REKLAMI GEÇ

Denizli’den 3 bölge Türkiye’nin en önemli 100 jeolojik mirası arasına girdi

Denizli’den 3 bölge Türkiye’nin en önemli 100 jeolojik mirası arasına girdi

Jeoloji Mühendisleri Odası, Türkiye’nin En Önemli 100 Jeolojik Mirası ve Anahtar Jeolojik Alanlarını belirledi. Denizli’den Pamukkale, Denizli traverteni ve Cankurtaran’da bir alan listeye girdi. Pamukkale listenin ikinci sırasında.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Nisan 2024 Cumartesi, 11:49

Jeoloji Mühendisleri Odası, Türkiye’nin jeolojik güzellerinin belirlenmesi ve korunmasının sağlanması amacıyla çalışma yaptı.  Türkiye’nin en önemli 100 jeolojik mirası listesinin hazırlanması için çalıştay düzenlendi. Denizli’den Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Doç.Dr. Barış Semiz ile Kültürel Jeoloji-Jeolojik Miras ve Jeopark  Komisyon başkanı Prof. Dr. Mehmet Özkul da katıldı.

Ankara’da Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’ndeki çalıştay, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, MTA, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVK), TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) ve Jeolojik Mirası Koruma Derneği’nin (JEMİRKO) işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Toplantıya üniversitelerden, kamu kuruluşlarından ve özel sektörden, çoğu yerbilimci farklı mesleklerden 200’ü aşkın doğasever katılım sağladı.  Listede yer bulan 171 jeolojik miras alanının seçiminde gözetilen kriterler, uluslararası düzeyde yayınlara ve tezlere konu edilmeleri oldu.

İŞTE LİSTEDEKİ DENİZLİ ZENGİNLİKLERİ
Katılımcıların oylarıyla hazırlanan listede Pamukkale, Kapadokya’dan sonra 2. sırada, Denizli Travertenleri ve Homo erectus bulgusu 9. sırada, Denizli-Tavas (Cankurtaran bölgesi) Oligo-Miyosen (en az 5,5 milyon yılık kaya oluşumu) oluşumu ise 56. sırada yer aldı.

2022 yılında Uluslararası Yerbilimleri Birliği’nin (IUGS) oluşturduğu Dünya’nın En Önemli 100 Jeolojik Miras Alanı listesi’nde de yer alan Pamukkale Travertenleri’nin üstün değeri bu çalıştayla bir kez daha tescillendi.

1 milyon yaşında olduğu belirlenen Homo erectus bulgusu Denizli Kent Müzesi’nde sergileniyor.

Karataş ile Cankurtan-Tavas arasında uzanan D330 şehirlerarası karayolu boyunca izlenen çok renkli, ağırlıklı olarak çakıltaşlarından oluşan Denizli-Tavas Oligo-Miyosen kayaları da listede kendine yer buldu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
28 Mayıs 2024 Salı 15 26Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
29 Mayıs 2024 Çarşamba 15 28Çok Bulutlu
30 Mayıs 2024 Perşembe 15 28Çok Bulutlu
31 Mayıs 2024 Cuma 14 29Az Bulutlu
1 Haziran 2024 Cumartesi 17 31Az Bulutlu