REKLAMI GEÇ

Ölçümde karmaşa. Deprem nerede oldu?

Ölçümde karmaşa. Deprem nerede oldu?

Denizli öğle saatlerinden itibaren birbiri ardına gelen sarsıntıların şokunu yaşıyor. Merkez üssü Honaz Gürlek olan 4.1 büyüklüğündeki deprem saat 12.35’de meydana geldi. İkinci büyük sarsıntı ise saat 16.55’te yaşandı. Denizli’de şok yaratan ikinci sarsıntının merkez üssü konusunda ise ciddi bir karmaşa yaşandı. AFAD depremin merkez üssünü ilkinde olduğu gibi Honaz olarak açıklarken, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ise ikinci depremin merkezini Çal olarak duyurdu. İki ilçe arasında 50 kilometreye yakın mesafe olmasına rağmen yaşanan karmaşa kafaları karıştırdı, bilim adamlarını da şaşırttı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Kasım 2015 Çarşamba, 18:13

Denizli öğle saatlerinden beri birbiri ardına gelen deprem sağanağının şokunu yaşıyor. 12.35’te başlayan ve akşam saatlerine kadar aralıklarla devam eden deprem sağanağının son halkası 4.1 büyüklüğündeki sarsıntı oldu.

Denizli bir yandan depremin şokunu yaşarken, bir yandan da devletin iki farklı kurumu Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Merkezi ile AFAD’ın birbirlerinden çok zıt tespitlerinin şaşkınlığı içinde.

Saat 16.55’te meydana gelen sarsıntının merkez üslerine çok farklı olarak veren iki kurum, depremin büyüklüğü ve derinliği ile ilgili de uyuşamadı. AFAD ikinci sarsıntının merkez üssünü Honaz, büyüklüğünü 4.1 ve derinliğini de 14 kilometre olarak açıkladı. Devletin diğer kurumu Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Merkezi çok farklı bir tespitte bulundu. Kandilli depremin merkez üssünü Honaz’a uzak olan Çal olduğun açıklarken, büyüklüğünü 4.2, derinliği ise 9 kilometre olarak paylaştı.

BİLİM ADAMLARI DA ŞAŞKIN
Devletin iki önemli kurumunun, deprem gibi çok önemli bir olayda buluşamamış olması bilim adamlarını da şaşkınlığa sürükledi. Deprem konusunda uzman isimlerden olan Prof. Dr. Ahmet Ercan da bunun şaşkınlığını yaşayan isimlerden.

Prof. Dr. Ercan, “Devletin depremle ilgili iki önemli kuruluşu var. Buralara milyonlarca lira aktarılıyor, ama 4.1 büyüklüğündeki bir depremin bile yeri konusunda ayrı noktaları işaret ediyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
17 Haziran 2024 Pazartesi 23 40Sıcak
18 Haziran 2024 Salı 24 41Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
19 Haziran 2024 Çarşamba 25 41Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
20 Haziran 2024 Perşembe 24 42Sıcak
21 Haziran 2024 Cuma 23 41Sıcak