REKLAMI GEÇ

Denizli, pilotluğa devam ediyor

Denizli, pilotluğa devam ediyor

Birçok alanda pilot il olarak seçilen Denizli, bu kez de zorunlu eğitime okul öncesi eğitimin de dahil edilerek bunun 9 yıla çıkarılması konusunda pilot il olarak belirlendi. Denizli aynı zamanda, Güvenilir Üretici Projesi’nde de pilot il.

/ DENİZLİHABER / 24 Eylül 2008 Çarşamba, 00:00

Bugüne kadar aile hekimliği uygulamasından, toplum destekli polis uygulamasına kadar birçok alanda pilot il olarak seçilen Denizli, son olarak eğitim ve üretim alanında da pilot iller arasında yer aldı. Birçok konuda pilot il olmanın zorluklarını yaşayan Denizli, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 2009-2010 yılından itibaren uygulamayı planladığı 9 yıllık zorunlu eğitim konusunda da seçilen pilot iller arasında yer alıyor. Okul öncesi eğitimin de zorunlu eğitim kapsamına dahil edilmesi ve zorunlu eğitimin böylelikle 9 yıla çıkarılması konusunda da 30 il pilot il seçildi. Okullaşma oranları yüzde 40’ın üzerinde bulunan iller arasında yer alan Denizli’de, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında, 9 yıllık zorunlu eğitime geçilmesi için hazırlıklara başlanması bekleniyor.

< ?XML:NAMESPACE PREFIX = O />

Okul öncesinde sadece 6 yaş grubunda zorunlu eğitime geçilmesi durumunda, okul öncesi ve ilköğretimle birlikte zorunlu eğitim süresi toplam 9 yıla çıkmış olacak. Okul öncesi eğitimi 36-72 ay (3-6 yaş) arasındaki çocukları kapsıyor. 6 yaşını tamamlayıp 7 yaşına giren çocuklar ilköğretime başlıyor.

Denizli ile birlikte bu konuda pilot il seçilen iller şunlar: Amasya, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Edirne, Eskişehir, Gümüşhane, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Rize, Sakarya, Sinop, Trabzon, Tunceli, Uşak, Yozgat, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Yalova ve Kilis.
<!–[if !supportLineBreakNewLine]–>
<!–[endif]–>

Tarımda da pilot

Denizli’nin pilot il olarak seçildiği bir başka uygulama ise Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na ait. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın 10 ilde başlattığı Güvenilir Üretici Projesi’nde, standartlara uygun üretim yapan çiftçilerin ürünleri, barkotla piyasaya sunulacak. Özellikle, ihracatta yaşanan ilaç kalıntısı sorununa son vermek amacıyla, bakanlık bu projede pilot il olarak belirlediği İzmir, Adana, Mersin, Çanakkale, Bursa, Denizli, Manisa, Muğla, Aydın ve Hatay’da projeyi başlattı. Güvenilir Üretici Projesi kapsamında, üreticilerin haberi olmadan belli zamanlarda, ürünlerin bulunduğu bahçelerden örnekler alınacak ve alınan numune ürünlerin analizi yapılarak, ilaç kalıntısı olup olmadığı kontrol edilecek. Belirli zamanlarda yapılacak analiz sonuçları değerlendirilerek, hangi üreticinin ‘Güvenilir üretici’ sertifikası alması gerektiği belirlenecek. Doğru ilacı doğru zamanda, doğru bitkiye doğru araçla uygulayan çiftçiler, sertifika alabilecek ve sertifikalı çiftçiler de ihracatçılara bildirilecek. Proje ile sertifika alan üreticilerin ürünlerine, barkot konulacak ve bu ürünler ihracatçılar tarafından tercih edilecek. İlk etapta ihracatı yapılan ürünler için uygulanacak proje, daha sonra yetiştirilen tüm ürünleri kapsayacak.
<!–[if !supportLineBreakNewLine]–>
<!–[endif]–>

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
21 Temmuz 2024 Pazar 25 42Sıcak
22 Temmuz 2024 Pazartesi 27 42Sıcak
23 Temmuz 2024 Salı 26 41Sıcak
24 Temmuz 2024 Çarşamba 25 39Sıcak
25 Temmuz 2024 Perşembe 25 40Sıcak