REKLAMI GEÇ

Meteoroloji’den don uyarısı geldi

Meteoroloji’den don uyarısı geldi

Denizli Meteoroloji İl Müdürlüğü, kar yağışının ardından Cuma günü sabah saatlerine kadar orta kuvvette don olayının yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Şubat 2015 Çarşamba, 11:00

Meteoroloji’den orta kuvvette don uyarısı geldi. Yoğun kar yağışının ardından hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesinin beklendiğini duyuran Denizli Meteoroloji İl Müdürlüğü, başta seracılar olmak üzere tarım ile uğraşanlara gerekli önlemleri almaları uyarısını yaptı.

Ayrıca yerel yöneticiler ile ilgili kurum ve kuruluşların meteorolojik uyarılara dikkate alması gerektiğinin de vurgulandığı açıklamada, “Soğuk havanın rüzgarla birlikte insanlar, hayvanlar ve bitkiler üzerinde üşütücü ve dondurucu etkisi vardır. Dikkatli olunmalıdır. Bitkilerin mevsime bağlı olarak kritik düşük sıcaklık eşikleri vardır. Bu sıcaklıklar dikkate alınmalıdır” denildi.

KUVVETLİ BUZLANMA UYARISI
Meteorolojiden yapılan açıklamada, kar ve buzlanma olan bölgelerde yaşam şartları zorlaştığı, ekonomik aktivitelerin olumsuz etkilendiği araç kullanmak ve yürümenin oldukça zorlaştığının da dikkat çekilerek, şu önerilere yer verildi:

-Dışarı çıkarken hava tahmin raporunu öğrenmeyi ihmal etmeyiniz, hava tahmin bültenlerini ve haberleri sürekli izleyiniz.

-Vücudu sıcak tutacak giysiler tercih ediniz. Açık alanlarda uzun süreli kalmamaya özen gösteriniz. Kayarak düşme tehlikesine karşı dikkatli olunuz.

-Sarkan elektrik tellerinden uzak durunuz ve dokunmayınız.

-Sıcaklığın iksi 10 derece ve altında olduğu durumlarda mecbur değilseniz dışarı çıkmayın, seyahat etmeyin.

-Aracınızda gerekli ekipmanların bulunduğundan emin olunuz. (Kar lastikleri kullanınız, zincir,çekme halatı vs. bulundurunuz)Aracınızda gerekli ekipmanların bulunduğundan emin olunuz.

-Seyahatiniz için planlarınızı gözden geçiriniz, alternatif plan yapabilirsiniz.

-Seyahatte iseniz yolların ve trafiğin durumu hakkında bilgi almak için Bölge Trafik ile irtibata geçmelisiniz.

-Aile ve akrabalarınıza yerinizi ve nereye gittiğinizi haber veriniz.

-Trafikteyseniz özelliklede büyük araç kullanıyorsanız güvenli bir yerde beklemelisiniz. Trafik sınırlamalarına mutlaka uyunuz.

-Aman yollar temizlendi diye gaza basmayın! Özellikle köprü ve rampalar siyah buz tuzağıdır.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
20 Temmuz 2024 Cumartesi 27 41Sıcak
21 Temmuz 2024 Pazar 25 42Sıcak
22 Temmuz 2024 Pazartesi 27 42Sıcak
23 Temmuz 2024 Salı 26 41Sıcak
24 Temmuz 2024 Çarşamba 25 39Sıcak