REKLAMI GEÇ

İcraata nüfus ayarı

İcraata nüfus ayarı

Büyükşehir Belediyesi, kimilerinin seçim yatırımı olarak yorumladığı bir icraatın altına imza attı. Merkezdeki iki büyük ilçenin dışındaki 17 ilçeye toplam 562 bin metrekare parke taşı dağıtılacak. Parke taşlarının ilçelere hangi oranda dağıtılacağına ilişkin hesaplamada bu kez siyaset değil nüfus kriterleri baz alındı. Bakın muhalefet belediye başkanları bu uygulama için ne dedi?

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Nisan 2015 Salı, 12:54

Büyükşehir Belediyesi, bir icraatını dün yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu. Ancak o duyuru, yoğun gündemin arasında kendine çok fazla yer bulamadı. Ancak, Büyükşehir’in merkezdeki iki büyük ilçe haricinde tüm ilçelere göndereceği toplam 562 bin metrekare parke taşı, Denizli tarihine ‘ilk’ sıfatıyla geçebilecek bir özelliğe sahip.

30 Mart 2014 seçimleriyle resen faaliyete geçen Büyükşehir Belediyesi, ilk kez ilçelere yönelik çalışmasında siyasi değil, nüfus kriterlerini baz aldı. Büyükşehir idarecileri, parke taşlarının hangi oranda dağıtılacağına ilişkin hesabı ilçelerin nüfus kriterlerine göre yaptı. Keza bilindiği gibi Türkiye’nin her yerinde hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun yerel yöneticiler için genelde kendi seçmen kitlesine bir anlamda teşekkür mahiyetinde daha fazla hizmet götürdüğüne ilişkin genel bir inanış vardır.

Ancak kriter siyaset değil nüfus olunca, Çivril’e 70, Acıpayam’a 65, Tavas’a 55, Honaz’a 42, Sarayköy’e 50, Buldan’a 35, Kale ve Çal’a 30, Bozkurt’a 22, Güney’e 20, Beyağaç’a 18, Bekilli’ye 17, Babadağ ve Baklan’a ise 16 bin metrekare parke taşı gönderiliyor. Bu rakamlara bakıldığında muhalefet partilerinde bulunan Buldan’ın en fazla taş alan altıncı, Bozkurt’un yedinci, Çal’ın sekizinci, Bozkurt’un onuncu, Bekilli’nin ise on beşinci sırada olduğu gözleniyor.

Denizlihaber.com, Adalet ve Kalkınma Partili Büyükşehir Belediyesi’nin adil parke taşı dağıtımı konusunda muhalefet belediye başkanlarına görüşlerini sordu. Muhalefet partilerinin belediye başkanları Zolan’a, her ne kadar yardım miktarını az da bulsalar, nüfus kriterlerini baz alması konusunda olumlu not verdi.

GÜLBAY: YİNE DE TEŞEKKÜRLER
Buldan’ın CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, “Doğru bir karar. Sonuçta Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları var. İlçe belediyelerinin elinde buldan-mustafa-gulbayhiçbir imkanı kalmadı. Bu Büyükşehir’in görevi ama yine de teşekkür ediyoruz. Gerçekten içler acısı durumla karşılaştık. Gelen İller Bankası katkı payı düştü. Bir milyon bile yıllık öz geliri olmayan bir belediyeden söz ediyoruz. Yıllardır birikmiş borçlar söz konusu. Belediye meclisi olarak şirket kurduk, kaynak yaratalım diye.Personel maaşlarını bile ödemekte zorlanıyoruz. Daha fazlasını isterdik ama Osman Başkan’a bu çalışmadan dolayı yine de teşekkür ediyoruz” dedi.

ÇELİK: HOŞGELDİLER SEFA GELDİLER
Bozkurt’un CHP’li Belediye Başkanı Birsen Çelik, “Valla şimdi biliyorsunuz büyükşehir yasası pek çok canımızı acıtan kriterler getirdi. Büyükşehir bozkurt-birsen-celikyüzde 30’unu, DESKİ yüzde 10’unu alıyor. Sorumluluk alanını dışında aslında parke taşı hizmeti. Sorumluluk alanı dışında yapması az da olsa sevindirici. Hatta nüfus kriteri baz alınarak verilmesi daha sevindirici. Az mı az ama hiç yokken çok daha iyi bir şeydir. Geçen sene biz o olanaksızlıkların içinde 2014 yılında 75 bin metrekare taş döşemişiz. Ama ihtiyacımız 250 bin metrekare. Tüm mahallelere verilecek hizmet için gerekli olan buydu. Göl olmasa da damlaya dalaya göl oluyor. Güzel bir kriter seçilmiş. Başkandan alan kriterlerine de dikkate alarak ek desteklere de ihtiyaç duyuyoruz. Bu bir başlangıçsa hoş geldiler, sefa geldiler” diye konuştu.

AKCAN: BU BAŞLANGIÇ OLMALI
Çal’ın MHP’li Belediye Başkanı Fethi Akcan, uygulamanın bir başlangıç olmasını dileyerek, ”Büyükşehir Meclisi’nden oy birliğiyle alınan bir karar.cal-fethi-akcan Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmayı tüm ilçelere dağıtmaya başladı. Kişi başına birer metrekare artı 10 bin metre kare ilçelere dağıtacaklar. Biz de 30 bin metrekare düşüyor. Bundan dolayı Başkan Zolan’a teşekkür ediyoruz. Bu bir başlangıç olmalıdır. İlçe belediyelerin gelirleri çok düştü, hizmet alanları genişledi. Mahalleye dönüşen köylülerimizden birçok bedel alınmıyor. 5 yıl boyunca ilçe belediyeleri buralara hizmet götürürken bedel alamıyor. Bu olayın bir güzelliği de şu; hiçbir siyasi ayrım yapılmaksızın böyle bir çalışmanın yapılması. Bu da ayrı bir güzellik” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
16 Temmuz 2024 Salı 24 39Sıcak
17 Temmuz 2024 Çarşamba 26 40Sıcak
18 Temmuz 2024 Perşembe 25 40Sıcak
19 Temmuz 2024 Cuma 26 41Sıcak
20 Temmuz 2024 Cumartesi 25 42Sıcak