Büyükşehir Denizli tarihine sahip çıkıyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Büyükşehir Denizli tarihine sahip çıkıyor

Büyükşehir Denizli tarihine sahip çıkıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin restore etmesinin ardından Türk Ocakları Derneği Denizli Şubesi’ne tahsis ettiği tarihi Adil Beştaş Evi görkemli bir törenle hizmete açıldı. Türk Ocakları’nın, kendisine yakışan bir binada hizmetlerini başarıyla sürdürmesini temenni eden Başkan Zolan, “Türk Ocakları’nın ışığı hiç sönmesin” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Aralık 2021 Cumartesi, 17:00

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin restore ederek yok olmaktan kurtardığı Adil Beştaş Evi bir süre önce Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın imzaladığı protokolle Türk Ocakları Denizli Şubesi’ne tahsis edilmişti.

1940’lı yıllarda inşa edilen tarihi evin hizmete açılması dolayısıyla bir tören düzenlendi. Törene, Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Irak Türkmen Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldı. Türk Ocakları Denizli Şubesi’nin açılışı dolayısıyla düzenlenen görkemli tören saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

BAŞKAN OSMAN ZOLAN TÜRK OCAKLARI’NIN İLK ÜYELERİNDEN

Prof. Dr. Tok, açılış konuşmasında Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Adil Beştaş Evi’ni şehir yaşamına kazandırarak Türk Ocakları’na tahsis eden Başkan Osman Zolan’a teşekkür ederek, “Eskiden belediye başkanına Şehrül-Emin, ‘en güvenilir insan’ denirdi. En güvenilir insana beytülmal yani devletin malları emanet edilir. Bizim şehrül eminimiz de Büyükşehir Belediye Başkanımız, aynı zamanda Türk Ocakları’nın ilk üyelerinden Osman Zolan Başkanımızdır. Bu millet beytülmalı Şehrül Emin Osman Zolan’a emanet etmiştir. Türk Ocakları olarak bu tarihi yapıyı bizlere tahsis ettiği için biz kendisine müteşekkiriz” dedi.

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ise, Türk Ocakları’nın kuruluşundan bu yana çalışmalarını anlatarak Türk milletinin birlik ve beraberlik içerisinde yaşamasının öneminden bahsetti. Prof. Öz, “Bu güzel hizmet binasının tahsisinde büyük emekleri olan Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Büyükşehir Belediye Meclisimizin tüm üyelerine ve Sayın Valimize teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

BAŞKAN ZOLAN: “KÖKLERİMİZDEN ALDIĞIMIZ GÜÇLE DAHA İLERİYE”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise,110 yıl önce faaliyetlerine başlayan Türk Ocakları’nın, kendisine yakışan bir binada hizmetlerini başarıyla sürdürmesi temenni etti. Önceki dönem Ekonomi Bakanı ve Belediye Başkanı Nihat Zeybekci ile birlikte Türk Ocakları’na yakışan bir yer tahsis etmek için istişare ettiklerini anlatan Başkan Zolan, “Ben bunu canı gönülden yaptım. Ecdattan gelen değerimizin burada yaşaması gerekiyordu. Bu ocak hepimizin, bu şemsiye hepimizi kapsıyor. Geçmişten gelen değerlerimize sahip çıkarak, köklerimizden aldığımız güçle daha ileriye, daha güçlü bir şekilde yürüyelim” dedi.

Denizli’nin ecdat tarafından fethedildikten sonra bir daha düşman postalı görmediğini, bu nedenle kurtuluş günü olmadığını kaydeden Başkan Zolan, Denizli’de yaşanan Miryokefalon ve Kazıkbeli Savaşlarının kent tarihindeki önemine değinerek, “Bize yakışan bu emanete sahip çıkabilmek, yere düşürmemektir. Bizden sonra gelenlere sapasağlam, lekesiz, çiziksiz bir şekilde aktarabilmektir. Biz böyle güzel bir binada Türk Ocağımızın ışığı hep yansın, hiç sönmesin istedik. Güçlü yürüyüşümüz daim olsun” diye konuştu.

AÇILIŞ DUALARLA YAPILDI

Irak Türkmen Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, 1912’den günümüze kadar tüm dünyada yaşayan Türklerin Türk Ocağı’na sahip çıktığını ve yüz üstü bırakmadığını anlattı.

Milletvekili Salihi, “Bugün hem binamızın açılış günü hem de fikirlerinden ayrılmadığımız büyük Türkçü Hüseyin Nihal Atsız’ın doğum günüdür. Bu hizmet binamızda Türkçülüğü benimsemiş kişilerin yetişmesini diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Denizli Valisi Ali Fuat Atik ise, Türk Ocağı’nın kurulmasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin fikri, siyasi ve kültürel temellerinin oluştuğuna dikkati çekti.

Tarihi Adil Beştaş Evi’nin bu hale gelmesinde büyük destekleri olan Başkan Zolan’a teşekkür eden Vali Atik, “Bizler için çok kıymetli. Bu ocağın tütmesi için, Türkçülüğün yaşaması için böyle bir mekânın olması bizim için çok önemliydi” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Tok, katkılarından dolayı Başkan Osman Zolan’a plaket takdim etti, ardından dualarla açılış gerçekleştirildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Osman ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı

_

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
20 Ocak 2022 Perşembe -4 7Sisli
21 Ocak 2022 Cuma 0 8Karla Karışık Yağmurlu
22 Ocak 2022 Cumartesi 5 10Kuvvetli Yağmurlu
23 Ocak 2022 Pazar -1 1Kar Yağışlı
24 Ocak 2022 Pazartesi -8 3Kar Yağışlı

Genel Sekreter

Mustafa ÜNAL

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter

_

Denizli Harita

denizli-side

http://adres.denizli.bel.tr/

Büyükşehir Rehber

Adres Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 PK:20100
Tel: +90 (258) 280 20 20
Tel: +90 (258) 265 21 37
Sms: +90 (258) 265 21 37
Fax: +90 (258) 280 29 99
Mail: denizli@denizli.bel.tr

http://denizli.bel.tr/

/denizlibuyuksehirbld

_

Büyükşehir İlçe İrtibat

ACIPAYAM - 0541-612 33 38

SERİNHİSAR - 0541-672 70 64

KALE VE BEYAĞAÇ - 0541-612 33 44

TAVAS - 0549-541 23 30

SARAYKÖY VE BABADAĞ - 0533-667 39 41

BULDAN - 0541-672 70 16

ÇİVRİL VE BAKLAN - 0533-733 25 73 0549-744 58 82

ÇAL VE BEKİLLİ - 0549- 747 33 58

BOZKURT VE ÇARDAK - 0549-541 23 26

_