REKLAMI GEÇ

Kızılçamları kökleyecekler

Kızılçamları kökleyecekler

Çamlık Mesireliği’ne hem hayat, hem de adını veren onlarca yıllık kızılçam ağaçları, fazla sulandıkları için mantar hastalığına yakalandı ve kurumaya başladı. Denizli Orman Bölge Müdürlüğü, soruna köklü çözüm geliştirdi. Kızılçam ağaçları kurudukça sökülecek, yerlerine ise çınar ağaçları dikilecek. Böylece “Çamlık” Mesireliği de zaman içinde “Çınarlık” Mesireliği’ne dönüşecek.

Şengül Boz / DENİZLİHABER / 4 Eylül 2014 Perşembe, 11:02

Çevre ve Orman Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde 2004 yılında Denizli Belediyesi’ne devredilen 340 bin metrekarelik Çamlık Mesireliği, Denizli’nin akciğeri konumunda. Beton yığınları arasında bunalan Denizlililerin tek nefes alabildiği yer olan Çamlık Mesireliği’ndeki kızılçam ağaçları, birer birer kuruyor. Yetkililer, kurumanın nedenini aşırı nem ve sulamadan kaynaklanan mantar hastalığı olarak açıklamıştı.

ÇÖZÜM BULUNDU
Denizli Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, Çamlık Mesireliği’ndeki kızılçam ağaçlarının suya dayanıksız olduğunu bu nedenle kuruyan ağaçların yerine suya dayanıklı yeşil yapraklı çınar ve dişbudak ağaçlarının dikileceğini belirtti. Korucu, “Çamlık Mesireliği’ndeki kızılçam ağaçlarının kurumasının nedeni mantar hastalığı. Bunu biliyoruz. Bu nedenle kuruyan kızılçam ağaçlarını söküp yerine suya dayanaklı çınar veya dişbudak gibi yapraklı ağaçlar dikilecek” dedi.

“YILLARCA SÜRER”
340 bin metrekarelik Çamlık Mesireliği’ndeki kızılçam ağaçları yıllar içerisinde yerini çınar veya dişbudak gibi yeşil yapraklı ağaçlara bırakacak. Bölge Müdürü Korucu, bu dönüşümün yıllar alacağını belirtti.

2013 yılında mantar nedeniyle kuruyan 160 kızılçam ağacı köklenerek yerine çınar ağacı dikilmişti.

Yorumlar

hasan   -  Bağlantı 4 Eylül 2014, 15:16

Çamlığa ekilen çimler ve çiçeklerin sulanması, ağaçlarımıza zarar getirmesin, çocuklarımıza o ağaçları miras olarak bırakalım.Lütfen..

alickya   -  Bağlantı 4 Eylül 2014, 13:20

köklü çözüm bu olmamalı denizli yeşil bir kent oluyor allaha şükür yalnız çimlerle bir yeşil kent olmaz çim diktikçe dikiliyor yeşil kent olmak için ise çim değil asıl ağaç gerekli suya ihtiyacı pek olmayan ağaç ve soruyorum bu sular şebeke suyu mu

Volkan   -  Bağlantı 4 Eylül 2014, 12:52

Ondan sonra Çamlığı alın başınıza çalın artık…

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
24 Temmuz 2024 Çarşamba 26 39Sıcak
25 Temmuz 2024 Perşembe 24 39Çok Bulutlu
26 Temmuz 2024 Cuma 24 36Parçalı Bulutlu
27 Temmuz 2024 Cumartesi 21 35Sıcak
28 Temmuz 2024 Pazar 24 39Sıcak