REKLAMI GEÇ

Erkmen’den Çivril Çıkarması

Erkmen’den Çivril Çıkarması

Vali Yavuz Erkmen Çivril ilçesinde incelemelerde bulundu. Çivril ilçesinde Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Pamukkale Üniversitesi Atasay Kamer Meslek Yüksek Okulu ile Kıralan Anaokulu inşaatlarında incelemelerde bulunan Vali Erkmen, ilgililerden bilgi aldı.

/ DENİZLİHABER / 10 Ekim 2009 Cumartesi, 17:16

Vali Erkmen’in Çivril gezisine İl Genel Meclisi Başkanı Halil Pekdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever, Çivril İl Genel Meclisi üyeleri ile diğer daire müdürleri katıldı.

Vali Erkmen ve beraberindeki protokol üyeleri ilk olarak Çivril Kaymakamlığı’nı ziyaret ettiler. Kaymakam Muzaffer Başıbüyük’ü makamında ziyaret öncesinde restorasyon çalışmaları tamamlanan Çivril Eski Hükümet Konağında incelemelerde bulunan Vali Erkmen, yapılan düzenlemeler hakkında Kaymakam Başıbüyük’ten bilgi aldı.

Vali Erkmen, restore edilen binanın kültürel amaçlı olarak kullanılması ve Çivril’in kültürel hayatına katkı sağlaması gerektiğini, en uygun kullanımın şeklinin bu olacağını belirterek, Kaymakam Başıbüyük’e bu konuda talimatlar verdi.

Çivril Kaymakamlığı girişinde, Çivril Kaymakamlığı’nın ve Çivril Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin katkılarıyla yaptırılan Atatürk Büstü’nün açılışını da gerçekleştiren Vali Erkmen, “Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Büyük Önder Atatürk’e sonsuza kadar Türk Milleti durdukça bağlılığı devam edecektir. Onun bize emanet ettiği Cumhuriyet sonsuza kadar devam edecektir. Birlik beraberlik içerisinde, onun gösterdiği yolda ve onun bize gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine çıkma hedefini ülkemiz inşallah gerçekleştirecektir. Bunu kadrosu, yetişmiş insan gücü ve gelişen büyüyen imkanları ile ülkemiz başarabilecek düzeydedir. Hepimizin arzusu ve temennisi ona layık olabilmektir” dedi.

Daha sonra Kaymakam Başıbüyük’ü makamında ziyaret eden Vali Erkmen ve beraberindeki protokol üyelerine, Kaymakam Başıbüyük tarafından Çivril’in ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamı konusunda bilgiler verildi. Çivril’in özellikle tarımsal alanda çok geliştiğini ifade eden Başıbüyük, ana tarımsal ürünlerden olan elmada rekoltenin bu yıl çok iyi olduğunu ancak fiyatların düşük olmasının üreticileri memnun etmediğini söyledi.

Vali Erkmen, elmadan iyi para kazanmak için mutlaka ihracat yapılması gerektiğini ve bunun için de Çivril’de Meyve Üreticileri Birliği ile Denizli’de Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği’nin kurulmasının gerekli olduğunu söyledi. İhracat yapabilmek ve ürünlerin değerinde satılması için bunun olmazsa olmaz olduğunu ifade eden Vali Erkmen, “Bu konuda Tarım Müdürlüğümüze talimat verdik ve Ticaret Borsası ile ortaklaşa çalışarak bu fikri olgunlaştıracaklar. Birlik olunmayıp bu girişimler yapılmazsa bundan önceki on yılda olduğu gibi bundan sonraki on yılda da bizler bu konuyu konuşmaya devam ederiz” dedi.

Kaymakamlık ziyaretinin ardından Belediye’yi de ziyaret eden Vali Erkmen, Belediye’de açılan fotoğraf sergisini de gezdi. Belediye Başkanı İbrahim Hakkı Aslan, sergilenen fotoğraflar hakkında Vali Erkmen ve protokol üyelerine bilgi verdi.

Başkan Aslan, makamında kendisini ziyaret eden Vali Erkmen ve protokol üyelerine belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çivril’de başlatılan kanalizasyon çalışmalarında yüzde 50 oranında bir gerçekleşme sağlandığını belirten Başkan Aslan, “Ancak arıtma tesisimiz faaliyete geçmediği için kanalizasyon geçen yerlerdeki evlerimize bağlantı yapamıyoruz. Tabi ki bu arada da şimdiye kadar yapılmış olan yollar da çalışmalardan dolayı hasar görüyor” dedi.

Beycesultan Höyüğü, Akdağ ve Işıklı Gölü’nün Çivril için önemine de değinen Başkan Aslan, koruma altında olan buralardaki çalışmaları desteklediklerini, buraların Çivril’in geleceğinde çok önemli olduğunu söyledi. Işıklı gölündeki canlı hayatına da değinen Başkan Aslan, on yıl öncesine kadar gölde çok çeşitli balık türleri ve kerevit olduğunu, ancak bilinçsiz avlanma ve kirlilik sonucunda bunların yok olma noktasına geldiğinin altını çizdi.

Son seçimlerden sonra Çivril’in bir mahallesi durumuna gelen eski İğdir köyünün su taşkını tehlikesi altında olduğuna da dikkat çeken Aslan, bu konuda DSİ ile ortak bir çalışma yürütülmesinin gerekliliğine işaret etti. Başkan Aslan ayrıca eski Hükümet Konağı’nın müze olmasını istediklerini de dile getirdi.

Vali Erkmen, müze konusunda Başkan Aslan’ın vatandaşlara bir çağrıda bulunmasını isteyerek, “ Vatandaşların ellerindeki eski eserleri müzeye bağışlamaları konusunda bir çağrıda bulunun. Bu konu ancak bunların belirlenmesi ve yeterli olması durumunda söz konusu olabilir. Ondan sonra bu fikri değerlendirelim” diye konuştu. Vali Erkmen ayrıca İğdir mahallesi ile ilgili incelemenin başlatılacağını söyledi.

Belediye ziyaretinin ardından Pamukkale Üniversitesi Atasay Kamer Meslek Yüksek Okulu’nu da ziyaret eden Vali Erkmen, öğrencilerle sohbet ederek sorunlarını dinledi. Sohbet ettiği gençlerin Pazarlama ve Dış Ticaret Bölümünde okuduklarını öğrenen Vali Erkmen, “Okulunuzu bitirdiğinizde Çivril’in ana tarımsal ürünü olan elmanın ihracatı konusunda çalışmalar yürütecek olan herkese açık çek veriyorum. Sizlere bu konuda her türlü desteği vereceğiz” diye konuştu.

Yüksekokuldaki incelemelerinin ardından son olarak Kıralan beldesinde yaptırılmakta olan anaokulunu da ziyaret eden Vali Erkmen, inşaat konusunda yetkililerden bilgi aldı. Hayırsever Mustafa Gümüş tarafından yaptırılan anaokulu, 4 derslikli ve 150 bin TL’ye mal olacak. İnşaatı hızla süren anaokulunun bir ay sonra tamamlanması planlanıyor. Çalışmaların hızlandırılmasını isteyen Vali Erkmen, okulun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına yetiştirilmesinin çok uygun olacağını söyledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
30 Mayıs 2024 Perşembe 15 28Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
31 Mayıs 2024 Cuma 14 30Parçalı Bulutlu
1 Haziran 2024 Cumartesi 17 33Az Bulutlu
2 Haziran 2024 Pazar 20 35Sıcak
3 Haziran 2024 Pazartesi 22 36Sıcak