REKLAMI GEÇ

Sigara yasağında 10 metre uygulaması yaygınlaşıyor

Sigara yasağında 10 metre uygulaması yaygınlaşıyor

Denizli İl Tütün Kontrol Kurulu, sigara yasağı uygulamasıyla ilgili yeni bir karar aldı. Buna göre, sigar içme alanlarının kamu kurum ve kuruluşlarının giriş kapasına en az 10 metre mesafede bulunması uygulaması yaygınlaştırılacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 31 Mayıs 2015 Pazar, 12:39

Kamu kurum ve kuruluşları, üniversite, spor kulübü ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımı ile oluşturulan İl Tütün Kontrol Kurulu, Vali Yardımcısı Ali Cergibozan başkanlığında toplandı. Toplantıda, kapalı alanlarda tütün mamulü tüketilmesine hiçbir şekilde izin verilmemesi ,sigara içilen alanların kamu kurum ve kuruluşlarının giriş kapısından en az 10 metre mesafede olması uygulamasının yaygınlaştırılması kararı alındı.

Sağlık Bakanlığının, yasağın başlamasıyla 2008 yılında yüzde 31,2 olan ülke genelindeki sigara kullanım oranının 2012 yılında yüzde 27,1’e düştüğünü ve denetimlerin devam etmesiyle daha da alt seviyelere düşeceği yönündeki açıklamalarının hatırlatıldığı toplantıda, kapalı alanlarda tütün mamulü tüketilmesine hiçbir şekilde müsaade edilmemesi yönünde karar alındı. İşto o kararlar:

SİGARA İÇİLEN ALAN TOPLAM ALANIN YÜZDE 30’UNU GEÇMEYECEK
-Kamu kurumlarında ihlalin yaşanması halinde ilgililer hakkında gerekli idari işlemler uygulanacak. Özel hukuk kişilerine ait yerlerde ise 155, 156 ve 184 nolu telefon numaralarına gerekli bildirimlerin yapılmasına yönelik duyurular yapılacak.

-Kamu kurum ve kuruluşlarımızın topluma örnek teşkil edecek şekilde kendilerine ait açık alanların yalnızca belirlenmiş yerlerinde tütün mamulü tüketimine müsaade etmeleri, bu alanların toplam açık alana oranının yüzde 30’dan fazla olmaması ve giriş kapısından en az 10 metre mesafede olmasına riayet ederek, uygulamalar yaygınlaştırılacak.

-Sigara içiminin kısıtlandığı alanların görsel uyaranlarla belirtilecek.

-Kurum veya kuruluş personeline konu tebliğ edilecek ve hizmet alan vatandaşlara yönelik gerekli uyarılar yapılacak.

-Kamuya açık çocuk parkı gibi temelde çocukların faydalandığı tüm açık alanlarda ve yürüyüş yolu, aletli egzersiz yapılan kısımlar gibi vatandaşların spor yapmaları için kurumlarca oluşturulmuş alanlarda tütün ve tütün ürünü kullanımının önlenmesine yönelik çalışmalar başlatılacak.

-Havaalanı, otobüs terminali, tren gar, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro, sağlık kurum ve kuruluşları gibi insanların yoğun olarak kullandıkları ve toplu halde giriş çıkışın olduğu kapalı alan mahiyetindeki yerlerin giriş kapılarına asgari 5 metre mesafede olacak şekilde tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesinin önlenmesi ve gerekli uyarıların sağlanması.

Yorumlar

Bakış AÇısı   -  Bağlantı 31 Mayıs 2015, 21:10

Sigara sağlığa zararlı değil. Kandırıyorlar. Doğal tütün faydalı. Sadece cinsel gücünüz azalır. Genetik olarak sülalenizde hastalığınız varsa o erken ortaya çıkabilir. Hepsi bu. Bırakın içsinler….

Hasan   -  Bağlantı 31 Mayıs 2015, 12:43

Halka açık alanlarda da sigara içilmemeli. Yolda önümde yürüyerek sigara içenler astımımı tetikliyor. Dahası yaz mevsiminde bir kafenin açık alanında oturmak sigara içmeyenler için eziyet oluyor, yan masadakilerin dumanı yüzüne yüzüne gelince..

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
19 Temmuz 2024 Cuma 27 40Sıcak
20 Temmuz 2024 Cumartesi 26 40Sıcak
21 Temmuz 2024 Pazar 27 41Sıcak
22 Temmuz 2024 Pazartesi 27 41Sıcak
23 Temmuz 2024 Salı 26 39Sıcak