REKLAMI GEÇ

İş-Kur’dan işbaşı eğitim projesi

İş-Kur’dan işbaşı eğitim projesi

Çalışma ve İş Kurumu Denizli İl Müdürü Ferudun Giresun, Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) kayıtlı işsizlerin yine kuruma kayıtlı işyerlerinde, teorik bilgileri uygulama yaparak pekiştirmelerini ve mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla “İşbaşı Eğitim Programı” düzenlendiğini açıkladı. Giresun, katılımcılara programa katıldıkları her gün için 25 lira verileceğini, ayrıca ‘İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta primi’ ile Genel Sağlık Sigortası primlerinin de kurum tarafından ödeneceğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Ekim 2014 Çarşamba, 10:15

Çalışma ve İş Kurumu Denizli İl Müdürü Ferudun Giresun ve ekibi, Denizli Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Başkanlık makamında Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer ile bir araya gelen Giresun, İşbaşı Eğitim Programı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Programın, işsizlerin teorik bilgileri uygulama yaparak pekiştirmelerini ve mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla düzenlendiğini ifade eden Müdür Giresun, “Program süresi; haftada en fazla 6 gün ve 45 saat olmak üzere toplamda 160 fiili gündür. Programdan 15 yaşını tamamlamış kuruma kayıtlı olan, işverenin birinci veya ikinci derece kan hısmı olmayan, son 6 ay içinde başvuru yapılan meslekte çalışmamış olan ve emekli olmayan işsizler yararlanabilecekler. Katılımcılara programa katıldıkları her fiili gün için İŞKUR tarafından 25 lira verilmektedir. Ayrıca kurumumuz tarafından çalışanın ‘İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta primi’ ve ‘Genel Sağlık Sigortası’ primi ödenmektedir” dedi.

Programın en az 2 sigortalı çalışanı bulunan işyerleri, kamunun payının yüzde 50’sinin altında bulunduğu iktisadi teşekküller, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları ve noterlerde uygulanabileceğini açıklayan Giresun, programa katılım şartı olarak kuruma kayıtlı olunması gerektiğini ve başvuru yapılan aydaki çalışan sayısının son 3 aylık çalışan sayısının ortalamasına eşit veya bu sayıdan yüksek olması gerektiğini bildirdi.

2 ile 10 çalışanı olan işyerlerinde en fazla 1 kişi, 10’dan fazla çalışanı olan işyerlerinde çalışan sayısının yüzde 10’u kadar işsize işbaşı eğitim verilebildiğini anlatan Giresun, “Program süresince işletmenin çalışan sayısının programa başvuru yapılan aydaki çalışan sayısının altına düşmemesi gerekir. Çalışan sayısında azalma olursa işletmeye 1 ay süre verilir ve bu süre içinde başlangıçtaki çalışan sayısına ulaşılması talep edilir. Belirtilen süre içinde başlangıçtaki sayıya ulaşılmazsa azalan çalışan sayısı kadar işbaşı eğitim programı katılımcısı işletmeden geri alınır.” diye konuştu.

DTO Başkanı Necdet Özer, İşbaşı Eğitim Programı’nın hem esnafın güçlendirilmesi hem de istihdamın artırılmasında önemli bir fırsat olacağını belirterek, “İşbaşı eğitim programı, işsizlerin mesleki becerilerinin geliştirilmesi açısından çok önemlidir. Bu program, mesleki eğitimin pratiğe dönüştürülmesini ve işsiz olan kişilerin işgücü piyasasına dahil edilmesi sağlayacaktır. Diğer yandan 160 gün boyunca program katılımcılarının, iş kazası ve meslek hastalığı sigorta priminin ve Genel Sağlık Sigortası priminin devlet tarafından karşılanması ve katılımcılara günlük 25 lira devlet tarafından verilecek olması işletmelerimizin gider kalemlerinde düşüş sağlayacaktır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
16 Temmuz 2024 Salı 24 39Sıcak
17 Temmuz 2024 Çarşamba 26 40Sıcak
18 Temmuz 2024 Perşembe 25 40Sıcak
19 Temmuz 2024 Cuma 26 41Sıcak
20 Temmuz 2024 Cumartesi 25 42Sıcak