İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı kutlanıyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı kutlanıyor

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı kutlanıyor

Özgürlük, bağımsızlık ve milli mücadelenin ön önemli imgelerinden biri olan İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılını kutluyoruz.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Mart 2021 Cuma, 10:18

Denizli protokolü de bu özel güne ilişkin mesajlar yayınladı.

İşte o mesajlar:

ALİ FUAT ATİK (DENİZLİ VALİSİ)
“İstiklal Marşı’mız; Türk Milleti’nin bağımsızlığını elde etmek için son nefesine kadar azim ve kararlılıkla verdiği destansı mücadelenin vücut bulmuş halidir.

Bugün, her okunduğunda gücümüzü ve bağımsızlığımızı ifade eden büyük bir coşkuyla dile getirdiğimiz İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde millî marş olarak kabul edilmesinin 100. yıl dönümünü ve “Doğduğumdan beridir aşığım istiklale” diyen vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u gururla yâd ettiğimiz en müstesna gündür.

Esareti kabul etmeyerek bağımsızlığı için binlerce yıldan beri mücadele veren bir milletin en büyük zaferidir hürriyet. Böyle büyük bir mücadelenin kahramanları olan bir ecdadın mirasçıları olarak bugün bizlere düşen en büyük görev; Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde her türlü olumsuzluğa rağmen Kurtuluş Savaşı’nı kazanan atalarımızın bize bıraktığı bu cennet vatana sahip çıkmak ve İstiklal Marşı’mızı coşkuyla söyleterek ay yıldızlı bayrağımızı tüm dünyada dalgalandıracağımız büyük başarılar kazanmaktır.

Bütünüyle aziz milletimizin karakterini yansıtan İstiklal Marşı’mızın kabulü vesilesiyle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan Aziz Şehitlerimizi, Gazilerimizi ve vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u büyük bir minnet, rahmet ve saygıyla anıyorum.”

OSMAN ZOLAN (DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI)
“Milli Şairimiz, ‘Sen şehîd oğlusun, incitme, yazıktır atanı; Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı’ dizeleriyle Türk milletinin vatanına olan sevdası ve düşkünlüğünü, kadim ve zengin tarihinden aldığı güçle asla başka bir boyunduruk altında yaşayamayacağını muhteşem bir coşkuyla anlatmıştır. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, kahramanlık dolu dizelerinin yer aldığı İstiklal Marşımız sadece o günü değil, geçmişi ve geleceği de en güzel şekilde tasavvur eden eşsiz bir yapıttır.

Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi ‘Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’ Bu vesile ile İstiklal Marşımızın kabulünün 100’üncü yılı vesilesiyle, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ile vatanımız ve aziz milletimiz uğruna canını feda eden tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.”

AHMET KUTLUHAN (PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ)
“İstiklal Marşımız; aziz milletimizin ve vatanımızın ilelebet bağımsız kalacağının bir tescili, millî ve mânevî değerlerimize nasıl sahip çıkacağımız konusunda da bir rehberdir. Her dizesinde esareti değil cesareti seçen milletimizin, bağımsızlığa olan inancını, engin cesaretini, millî ve mânevî duygularını ilmek ilmek işleyen Mehmet Akif Ersoy, gelecek kuşaklara en büyük emanetlerimizden biri olan İstiklal Marşımızı bizlere miras olarak bırakmıştır.

Bugün bizlere, İstiklâl Marşımızı doğru anlamak, Millî Mücadele döneminde ecdadımızın gösterdiği destansı kahramanlığı gelecek nesillerimize doğru anlatmak görevi düşmektedir” diyen PAÜ Rektörü Kutluhan, “tarihten bilime, sanatta spora çalışmalarını sürdüren, bilimden elde ettiği çıktılar ile ülkemizin gelişimine katkı sağlamayı kendine ilke edinen Pamukkale Üniversitesi de, İstiklâl Marşımızın kabulünün 100. yıl dönümünde, Devletimizin almış olduğu ‘2021 İstiklâl Marşı Yılı’ kararına tam destek vererek İstiklâl Marşı ve Mehmet Akif Ersoy’u anlamak ve anlatmak adına etkinlikler düzenlemeye devam edecektir.

Tarihi boyunca vatanına yönelen tehditlere karşı birlik ve beraberliğinden asla taviz vermeyen aziz milletimiz, Mehmet Akif’in İstiklâl Marşı ile ortaya koyduğu değerlerimize her zaman sahip çıkacak; ortak sesimiz ve vicdanımız olan İstiklal Marşımızı ilelebet muhafaza edecektir.”

AVNİ ÖRKİ (PAMUKKALE BELEDİYE BAŞKANI)
“İstiklal sevgisi ile dolu Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 100. Yıl dönümünü kutlamaktayız. İstiklal Marşı, Kurtuluş mücadelemizde milletimizin yaptığı kahramanlıkların, yazdığı destanların dizelere dökülmüş halidir. Türk milletinin yurt ve bayrak sevgisinin, bağımsız yaşama tutkusunun, milli mücadelesinin hiçbir kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü ve kararlı olduğunun sesi olmuştur. İstiklal Marşı sadece geçmişimizi değil geleceğe dair hayallerimizi de kapsar. Bu nedenle özellikle gençlerimiz İstiklal Marşımızı dikkatlice, özümseyerek okumalı ve bir rehber olarak görmelidirler. Bu anlamlı gün dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy’u, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.”

ŞENİZ DOĞAN (MERKEZEFENDİ BELEDİYE BAŞKANI)
“İstiklal Marşımız bağımsızlık, özgürlük ve egemenlik mücadelemizin en önemli sembollerinden biridir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nda milletimizin yazdığı büyük mücadeleyi ve destanı kaleme alan Mehmet Akif Ersoy, milletimizin adeta sesi olmuştur. Milli marşımız, yurdumuzun her bir köşesine yayılarak milletimize ilham olmuştur. Bizler, bütün bu zorluklara rağmen bize miras bırakılan bu topraklara, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ne var gücümüzle sahip çıkacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği cumhuriyetten, istiklalden ve özgürlüğümüzden asla vazgeçmeyeceğiz. Milletimizin birliği, beraberliği ve vatan sevgisi, ülkemizin teminatı ve geleceğidir. Bu duygu ve düşünceler ile İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıl dönümünde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan, mille, bağımsızlık ve özgürlük uğruna büyük bir mücadeleye imza atan bütün kahramanlarımıza, şehitlerimize ve gazilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

MUSTAFA ŞEVİK (BULDAN BELEDİYE BAŞKANI)
“Mazinin yarınlara ‘Korkma!’ diyerek seslenişi; 100 yıl önce bugün, İstiklal Marşı’mız oldu. ‘Nazlı hilal’ uğruna can verenleri ve Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyorum. Ergenekon’da demir dağı eriten körüğün nefesi, baş eğmeyen bir milletin gür sesi; Mehmet Akif’in mısralarında can buldu. İstiklal Marşı yazarı ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk milletvekilleri arasında yer alan Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı sonrasında TBMM tarafından talep edilen İstiklal Marşı’nı hiçbir menfaat kabul etmeden yazmış ve Yüce Türk Milletine bağışlamıştır. Mazinin yarınlara ‘Korkma!’ diyerek seslenişi; 100 yıl önce bugün, İstiklal Marşımız oldu. ‘Nazlı hilal’ uğruna can verenleri ve Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyorum.”

HÜSEYİN İNAMLIK (TAVAS BELEDİYE BAŞKANI)
“Türk Milletimizin bağımsızlığına ve değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milli Marş olarak kabul edilmesinin yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.

Kurtuluş Savaşı’nda vatan topraklarımız işgal altındayken Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşımız Milletimizin azmini, kararlılığını, cesaretini, milli birlik ve beraberliğimizi en güzel şekilde ortaya koymuştur. Bizler de Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımız ile ortaya koyduğu milli ve manevi tüm değerlere sahip çıkarak geleceğe aktarmaya devam edeceğiz.

Milli mücadele ruhunu, Türk Milletimizin vatan sevgisini ve bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel şekilde ortaya koyan İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.’

YÜCEL GÜNGÖR (AK PARTİ DENİZLİ İL BAŞKANI)
“Aziz milletimizin verdiği destansı mücadelenin kelimelere en güzel şekilde büründüğü metin olan İstiklal Marşı’mız, bundan tam 99 yıl evvel Türkiye Büyük Millet Meclisi’miz tarafından ‘milli marş’ olarak kabul edilmiş ve milletimizin gönlünde büyük bir kabul, takdir ve sevgiyle yer edinmiştir.
Milli Mücadelenin devam ettiği dönemde büyük şair ve mütefekkir Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı, İstiklal Harbinin de adeta rehberi olmuştur.

Milli mücadele yıllarında yazdığı şiirleri, yazıları ve Anadolu’nun değişik vilayetlerinde verdiği vaazlarıyla, karamsarlığa düşen aziz milletimize mücadele ruhunu aşılayarak, İstiklal Savaşının kazanılmasında büyük katkılarda bulunan Mehmet Akif Ersoy, eserleriyle ve yılmak bilmeyen azmiyle günümüzde de bizlere ışık tutmaya ve öncülük etmeye devam etmektedir. O, yaşadığı dönemin zorluklarına rağmen değerlerine ve davasına bağlılığı, milletine, dostlarına karşı şefkatli, merhametli, mütevazı olması, Ülkesini, ideallerini, inancını tehdit edenlere karşı dik duruşu ile her zaman örnek şahsiyetlerden biri olarak milletimizin gönlünde yerini almıştır. Bugün bizlere düşen görev; milli birlik ve beraberliğimizin temel unsurlarını, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu, vatan ve bayrak sevgisini, mücadeleci ruhunu en iyi biçimde tasvir eden büyük dava adamı Mehmet Akif Ersoy’u ve eserlerini iyi anlamak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; eserleri ve hayatıyla bir fazilet abidesi olan Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 99. yıldönümünde bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”

BÜLENT NURİ ÇAVIŞOĞLU (CHP DENİZLİ İL BAŞKANI)
“Türk ulusunun kendisini esir etmek isteyen güçlere karşı topyekûn verdiği bir savaş ile ulusal benliğini kurtardığı ve bağımsızlığa olan tutkusunu destanlaştırdığı istiklâl mücadelemiz, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un muhteşem mısralarıyla ölümsüzleşmiştir. Gönül ve fikir dünyamızın inşasında çok önemli bir rol üstlenen, hayatı boyunca hak davası yolunda olmayı, temel felsefe edinmiş Mehmet Akif’i tanımak ve yeni nesillere tanıtmak öncelikli görevimizdir.

İstiklâl Marşı; milletimizin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verdiği kurtuluş mücadelesinin sembolüdür. Yüce Türk milletinin hiçbir dayatmaya asla boyun eğmeyeceğinin haykırışı olan İstiklal Marşı’mız; gerektiğinde milletimizin birlik ve beraberlik ile başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığının da göstergesidir. Bu düşüncelerle; İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

ZİYA GÖKALP (MHP DNEİZLİ İL BAŞKANI)
“İstiklal Marşı milli direniş mührü ve mukadderatında teslimiyetçiliğe yer olmayan Türk milletinin adeta atar damarıdır. Her daim feyz aldığımız, kahramanlarımızı minnetle yâd ettiğimiz, köklerimize sımsıkı tutunduğumuz, kutsal değerlerimize sahip çıktığımız, topraklarımıza namert eli değdirmediğimiz milli destanımızdır. Bugün İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılını kutlamak büyük bir şeref nişanıdır.

İstiklal Marşının o ruhunu hissetmek, işgale başkaldırışı her zerremizde solumak, İstiklal Marşının muhteviyatını anlamak, aziz şehitlerimizin hatıralarını hafızalarda hep taze tutmak, milli marşımızı çocuklarımızın, genç dimağların yüreğine zerk etmek her Türk vatandaşının asli görevidir. İstiklal Marşını anlamayan, ona saygısızlık yapanlar, çevremizde bağımsızlıklarını yitiren milletleri gördükçe bağımsızlığın önemini daha da iyi kavrayacaktır. Dün nasıl bu topraklar kanla yoğrulduysa, Türkler vatanını korumak için her türlü fedakârlıkta bulunduysa, bağımsızlık mücadelesi verdiyse, bugün de benzer bir mücadele bu kez yabancı devletlerin piyonu olan terörizme karşı verilmektedir. İstiklal Marşımızın kabulünün 100’üncü yıl dönümünü kutluyor; İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u şükran ve rahmetle anarken, onun ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ duasına yürekten ‘Amin’ diyoruz. Üstadın ruhu şad, mekânı cennet olsun.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Osman ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı

_

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
23 Nisan 2021 Cuma 12 27Az Bulutlu
24 Nisan 2021 Cumartesi 14 29Parçalı Bulutlu
25 Nisan 2021 Pazar 17 26Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
26 Nisan 2021 Pazartesi 14 26Parçalı Bulutlu
27 Nisan 2021 Salı 12 29Parçalı Bulutlu

Genel Sekreter

Mustafa ÜNAL

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter

_

Denizli Harita

denizli-side

http://adres.denizli.bel.tr/

Büyükşehir Rehber

Adres Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 PK:20100
Tel: +90 (258) 280 20 20
Tel: +90 (258) 265 21 37
Sms: +90 (258) 265 21 37
Fax: +90 (258) 280 29 99
Mail: denizli@denizli.bel.tr

http://denizli.bel.tr/

/denizlibuyuksehirbld

_

Büyükşehir İlçe İrtibat

ACIPAYAM - 0541-612 33 38

SERİNHİSAR - 0541-672 70 64

KALE VE BEYAĞAÇ - 0541-612 33 44

TAVAS - 0549-541 23 30

SARAYKÖY VE BABADAĞ - 0533-667 39 41

BULDAN - 0541-672 70 16

ÇİVRİL VE BAKLAN - 0533-733 25 73 0549-744 58 82

ÇAL VE BEKİLLİ - 0549- 747 33 58

BOZKURT VE ÇARDAK - 0549-541 23 26

_