REKLAMI GEÇ

Büyükşehir Belediyesi’nden Hocalı Soykırımı anma töreni

Büyükşehir Belediyesi’nden Hocalı Soykırımı anma töreni

Ermenistan askerlerinin 26 Şubat 1992’de Dağlık Karabağ’daki Hocalı’da gerçekleştirdiği katliamın yıldönümünde Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından tören düzenlendi. Törende konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Dünya alem bilsin ki bundan gayri her kim ki Azerbaycan’a yan baktı, Türkiye o kadar da sessiz kalmaz. Hiç kimse bunu unutmasın” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Şubat 2017 Pazar, 12:49

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 26 Şubat 1992’de, 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olma üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği Hocalı Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenledi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Hocalı Soykırımı anısına yaptığı Azerbaycan-Karabağ Parkı’ndaki Hocalı Soykırımı Anıtı önünde düzenlenen törene, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Vali Ahmet Altıparmak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Bakü Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adalet Tahirzade ve Doç. Dr. Seyfettin Altaylı, davetliler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan törende Azerbaycan Milli Marşı ve İstiklal Marşı okundu. Başkan Zolan, kardeş ülke Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı Soykırımı’nın 25. yılında, o acıyı unutmamak ve dünya kamuoyuna duyurmak için bir araya geldiklerini söyledi.

BAŞKAN ZOLAN: “BU ACILAR UNUTULMAYACAK”
Çeyrek asır önce gerçekleşen katliamı ve çekilen acıları anlatan Başkan Zolan, “Nasıl Bosna’da yaşanan dram seyredildi, Hocalı’daki vahşet de aynı şekilde tüm dünya tarafından seyredildi. Orada çok büyük acı ve vahşet yaşandı. Bunları unutmamamız gerekiyor. Biz Azerbaycan ile kardeşiz. Kardeşliğimizin baki olması için bu anıtı ve parkı geçtiğimiz aylarda açıp adını da Azerbaycan-Karabağ Parkı ve Hocalı Soykırımı Anıtı vermiştik. Bu acılar unutulmayacak. Bu vahşet çocuklarımız tarafından bilinecek. Üzerimize maşa olarak salınan bu girişimleri de birlik ve beraberlik içinde bertaraf edeceğiz. Bu duygularla 25 yıl önce gerçekleştirilen vahşette katledilen kardeşlerimizi rahmetle anıyorum, ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun” diyerek törene katılanları Fatiha okumaya davet etti.

VALİ ALTIPARMAK: “BUNLARA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR”
Vali Altıparmak ise, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu samimi duyguları ve Hocalı Soykırımı Anıtı için teşekkür ediyorum. Bunlara çok ihtiyacımız var. Eserin hemen bir lisenin önünde olması da çok daha büyük anlam ifade ediyor. Zira oradan çıkan çocuklarımız bunun bilincinde olacaklar” dedi. Azerbaycan ve Türkiye’nin 2 devlet 1 milletten daha öte olduğunu ifade eden Altıparmak, “Birimizin sıkıntısı, gücü diğerine de otomatik olarak etkiliyor” dedi.

Türkiye ve Azerbaycan arasında yaşanan dostlukları anlatan Vali Altıparmak, “Bu anlamlı günde tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

EKONOMİ BAKANI ZEYBEKCİ: “ONLARLA BAŞ ETMESİNİ DE BİLİRİZ”
Ekonomi Bakanı Zeybekci de, çok büyük bir anlam ifade eden Hocalı Soykırımı Anıtı için Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a teşekkür etti.

Bakan Zeybekci, “Biz gerek Azerbaycan’ı can Azerbaycan’ı, gerek Nahçivan’ı gerekse Anadolu’yu karış karış kanımızla suladık. Her kimin bir talebi varsa kanını dökmeyi gözünü alabiliyorsa buyursun geldin. Ama yiğitçe gelsin. Sinsice haince gelmesin. Onlarla baş etmesini de biliriz. İhanet içinde olanlarla, sinsice gelenlerle de baş etme kabiliyetimiz artık gelişti. O anlamda da Allaha şükür kuşkumuz ve kaygımız da yok. Onlarla da mücadele edeceğiz ve ediyoruz da” dedi.

“İKİ DEVLET TEK MİLLETİZ”
Azerbaycan’ın ayrı bir güzellik, ayrı bir kültür coğrafyası olduğunu belirten Bakan Zeybekci, “İki devlet tek milletiz. Evet aramıza sınırlar konmuş iki ayrı devlet haine gelmişiz. Halbuki baktığımız zaman da birbirimizin tıpatıp aynıyız. Her şeyimizle aynıyız, tüm güzelliklerimizle aynıyız. Onun için herkes bilsin ki, dünya alem bilsin ki bundan gayri her kim ki Azerbaycan’a yan baktı Türkiye o kadar da sessiz kalmaz. Hiç kimse bunu unutmasın” dedi.

Hocalı katliamı başta olmak tüm şehitleri rahmetle anan Bakan Zeybekci, “Rabbim bir daha milletimize böyle acıları göstermesin, böyle insanlık suçları dünyanın hiçbir yerinde yaşanmasın” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
25 Haziran 2024 Salı 26 43Sıcak
26 Haziran 2024 Çarşamba 25 41Sıcak
27 Haziran 2024 Perşembe 24 41Sıcak
28 Haziran 2024 Cuma 25 39Sıcak
29 Haziran 2024 Cumartesi 22 39Sıcak