REKLAMI GEÇ

DENİZLİ’DE OLAYLI BAYRAM!

DENİZLİ’DE OLAYLI BAYRAM!

Denizli’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde geçişit törenine katılmalarına izin verilmeyen ADD ve Eğitim İş törene katılmak isteyince olaylar yaşandı. Bazı siyasi parti il başkanları ve yöneticilerinin de destek verdiği grup çevik kuvvet müdahale etti. Müdahale, vatandaşlarca da yuhalandı!

/ DENİZLİHABER / 29 Ekim 2009 Perşembe, 13:54

Denizli’de Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, Denizli Valiliği’nin ADD ve Eğitim İş inadı nedeniyle gölge düştü. Her yıl düzenli olarak geçit törenlerine katılan ADD, ÇYDD ve Eğitim İş Şubesi’nin korteje katılma talepleri, bu yıl oluşturulan İl Kutlama Komitesi tarafından kabul edilmedi. Ancak rettin gerekçesi açıklanmayınca ADD ve Eğitim İş törene katılma kararı aldı.
Saat 10.00’da başlayacak törenden yarım saat önce Çınar Meydanı’nda ADD ve Eğitim İş üyelerinin oluşturduğu yaklaşık 250 kişilik gruba, CHP, DSP ve İP il başkanları ile yöneticileri de destek verdi.
Saat 12.30’a kadar süren emniyet yetkilileri ile dernek yöneticileri arasındaki diyaloglar sonuçsuz kaldı. İlerleyen saatlerde çevik kuvvet de müdahale için Çınar Meydanı’na getirildi. Bu arada bayram kutlamaları için alana gelen çok sayıda vatandaş da engellemeyi protesto etti. Ellerinde Türk bayrakları olan vatandaşların bir kısmının destek için ADD ve Eğitim İş şubesi üyelerinin arasına katıldıkları dikkat çekerken, iki derneğin geçit törenine alınması için devreye giren CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur ve Denizli Baro Başkanı Adil Demir’in girişimleri de sonuca ulaşmadı.
Kortejde ilk ve orta dereceli okullar ile muharip gaziler, askeri birlikler ve kamu kuruluşlarının tören araçlarının arasında bekleyen grubun törenin devam etmesi için alandan çekilmesini isteyen emniyet güçleri, son uyarıya da olumsuz yanıt alınca müdahalede bulundu.
Müdahale öncesi kol kola girip yere oturan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup çevik kuvvet zoruyla alandan çıkarılmaya çalışılınca çevredeki vatandaşların da tepkisini çekti. Yaşanan arbede sırasında “Ne mutlu Türküm diyene, Mustafa Kemal’in askerleriyiz” gibi sloganlar atan ADD’li ve Eğitim İş’li kalabalık uzun süre çevik kuvvete direndi.
Müdahale sırasında Eğitim İş Şubesi Denizli Başkanı Osman Kandemir, DSP İl Başkanı Mustafa Değirmenci ve CHP’li yöneticilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınarak zorla çevik kuvvet otobüslerine bindirildi.
Polis grubu geçit alanından çıkardıktan sonra, çevik kuvvet otobüslerine bindirilen dernek üyelerini serbest bıraktı. Müdahalenin ardından geçit töreni tekrar başlarken, müdahaleye maruz kalan dernek üyeleri ve çevredeki vatandaşların önüne çevik kuvvet ekiplerince etten duvar örüldü. Geçit töreni sırasında grubun önünden geçen AKP’li belediyenin ekipleri yuhalanırken, öfkeli kalabalık “AKP istifa” sloganları da attı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
29 Mayıs 2024 Çarşamba 15 29Çok Bulutlu
30 Mayıs 2024 Perşembe 15 28Çok Bulutlu
31 Mayıs 2024 Cuma 15 30Az Bulutlu
1 Haziran 2024 Cumartesi 18 33Az Bulutlu
2 Haziran 2024 Pazar 21 36Az Bulutlu