REKLAMI GEÇ

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları başladı

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları başladı

Cumhuriyet Bayramı’nın 86. yıldönümü kutlamaları, Valilik önündeki Atatürk Anıtı’&na çelenk sunulmasıyla başladı.

/ DENİZLİHABER / 28 Ekim 2009 Çarşamba, 17:40

Valilik önündeki törene Vali Yavuz Erkmen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Murat Başesgioğlu, Denizli Milletvekili Mehmet Salih Erdoğan, 11. Motorize Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özsoy, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu, askeri erkan, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından, bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törende ayrıca, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen şiir, kompozisyon ve spor dallarında dereceye giren toplam 58 öğrenci ve sporcuya protokol üyeleri tarafından madalya ve ödülleri verildi. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenin ardından, protokol üyeleri, Denizli Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şubesi’ni ziyaret ettiler.

Denizli Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hamdi Helvacılar, bağımsızlığımızın 86. yılını kutlamanın sevinci ve onurunu yaşadıklarını söyleyerek, “86 yıl önce bugün Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, ülkemizi esaretten kurtarıp bağımsızlığımızı, hür ve demokratik yaşamı hediye ettiler” dedi.

Vali Yavuz Erkmen, herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak, “Bugün büyük bir gurur içerisindeyiz. Milletçe büyük bir coşkuyu yaşıyoruz. Büyük Önderimizin başkanlığında, tüm Türk Milleti’nin tek yumruk olarak kazandığı zafer sonrasında, Cumhuriyetimizin ilanı, dünyaya Türkiye’nin hiçbir zaman başka milletlerin egemenliği altında olmayacağını göstermiştir. Bağımsız yaşayan ve bugüne kadar bağımsızlığın, özgürlüğün dünyaya timsali olmuş Türk Milleti’nin, yine bağımsız bir şekilde yaşayacağının en güzel örneğini vermiş olan atalarımızın, Büyük Önderin başkanlığında yapmış olduğu mücadelenin sonrasında gerçekleştirdiği en büyük olaylardan biri de bunun demokrasi ve cumhuriyet ile taçlandırılması olmuştur. O günlerden bugünlere baktığımız zaman 86 yıl içinde Türkiye’nin çok önemli mesafeler aldığını görüyoruz. Bugün bizler bayrağımız altında mutlu ve rahatlık içinde yaşıyorsak, bunu şehitlerimiz ve gazilerimize borçluyuz. Türkiyemizin dört bir köşesinde gazimiz ve şehitlerimiz vardır. Bu da bizim milletimizin büyüklüğünün en büyük göstergesidir. Cumhuriyet çok kolay kazanılmamıştır” dedi.

Vali Erkmen ve protokol üyeleri daha sonra Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şubesi’ni ziyaret etti.

Vali Yavuz Erkmen burada yaptığı konuşmasında, “Biz bugünlere geldiysek, bayrağımız hür olarak dalgalanıyorsa ve biz hür olarak burada oturabiliyorsak bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Bunu hiçbir zaman unutmamız mümkün değildir. Biz bugün başta büyük önder Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle bir kez daha anıyoruz. Aynı şekilde gazilerimize minnetlerimizi şükranlarımızı sunuyoruz. Bağımsızlık öyle kolay elde edilmiyor” diye konuştu.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şubesi Başkanı Mehmet Emin Öztük, kendilerine verdikleri desteklerden dolayı Vali Erkmen ve protokol üyelerine teşekkür ederek, “Sizlerin bizleri ziyaret etmesi bizlere ayrı bir onur ve gurur veriyor. Şehit aileleri olarak bu desteğinizden büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

BAYRAM PROGRAMI
29 Ekim Perşembe günü de kutlamalar devam edecek. Vali Erkmen, saat 09.45’te, makamında tebrikleri kabul edecek. Kutlama töreni, Valilik önünde yapılacak. Saat 10.30’da Vali Erkmen, 11. Motorlu Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özsoy ve Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, halkın bayramını kutlayacak. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak, şiirler okunacak ve gösteriler sunulacak. Kutlama törenleri, geçit töreni ile son bulacak. Hava muhalefeti olması durumunda, kutlama töreninin Merkez Spor Salonu’nda yapılacağı bildirildi.

Resepsiyon ve yürüyüş, 29 Ekim’de 19.00’da
Vali Yavuz Erkmen, Colossae Otel’de, Cumhuriyet Resepsiyonu verecek. Resepsiyon, 19.00’da başlayacak. Saat 19.00’da, Atatürk Stadyumu önünden, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin düzenlediği ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’ başlayacak. Belediye önünde de saat 20.30’da konser verilecek.

Üniversitenin resepsiyonu 30 Ekim’de
PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ardıç’ın vereceği Cumhuriyet Resepsiyonu ise Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde, 30 Ekim Cuma günü saat 20.00’de başlayacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
28 Mayıs 2024 Salı 15 26Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
29 Mayıs 2024 Çarşamba 15 28Çok Bulutlu
30 Mayıs 2024 Perşembe 15 28Çok Bulutlu
31 Mayıs 2024 Cuma 14 29Az Bulutlu
1 Haziran 2024 Cumartesi 17 31Az Bulutlu