REKLAMI GEÇ

Hızıssıhha Meclisi’nden radikal ekmek kararları

Hızıssıhha Meclisi’nden radikal ekmek kararları

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, uzun süredir tartışılan pazar yerlerinde ve açıkta ekmek satışına ilişkin radikal kararlar aldı. Pazar ve manavlarda poşet içinde de olsa ekmek satışı yasaklandı, ayrıca yufka, bazlama ve börek yapımı ve satışı yapılamayacak. Fırınlar, korona tehlikesi nedeniyle bakkal ve marketlerden iade ekmek almayacak, taşıma sırasında tüm tedbirler alınacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Nisan 2020 Salı, 18:39

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Hasan Karahan başkanlığında bir araya geldi, ekmek ile ilgili önemli kararlar aldı.

Korona tehlikesi nedeniyle ekmek satışlarına ilişkin kamuoyunda yükselen seslerin ardından konuyu masaya yatıran Hıfzıssıhha Meclisi, öncelikle pazar ve manav gibi yerlerde ambalajlı da olsa ekmek satışının kesinlikle yasaklandığı kararını verdi.

Fırından dağıtıma çıkacak ekmeklerin konacağı kasaların içerisine kasa ambalajı kullanılması zorunluluğu da getirilirken, ekmekler soğuduktan sonra bu ambalajın içine yerleştirilecek ve kullanılan kasa ambalajları tek kullanımlık olacak.

Ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında tüketicinin ürünü doğrudan alması da engellenecek. Ekmekler, satış noktasındaki görevlilerce tekli veya çoklu şekilde poşetlenerek ekmek dolabına yerleştirilecek, tüketici ekmeğe doğrudan temas etmeden alacak.

Ekmeklerin taşındığı araçlar ile ilgili de kararlar alan Hıfzıssıhha Meclisi, Denizli Fırıncılar Odası’nın belirleyeceği düzenli aralıklarla araçların dezenfekte edilmesi sağlanacak ve bu işlemler kayıt altına alınacak.

Koronavirüs bulaşma ihtimaline karşı fırınların ekmek ve ekmek çeşitlerini tedbir kararı sona erene kadar iade almayacak. Bu karar, ambalajlı ürünler için de geçerli olacak.

Hıfzıssıhha Meclisi, ayrıca ekmek dışında pazar yerlerinde simit, yufka, bazlama, gözleme, lokma gibi unlu mamullerin ve pastacılık ürünlerinin üretiminin ve satışının da yasaklanmasına karar verdi.

Pazar yerlerinde bisküvi, kuruyemiş, lokum, şekerleme gibi ürünler açıkta satılamayacak.

Yorumlar

Serhat   -  Bağlantı 7 Nisan 2020, 22:35

Bu tedbirlerin sadece virüs esnasında değil. Devamlı olarak uygulanmasını istiyoruz. Ekmek taşınan kasalar temizleniyor yada temizlenmiyor içlerine ekmek doldurulup pis yerlerde sürüklenerek götürülüyordu. Pazarda satılan herşey üstü açık satılıyordu

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
18 Nisan 2024 Perşembe 15 27Çok Bulutlu
19 Nisan 2024 Cuma 10 27Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
20 Nisan 2024 Cumartesi 12 19Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
21 Nisan 2024 Pazar 8 26Parçalı Bulutlu
22 Nisan 2024 Pazartesi 10 27Çok Bulutlu