REKLAMI GEÇ

“Deprem haritası güncellenmeli”

“Deprem haritası güncellenmeli”

JMO Denizli Şubesi Başkanı Özer Tunçtürk, Türkiye’nin, depremsel faaliyetler açısından günden güne daha da etkin bir yapıya kavuştuğunu belirterek, “Türkiye’nin deprem haritası yeniden şekillendirilmeli ve yapı denetim uygulaması pilot bölgeler dışında tüm illerde hayata geçirilmeli” dedi.

/ DENİZLİHABER / 7 Temmuz 2008 Pazartesi, 00:00

Tüm ülkede, farklı bölgelerde birbiri ardında yaşanan depremler, deprem riski olmayan bölgelerde yaşayan vatandaşları bile tedirgin ediyor. Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Denizli ŞubeSİ Başkanı Özer Tunçtürk’e göre bu vatandaşlar tedirgin olmakta pek de haksız değil. Ülkemizin, depremsel faaliyetler açısından günden güne daha da etkin bir yapıya kavuştuğunu söyleyen Başkan Tunçtürk, bu bağlamda mevcut deprem haritasının revize edilmesinin de son derece isabetli bir karar olacağına dikkat çekti.

Deprem riski altında olan bölgeleri gösteren haritanın en son 1996 yılında güncellendiğini vurgulayan Tunçtürk, “Türkiye’deki depremsel hareketler, geçmişe göre çok büyük farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin deprem riski bakımından 4. kuşakta yer alan bölgelerimizde bile artık yer sarsıntıları yaşanabiliyor. Bu nedenle de ülkemizin deprem riski haritası bir an önce güncellenmelidir” diye konuştu.

Yapılacak böyle bir değişikliğin temelde yapı denetim firmalarını büyük ölçüde ilgilendiren bir değişiklik olacağının altını çizen Tunçtürk, mevcut yapı denetim sistemini de eleştirdi. Yapı denetimi uygulamasının, henüz sadece, 1. ve 2. derece deprem kuşağında yer alan 17 pilot ilde hayata geçirildiğini dile getiren Tunçtürk, “Bugünlerde görüyoruz ki; yalnızca 1. ve 2. değil, 4. kuşakta yer alan bölgelerimizde bile deprem yaşanması söz konusu. Evet, yapı denetim uygulamasında başarı sağlandığı su götürmez bir gerçektir ancak bu uygulamanın tüm illere yayılması, gelecekte yaşanması muhtemel sıkıntıları ortadan kaldıracaktır” dedi.

Yapı denetim sisteminin 17 pilot ilde, ilk aşamada 8 yıllığına uygulanacağını belirten Turçtürk, bu sürenin neden bu kadar uzun tutulduğuna da bir anlam veremediğini söyledi. “Başarı sağlanan bu sistem tüm illerde uygulanmalıdır” diyen Tunçtürk, bu konuda faaliyete geçmeleri adına yetkilileri uyardı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
25 Temmuz 2024 Perşembe 25 39Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
26 Temmuz 2024 Cuma 24 36Parçalı Bulutlu
27 Temmuz 2024 Cumartesi 22 36Sıcak
28 Temmuz 2024 Pazar 22 38Sıcak
29 Temmuz 2024 Pazartesi 25 39Sıcak