REKLAMI GEÇ

Çevre katliamına denizlihaber.com’un haberleri son verdi, baraj kapakları açıldı

Çevre katliamına denizlihaber.com’un haberleri son verdi, baraj kapakları açıldı

Geçtiğimiz hafta sonundan bu yana Büyük Menderes’te yaşanan çevre katliamını gündemden düşürmeyen Denizlihaber’in, konuyla ilgili kamuoyu oluşturulması, merkezi yönetimin ve yerel inisiyatifin ayağa kalkmasına neden oldu. Işıklı Barajı’nın kapağı açıldı ve Büyük Menderes yatağına su verilmeye başlandı.

Ferah Işık / DENİZLİHABER / 4 Temmuz 2017 Salı, 10:59

Çivril Işıklı Barajı ile Adıgüzeller Barajı arasındaki Büyük Menderes Nehri’nde yaşanan çevre katliamını gündeme getiren ve hafta sonundan itibaren konuyu gündemden düşürmeyen Denizlihaber, sorumlu yayıncılığıyla açılmayan barajın kapaklarının açılmasını sağladı.

Yaşanan çevre katliamının gündemden düşmemesi, yerel inisiyatifin ve merkezi yönetim Ankara’nın bu önemli sorundan haberdar olması, daha da önemlisi çevre adına kamuoyu oluşturulması için Denizlihaber, Büyük Menderes Nehri yatağında karargah kurdu. Yaşanan gelişmeleri, tepkileri anında okurlarına duyurdu.

KAPAKLAR AÇILDI
Işıklı Barajı’ndan Çivril, Çal, Baklan ve Afyonkarahisar’ın Sütlaç ilçesindeki sulama birliklerine su veriliyordu. Büyük Menderes adeta gözden çıkarıldı. Denizlihaber, konuyu gündemde tutup, sorumlu yayıncılık yapınca Devlet Su İşleri barajın kapaklarını Büyük Menderes için açtı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Denizli 212.Şube Müdürü Muhittin Püskül, Büyük Menderes yatağına dün gece saatlerinden itibaren can suyu verilmeye başladığını belirterek, “Menderes yatağına saniyede 500 litre su verilmeye başlandı. Kapakları açtık. Kısa süre içinde nehir yatağı gerekli suyuna kavuşur. Su şu anda Çivril istikametinden nehir yatağında Çal’a doğru ilerliyor. Biz, nehir yatağına su vermiyorduk. Çünkü yer altı suları nehri besliyordu. Ancak, nehirden yapılan sulama nedeniyle su kalmadı. Bu yıl kuraklık var. Barajda son 40 yılın en düşük su seviyesi var. Üstelik hava da çok sıcak ve tarım alanları sulanıyor” dedi.

ÖNCE DENİZLİ SONRA ANKARA AYAĞA KALKTI
Yaşanan çevre felaketini kamuoyuna duyurmamızın ardından DSİ’nin telefonlarının kilitlendiği öğrenildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın harekete geçtiği ve Denizlihaber’in haberlerini referans göstererek, Büyük Menderes Nehri’ne ivedilikle can suyunun verilmesi talimatını verdiği öğrenildi. Ayrıca, Denizli’den belediye başkanları ve siyasilerin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi aradığı, Zeybekci’ni de Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu ile konuyu görüştüğü öğrenildi. Ayrıca, Denizli milletvekillerinin de DSİ başta olmak üzere sulama birlikleri ile temasa geçtiği kaydedildi.

Çivril, Çal ve Baklan belediye başkanları, dün DSİ’de yapılan toplantıda duruma sert tepki göstermiş ve toplantıda tartışmalar yaşanmıştı. Sonuçta, barajdaki sular ait olduğu Büyük Menderes Nehri’ne can suyu olarak da olsa verilmeye başlandı. Denizlihaber ve Denizlihaber okurları, çevre felaketinin önüne geçilmesi adına önemli bir sonuca imza attı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
16 Nisan 2024 Salı 14 31Az Bulutlu
17 Nisan 2024 Çarşamba 12 29Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
18 Nisan 2024 Perşembe 12 29Parçalı Bulutlu
19 Nisan 2024 Cuma 10 28Parçalı Bulutlu
20 Nisan 2024 Cumartesi 12 28Gökgürültülü Sağanak Yağışlı