Kamera zorunluluğu geliyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kamera zorunluluğu geliyor

Kamera zorunluluğu geliyor

Denizli Valiliği ile Denizli Emniyet Müdürlüğü’nün belirlediği, kamu güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak alınması gereken tedbirler çerçevesinde, kamu ve özel işyerleri, kendi güvenliğini kendisi sağlayacak. İşyerlerinde, öncelikle kamera, alarm ve dış kapı koruma demirleri zorunlu tutulacak.

/ DENİZLİHABER / 5 Nisan 2008 Cumartesi, 00:00

Denizli Valiliği, kamu güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak alınması gereken tedbirleri, bir genelge ile duyurdu. Valiliğin yayınladığı genelgede, kamu ve özel işletmelerde güvenlik eksikliklerinin giderilmesi durumunda, suçla mücadelede daha başarılı olunacağı bildirildi.Denizli Emniyet Müdürlüğü ekipleri ise genelge ile ilgili bilgi vermek için tek tek esnafları ziyaret ediyor. Güvenlik ile ilgili olarak işyeri sahiplerine eksiklerini anlatan emniyet görevlileri, gereken tedbirlerin en kısa sürede tamamlanmasını istiyor.

Güvenliği işyeri sahibi sağlayacak

Genelgede, “İlimizde suç ve suçlulukla etkin mücadele kapsamında asıl sorumluluk sahibi olan güvenlik kuvvetleri, değişen ve daha karmaşık hale gelen suçları öncelikle önlemeye çalışmakta, eğer suç işlenmiş ise suçluların yakalanmasına yönelik çalışmalarına hız vermektedir. Ancak kolluk tarafından alınan bu tedbirlere rağmen, kamu ve özel işletmelerin güvenlik eksikliklerinden dolayı hırsızlık ve yağma gibi olayların meydana geldiği, işyeri sahipleri ve çalışanları üzerinde endişe yarattığı, zor emeklerle kazandıkları ve sahip oldukları birikimlerin suç olgusu içerisindeki kişilerin eline geçmesine ve bu kişilerin haksız kazanç sağlamalarına neden olduğu görülmüştür. Bu kapsamda kamu ve özel işletmelerde kollukça tespit edilen güvenlik eksikliklerinin giderildiği takdirde, suçla mücadelede daha iyi bir seviyede başarı sağlanılacağı değerlendirilmektedir” deniliyor.

Tüm işyerleri uyacak

Denizli Valiliği tarafından hazırlanan genelgeye ise kamu işyerleri ve özel işletmeler zorunlu olarak uyacak. Verilen sürede güvenlik tedbirlerini almayanlara ise para cezası uygulanacak. Karara uyması gereken işletmeler ise şöyle; “Fabrikalar, büyük alışveriş merkezleri, süper marketler, eğlence ve turistik tesisler, kuyumcular, döviz büroları, bankalar ve ATM’leri, özel sağlık kuruluşları, eczaneler, akaryakıt istasyonları, dinlenme tesisleri, özel okullar, pasajlar, dershaneler, sanayi siteleri, konut siteleri, toplu konut alanları, otopark, terminal, minibüs ve taksi durakları, sinema salonları, kongre merkezleri ve düğün salonları, spor tesisleri ve benzeri kamuya açık bütün tesisleri ve işyerleri.”

1 ay içinde yapılacak

Yayınlanan genelge ile birlikte güvenlik eksikliği tespit edilen kamu işyerlerine ve özel işletmelere 1 aydan az olmamak üzere eksikliklerini giderebilecek kadar makul bir süre tanınacak ve tanınan süre sonunda işyeri alması uygun görülen tedbirler yönünden tekrar kontrol edilecek. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen kamu işyerlerinin birim amirleri ve işletme sahipleri hakkında ilgili mevzuatlar gereğince yasal işlem yapılacak. İşyerleri öncelikle kamera, alarm ve dış kapı koruma demiri takmakta zorunlu tutulacak.

Esnaf zorunluluklara tepkili

Denizlili esnaflar ise yaşanan maddi krizlerin üzerine zorunlu olarak bu tedbirlerin esnafa yüklenmesine tepki gösteriyor. Bir ay gibi bir süre içerisinde, eksiklerini gidermek zorunda olan esnaf ise güvenlik görevinin devlet tarafından yapılması gerektiğini belirtiyor. Eczacı İsmail Başdil “Yaşanan hırsızlık olayları sonrasında kamera ve alarm sistemleri taktırmayı uygun gördük. Daha önceden böyle bir sistem ile iş yerimizin güvenliğini sağlamıyorduk. Ancak böyle bir çalışmanın zorunluluk kapsamında yapılması çok yanlış. Nihayetinde devletin asli görevi insanların can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Şu anda bizim ekonomik olarak durumumuz güvenlik sistemi kurmak için yeterli. Ancak etrafımıza baktığımızda ekonomik durumu iyi olmayan insanlar var. Güvenlik sistemi taktırmayan ya da taktıramayan insanların can ve mal güvenliği için kuşkuya düşmeleri mi gerekiyor. Kısacası bu zorunluluk kararı bir esnaf olarak benim hoşuma gitmedi. Devletin imkanları kısıtlı. Ama vatandaşına göre de alınan kararlar zorlayıcı olmamalıdır. Bu tür güvenlik sistemleri konusunda ekonomik durum göz önüne alınarak devletin sahip çıkması gerekir. Bunun dışında alınan bu karar olası suç olaylarının yaşanması kapsamında tabiî ki iyi bir uygulamadır” dedi.

Yorumlar

a   -  Bağlantı 14 Ağustos 2013, 23:43

aaa

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Osman ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
23 Şubat 2020 Pazar 3 10Hafif Yağmurlu
24 Şubat 2020 Pazartesi 3 14Parçalı Bulutlu
25 Şubat 2020 Salı 5 15Parçalı Bulutlu
26 Şubat 2020 Çarşamba 5 17Parçalı Bulutlu
27 Şubat 2020 Perşembe 8 14Sağanak Yağışlı

Genel Sekreter

Mustafa ÜNAL

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter

Denizli Harita

denizli-side

http://adres.denizli.bel.tr/

Büyükşehir Rehber

Adres Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 PK:20100
Tel: +90 (258) 280 20 20
Tel: +90 (258) 265 21 37
Sms: +90 (258) 265 21 37
Fax: +90 (258) 280 29 99
Mail: denizli@denizli.bel.tr

http://denizli.bel.tr/

/denizlibuyuksehirbld

Büyükşehir İlçe İrtibat

ACIPAYAM - 0541-612 33 38

SERİNHİSAR - 0541-672 70 64

KALE VE BEYAĞAÇ - 0541-612 33 44

TAVAS - 0549-541 23 30

SARAYKÖY VE BABADAĞ - 0533-667 39 41

BULDAN - 0541-672 70 16

ÇİVRİL VE BAKLAN - 0533-733 25 73 0549-744 58 82

ÇAL VE BEKİLLİ - 0549- 747 33 58

BOZKURT VE ÇARDAK - 0549-541 23 26