REKLAMI GEÇ

Meteoroloji uyardı

Meteoroloji uyardı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin birçok yerinde şiddetli yağış uyarısında bulunarak, vatandaşların tedbirli olmasını istedi. Şiddetli yağış dalgası, bu akşamdan itibaren Denizli’yi de etkisi altına alacak.

/ DENİZLİHABER / 11 Eylül 2009 Cuma, 17:09

Yapılan son değerlendirmelere göre şiddetli yağış görülecek yerler şunlar: Marmara, Ege, Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur), Doğu Karadeniz (Trabzon, Rize, Artvin) ile öğle saatlerinden sonra İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Eskişehir, Ankara’nın batı ilçeleri), Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak, Bartın) ve Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda (Kars, Ardahan) sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek olan yağışların, ilk saatlerde Doğu Karadeniz kıyılarında (Trabzon, Rize ve Hopa), öğle saatlerinden itibaren Kıyı Ege (Muğla, Aydın, İzmir), Denizli, Manisa ile Antalya’nın merkez ve batı ilçelerinde (Finike, Kemer, Kaş ve Kalkan) akşam saatlerinden sonra ise Marmara bölge geneli.

Denizli Meteoroloji Müdürlüğü’den yapılan açıklamaya göre ise ilimizdeki hava durumu ise şu şekilde:
11.09.2009 Cuma günü ilimize hava gök gürültülü sağanak yağışlı olacak. Beklenen en yüksek sıcaklık 28, beklenen en düşük sıcaklık 16 santigrad derece olacaktır.
12.09.2009 Cumartesi günü ilimizde hava parçalı bulutlu olacak. Beklenen en yüksek sıcaklık 26 beklenen en düşük sıcaklık 16 santigrad derece olacaktır.
13.09.2009 Pazar günü ilimize hava çok bulutlu olacak. Beklenen en yüksek sıcaklık 26 beklenen en düşük sıcaklık 16 santigrad derece olacaktır. Acıpayam, Güney, Çivril, Tavas ve Çardak ilçelerimizde hava paraçalı bulutlu yer yer sağnak yağmur geçişleri görülecektir.
14.09.2009 Pazartesi günü ilimizde hava parçalı bulutlu olacak. Beklenen en yüksek sıcaklık 28 beklenen en düşük sıcaklık 16 santigrad derece olacaktır.

Meteoroloji’den 9 UYARI
Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) Genel Müdürlüğü, olası sel afetlerine karşı tedbir almaları konusunda vatandaşları uyardı. Afetlerden kurtulmak veya can ve mal kaybını en aza indirmek için öncelikle radyo, TV gibi iletişim araçlarıyla hava durumunun takip edilmesini isteyen DMİ’nin önerileri şöyle:
1-Evde değerli eşya ve önemli belgeleri yüksek yerlere kaldırın.
2-Varsa afet ilk yardım çantasını yanınıza alın.
3-Su kaynakları kirlenebileceğinden, yedek içme suyunuzun olduğundan emin olun. Suyun evi terk ettiği her yerden içeri de girebileceğini hatırlayın.
4-Selin kullanabileceği ark, hendek, vadi ve kanyon gibi yerlerden uzak durun. Açık alandaysanız en yüksek cisim siz olmayacak şekilde tepeye çıkın.Sel anında yüksek yerlere çıkın.
5-Asla sel suyu içinde araba kullanmayın, ölümlerin yüzde 80’inin araç içinde olduğunu unutmayın. Aracınızı selden etkilenmeyecek bir yere çekin. Sel suyu, akıntı ya da nehirlerde yürümeye çalışmayın. Hızla akan 15-20 cm derinlikteki suyun bir insanı devirebileceğini akıldan çıkarmayın.
6-Ev ya da işyerinizi boşaltmanız gerekiyorsa elektrik, doğalgaz vb. kapatın. Çok gerekli olmadıkça yolculuğa çıkmayın.
7-Selden sonra, binalardaki yapısal hasarı kontrol edin.
8-Karanlıktaysanız mum değil el feneri kullanın.
9-Sel suyu ile temas etmiş bütün gıda malzemelerini ‘konserve dahil’ atın.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
24 Mayıs 2024 Cuma 13 27Parçalı Bulutlu
25 Mayıs 2024 Cumartesi 14 28Parçalı Bulutlu
26 Mayıs 2024 Pazar 15 31Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
27 Mayıs 2024 Pazartesi 14 25Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
28 Mayıs 2024 Salı 14 27Gökgürültülü Sağanak Yağışlı