REKLAMI GEÇ

GAP uçağı ile memlekete geldi

GAP uçağı ile memlekete geldi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, memleketine TC-GAP uçağı ile geldi. TC-GAP İsviçre’nin Basel kentinden dönüşünde Zeybekci’yi Çardak Havaalanı’na bırakarak İstanbul’a döndü.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Ekim 2014 Cuma, 18:20

Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde alınan özel jet TC-GAP’ı artık bakanlar da kullanıyor. GAP’ın tahsis edildiği bakanlarda biri de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci. İsviçre’nin Basel kentine çalışma gezisi için giden Zeybekci, dünkü Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi’ndeki programlarına katılmak için GAP uçağı ile önceki akşam direkt Denizli’ye geldi.

Daha önce Cumhurbaşkanı ve Başbakanların kullandığı TC-GAP uçağını Çardak Havaalanı’nda görenler şaşırdı. Sonradan uçağın Bakan Zeybekci’yi getirdiği öğrenildi. TC-GAP, Zeybekci’yi bıraktıktan sonra İstanbul’a geri döndü.
Devlet havuzundaki özel jetlerden TC-GAP uçağı Alman VIP uçak tasarım firması 328 Group tarafından baştan aşağı yenilendi. Yenilenen uçaktaki son teknoloji uçuş sistemi dünyanın 1 numarası.

GEÇEN YIL YENİLENDİ
Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde satın alınan 38 milyon dolarlık iki Gulfstream GIV uçağından biri olan 25 yaşındaki TC-GAP (Diğeri TC-ATA) modern bir özel jet haline getirildi. TC-GAP Ahmet Necdet Sezer döneminde tasarruf gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı envanterinden çıkarılmıştı.
ic-1
2007’de Çankaya Köşkü’ne çıktıktan sonra 3 ay içinde 7 ülkeyi gezen Gül, seyahatlerini kiralık uçakla gerçekleştirdi. Bu sırada TC-GAP yeniden Cumhurbaşkanlığı envanterine alınarak THY hangarında bakımı yapıldı. Gül’ün uçuş ekibinde yer alacak 3 pilot da eğitim için İngiltere’ye gönderildi. 2011 ortalarına kadar Gül’e hizmet veren ancak sık arızalanan TC-GAP tam bir renovasyona uğradı.

ic-2
Son dönemde Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın kullandığı uçak, Almanya merkezli dünyaca ünlü havacılık firması 328 Group ve THY’nin bakım onarım şirketi Turkish Technic tarafından gerçekleştirilen ortak çalışma ile GAP uçağının iç tasarımı baştan aşağı yenilendi.

Yorumlar

ugur akçelik   -  Bağlantı 18 Ekim 2014, 18:04

Denizliye gelmeden yapamıyor her hafta burda Ekonomi çöküyor Zeybekçi Denizliye çöküyor.

Bakış Açısı   -  Bağlantı 18 Ekim 2014, 13:09

MALİYET’ini de yazsanıza. AKP’liler ve KÜRTLER, FETO ve DİĞER TARİKATLAR VERGİ VERMEZ. Bunların maliyeti vergi verenlerden karşılanmıştır. Ben bir çalışanım ve yılda 20 000 den fazla vergi veriyom. HARAM Olsun bu adamlara.

büyüksehir   -  Bağlantı 17 Ekim 2014, 22:11

kasaba belediye başkanlarının binmeye kıyamadığı makam arabalarını şimdi çöpçüler tuvalete gitmek için kullanıyor. İçler dışlar çarpımını kullandığınızda bu uçak az bile. Ama ……

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
18 Haziran 2024 Salı 24 41Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
19 Haziran 2024 Çarşamba 25 41Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
20 Haziran 2024 Perşembe 24 42Sıcak
21 Haziran 2024 Cuma 23 41Sıcak
22 Haziran 2024 Cumartesi 24 40Sıcak