parçalı Bulutlu
26 Mayıs 2024 Pazar 16 32Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
27 Mayıs 2024 Pazartesi 15 26Gökgürültülü Sağanak Yağışlı