REKLAMI GEÇ

ENGELİM İŞİME ENGEL Mİ?

ENGELİM İŞİME ENGEL Mİ?

Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulunun ortaklaşa düzenlediği, bedensel engellilerin “Engelim işime engel mi?” projesi kapsamında “Engellilerde Mesleki Rehabilitasyon ve İstihdam” konulu projede sonuç ve değerlendirme paneli yapıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Mart 2015 Pazartesi, 10:59

Denizli Çalışma ve İş Kurumu il Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu işbirliği ile hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) doğrudan faaliyet desteği kapsamında desteklenen “Engelim işime engel mi?” projesinin paneli, Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ nda yapıldı.

Panelde “Engelim işime engel mi?” projesinin tanıtımı yapıldı. İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı tarafından yapılan tanıtımda 50 engellinin test ölçümünün tamamlandığı; bu sayede gerek engelli bireyler, gerekse engelli iş arayanın iş ve meslek danışmanının, çalışabileceği alanlar hakkında fikir sahibi olabileceğinden, engellinin doğru işe ya da eğitime yönlendirilmesi noktasında objektif veriler ışığında doğru yerleştirme yapılabileceğinden bahsedildi. Ardından Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Uzm. Fzt. Umut Eraslan tarafından “Engelim işime engel mi?” projesinde kullanılan ölçüm aletleri tanıtıldı.

“Engellilerde Mesleki Rehabilitasyon ve İstihdam” konulu panele, Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Özkan’ın moderatörlüğünde, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölüm Başkanı Prof. DR. Hülya Kayıhan, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstihdam ve Sosyal Güvenlik Dairesi Başkan Vekili Pınar Büyükkayaer, Pamuklale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç Dr. Ali Kitiş ve Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ferudun Giresun katıldı. Özkan, bu organizasyonun engelli vatandaşlarımız için büyük önem teşkil ettiğini, ilk kez Denizli’ de kurulan engelli test-ölçüm merkezinin tüm illerde kurulması gerektiğini ifade etti. Mehmet Ali Özkan moderatörlüğünde diğer konuşmacılar sunumlarını gerçekleştirdi.

Panelde engelli istihdamından, engellilere yönelik projelerden, engelli yükümlülüğü ve teşvikinden ve İŞKUR’ un engelli faaliyetlerinden bahseden İŞKUR İl Müdürü Ferudun Giresun, Engellilerin hayata kazandırılmaları adına büyük bir uygulama olan, Girişimcilik eğitim programından sertifika almış ve iş kuracağı alanda mesleki eğitim sertifikasına sahip engellinin hazırlayacağı proje sonunda kurulan işletmeye, maximum 36.000,00 TL kaynak tahsis edilmektedir. Ayrıca dezavantajlı konumda yer alan ve istihdamında güçlük çekilen zihinsel ve ruhsal engellilerin istihdamının ve sosyal hayata katılımlarının sağlanması amacıyla kurulacak Korumalı İşyerine de Hibe Desteği sunulmaktadır” dedi. Engelli çalıştırma yükümlülüklerinden de bahseden Giresun, “50 ve üzerinde çalışanı olan özel sektör işyerleri toplam çalışan sayısının %3’ü ve kamu kurumları ise %4’ü kadar engelli personel istihdam etmek zorundadır. Engelli çalıştırma maliyeti: 1.441 TL, Engelli çalıştırmama maliyeti: 2.095 TL dir. Engelli kontenjan açığı olan firmalar ile iş arayan engelli vatandaşlarımızı İl Müdürlüğümüz hizmet binasında bir araya getirmek adına her ayın 7 sinde ve 24 ünde engelli günü düzenlemekteyiz. Bu sayede 2014 yılında bin241 engelliyi işe yerleştirdik” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
22 Haziran 2024 Cumartesi 25 41Sıcak
23 Haziran 2024 Pazar 25 42Sıcak
24 Haziran 2024 Pazartesi 26 43Sıcak
25 Haziran 2024 Salı 26 43Sıcak
26 Haziran 2024 Çarşamba 25 43Sıcak