REKLAMI GEÇ

İnternet yoluyla kayıtlı istihdam arttırılacak

İnternet yoluyla kayıtlı istihdam arttırılacak

Denizli Sanayi Odası’nın yürütüp proje ortaklığını Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) üstlendiği Kayıtlı İstihdamın Teşviki İçin Güçlü Diyalog ve Yenilikçi Yaklaşım Projesi ile işverenlerin kayıtlı işgücü aldıklarında hangi teşviklerden faydalanabileceklerini anlatacak bir internet sitesi oluşturulacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Aralık 2016 Salı, 09:41

Deniz TOKAT/(DHA)
Denizli Sanayi Odası tarafından yürütülen PAÜ’nün de proje ortağı olarak yer aldığı Denizli’de Kayıtlı İstihdamın Teşviki İçin Güçlü Diyalog ve Yenilikçi Yaklaşım Projesi açılış toplantısı Anemon Otel’de düzenlenen panelle yapıldı.

Projenin açılış toplantısına Vali Yardımcısı Ali Cergibozan, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdinç Kuru, SGK İl Müdürü Abdullah Mersin, DSO Başkan Yardımcısı Gültekin Okay Salgar, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası İl Başkanı Ali Osman Horzum, Baro Başkanı Müjdat İlhan ve öğrenciler katıldı.

Başkanlığını PAÜ İİBF Dekan Prof. Dr Hakan Sarıtaş’ın yaptığı panelde, PAÜ İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstrileri Bölüm Başkanı Prof. Dr Oğuz Karadeniz, Eski SGK Başmüfettişi Dr. Resul kurt, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç ve SGK İşverenler Daire Başkanı İbrahim Özçelik konuşmacı olarak yer aldı.

Projenin açılış konuşmasını yapan DSO Başkan Yardımcısı Gültekin Okay Salgar, başlattıkları projeyle Denizli’de kayıtlı istihdamı teşvik etmek istediklerini söyledi. Projeyi PAÜ ile birlikte yürüttüklerini, proje kapsamında kayıt dışı istihdamın önüne geçmek için web tabanlı bir site oluşturacaklarını açıkladı.

Panelde Kayıt Dışı İstihdamla Mücadelede Bir Araç Olarak İstihdam Teşvikleri konulu sunumu Prof. Dr. Oğuz Karadeniz, kayıt dışı istihdamın 1 puan düşürülmesinin ülke ekonomisine 1 milyar lira katkı sağladığını, hedeflerinin kayıt dışı istihdama karşı işbirliği sağlamak olduğunu söyledi. İşverenlerin kayıt dışı istihdama yönelmesini ekonomik sebeplere bağlayan Karadeniz, çalışanların ise genellikle eğitimsizlikten dolayı kayıt dışı işsizlikten mağdur olduğunu dile getirdi. Oluşturulacak internet sitesinin oldukça önemli olduğunu belirten Karadeniz, “Sitenin açılmasıyla birlikte işverenler siteye girip istihdam etmek istedikleri kişinin yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu gibi 20’den fazla parametreyi girerek hangi kurumlardan hangi teşviklerden faydalandığını görebilecek. Çalışanlar ise eksik gün ve prim bildirimi gibi olumsuzluklarda ileride ne tür hak mahrumiyetleriyle karşılaşabileceklerini görebilecek” dedi.

Sitenin oluşturulmasıyla beraber işverenlerin istihdam ile ilgili teşvikleri, yüzlerce sayfalık genelgeyi detaylı okumadan basit ve uygulanabilir şekilde öğreneceğinin altını çizen Karadeniz, “Site ayrıca istihdam teşvikleriyle ilgili farkındalığı arttıracak, Özellikle küçük ve kayıt dışı istihdamın yaygın olduğu işyerlerinde kayıtlı istihdamı teşvik edecek” diye konuştu.

Proje kapsamında oluşturulacak sitenin 7 ay içerisinde tamamlanıp faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
18 Nisan 2024 Perşembe 15 27Çok Bulutlu
19 Nisan 2024 Cuma 10 27Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
20 Nisan 2024 Cumartesi 12 19Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
21 Nisan 2024 Pazar 8 26Parçalı Bulutlu
22 Nisan 2024 Pazartesi 10 27Çok Bulutlu