REKLAMI GEÇ

Kuş gribi alarmı verildi

Kuş gribi alarmı verildi

Kısa süre önce şap hastalığı nedeniyle il genelinde karantina uygulamasının başladığı Denizli’de şimdi de kuş gribi alarmı verildi. Açıkta kanatlı hayvan satışı durduruldu, ekipler kanatlı pazarlarını kapattı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Denizli’de mevcut bir tehlikenin olmadığını belirterek, “Manisa ve Aydın başta olmak üzere bir çok ilde kuş gribi vakaları yaşanıyor. Denizli de risk altında. Bu nedenle önlemleri artırdık” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Aralık 2015 Salı, 10:32

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü il genelinde şap hastalığı nedeniyle uygulanan karantinanın ardından bu kez de kuş gribi alarmı verdi. Denizli Valiliği İl Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu’nca alınan kararın ardından harekete geçen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, zabıta ve polisten de destek alarak kanatlı pazarında operasyon düzenledi, pazar kapatıldı.

İKİ YÖNLÜ BİR ÇALIŞMA
Kanatlı hayvan satışlarına sınırlama getirilmesiyle ilgili açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, çalışmanın hem kuş gribine karşı önlem, hem de kanatlı satışının prosedürlerine uygun yapılmasını sağlamak olduğunu anlattı.

Denizli’de mevcut kuş gribi vakasının olmadığını, ancak sürekli teyakkuzda bulunmaları gerektiğini anlatan Kutlu, “Denizli’de mevcut bir kuş gribi tehlikesi, görünen bir vaka yok. Ancak, özellikle göç dönemlerinde kuş gribi riski her zaman var. Komşu ilerimiz Manisa ve Aydın başta olmak üzere birçok ilde kuş gribi vakalarına rastlanıyor. Denizli’yi bu tehlikenin uzağında tutmak için biz de önlem alıyoruz” dedi.

GEREKLİ PROSEDÜRLER UYGULANMALI
Kuş gribi önlemlerinin yanı sıra kanatlı satışının disipline edilmesi ve kurallarına uygun yapılmasını da sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Kutlu, “İnsan sağlığının olumsuz etkilenmemesi, vergi kayıp ve kaçaklarına engel olunması için de adımlar atıldı. Denetimden uzak kanatlı satışı yapılmaması, bu işi yapacakların da sabit bir işyerinde, kurallara uygun satış yapması gerekiyor. Alınan karar doğrultusunda belediyeden de destek alarak uygulamaları hayata geçirmeye başladık. Güvercin, kuş, tavuk ve horoz satışları ancak işyerlerinde yapılabilecek” dedi.

SEVİNDİK’TEKİ PAZAR KAPATILDI
İki hafta önce alınan kararın Sevindik Kuş Pazarı’nda tezgah açan satıcılara da tebliğ edildiğini dile getiren Kutlu, pazar günü de bölgede çalışma yapıldığını, polis ve zabıtadan da destek alındığını söyledi.

ARBEDE YAŞANDI
Sevindik’teki kanatlı pazarında bir anda karşılarında polis ve zabıtayı gören satıcılar neye uğradıklarını şaşırdı. Polis ve satıcılar arasında arbede yaşandı, bazı kişiler karakola götürüldü.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
22 Haziran 2024 Cumartesi 25 41Sıcak
23 Haziran 2024 Pazar 25 42Sıcak
24 Haziran 2024 Pazartesi 26 43Sıcak
25 Haziran 2024 Salı 26 43Sıcak
26 Haziran 2024 Çarşamba 25 43Sıcak